- W związku z wypowiedzią radiową na temat przyznania statusu pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Jan Żaryn oddał się do dyspozycji prezesa IPN Janusza Kurtyki. 9 kwietnia prezes podjął decyzję o odwołaniu go z funkcji dyrektora BEP od 15 kwietnia - brzmi lakoniczny komunikat rzecznika IPN Andrzeja Arseniuka.
Chodzi o wypowiedź w TOK FM o Lechu Wałesie. Przyznanie byłemu prezydentowi statusu pokrzywdzonego przez rządzony jeszcze przez Leona Kierasa IPN Żaryn uznał za "wrzód na ciele instytutu". - Lech Wałęsa otrzymał go w sytuacji niewyjaśnionej, jeśli chodzi o życiorys. Mieliśmy dylemat, czy należy przeciąć tego typu wrzody tkwiące w historii instytucji, czy udawać, że tych wrzodów nie ma - tłumaczył.
"Niedźwiedzia przysługa? W tej sytuacji tak"
W TVN24 Żaryn nie odciął się od tych słow. Pytany, czy jako pracownik IPN powinien podważać decyzje jego kierownictwa, choćby i poprzedniego, historyk tłumaczył, ze jego słowa w TOK FMN zostały przeinaczone. – Powiedziałem tylko, jakie dziedzictwo stało się udziałem nowego kierownictwa. Stwierdziłem, że Leon Kieres stanął przed niełatwym dylematem (przyznając Wałęsie status pokrzywdzonego, red.).
Przyznał też, że w obecnej sytuacji instytutu, który zmaga się z falą rządowej krytyki po ostatnich publikacjach o Wałęsie, jego słowa mogły oddać IPN niedźwiedzia przysługę.
Historyk nie chciał natomiast odpowiedzieć, czy oddał się do dyspozycji szefa z własnej intencji, czy zostało mu to zasugerowane. – Nie mam pełnej wiedzy, co kryło się za tą sprawą. Więcej cierpliwości, pamiętniki się piszą, tam będą moje przypuszczenia – stwierdził.
"Nie lubię kłamać"
Czy żałuje słów, które kosztowały go stanowisko? - Mam wadę, nie lubię kłamać, ale czasem nie należy mówić wszystkiego co się myśli. Postaram się lepiej rozdzielać głos, jednym mediom w sposób bardziej szczery, innym mniej. Nie ze wszystkimi będę się dzielił swoimi przemyśleniami, nie wszystkie na to zasługują - zdeklarował.
Kim jest Żaryn
51-letni dziś dr hab historii Jan Żaryn w styczniu 2006 r. zastąpił Pawła Machcewicza na funkcji szefa pionu badawczo-edukacyjnego - gdy nowym prezesem IPN został Kurtyka. We wtorek Żaryn został odznaczony przez prezydenta RP krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, razem z innymi historykami IPN.
Jest absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego w 1984 r. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX. wieku, obozu narodowego, dziejach politycznych emigracji po 1945 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TOK FM, EastNews