Obowiązek szkolny dla wszystkich sześciolatków, darmowe podręczniki dla uczniów kolejnych roczników, zakaz śmieciowego jedzenia w sklepikach szkolnych i prawo do edukacji przedszkolnej dla czterolatków - to najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym 2015/2016.
We wtorek 4,9 miliona uczniów przystąpi do nauki. Nowy rok szkolny zainauguruje także 650 tys. nauczycieli. Około 611 tys. uczniów rozpocznie naukę w I klasach szkół podstawowych, wśród nich ma być ponad 381 tys. sześciolatków.
Nowe roczniki, nowe podręczniki
1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej ma pójść obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich. Są one urodzone w 2009 roku. Wraz z sześciolatkami we wrześniu do I klas udadzą się też dzieci siedmioletnie. W ubiegłym roku obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.
Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczną naukę będą drugim rocznikiem dzieci uczących się z przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej darmowego podręcznika "Nasz elementarz". Podręcznik ten z założenia ma być wieloletni. Książki te są własnością szkoły udostępnianą uczniom, mają posłużyć co najmniej trzem rocznikom. MEN przygotował też podręcznik dla II klas pt. "Nasza szkoła".
Obok dwóch najmłodszych roczników uczniów szkół podstawowych prawo do korzystania z bezpłatnych książek od września będą mieli uczniowie klas IV szkół podstawowych i I klas gimnazjów.
Od nowego roku szkolnego wchodzą też w życie przepisy, zgodnie z którymi prawo do wychowania przedszkolnego będą miały wszystkie czterolatki; oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce w edukacji przedszkolnej dla każdego dziecka 4-letniego, którego rodzice będą tego chcieli.
Inne jedzenie, nowe ocenianie
Od 1 września wejdzie również w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Nowela wprowadza też wymagania dotyczące jedzenia podawanego dzieciom np. w stołówkach.
Nowy rok szkolny oznacza też zmiany w ocenianiu uczniów. Wprowadzona zostanie m.in. możliwość zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, a nie tylko zwolnieniu z realizacji tych zajęć w ogóle. Podstawą do zwolnienia będzie teraz opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres. Możliwe będzie także wystawianie uczniom ocen bieżących w formie opisowej na każdym etapie edukacyjnym. Do tej pory oceny opisowe stosowane były tylko w klasach I-III szkoły podstawowej. Teraz będą mogły towarzyszyć także ocenom w klasach wyższych, wyrażanych cyframi w skali od 1 do 6.
Niezadowoleni nauczyciele
Nowy rok szkolny może oznaczać też protesty nauczycieli. Rok 2015 jest bowiem trzecim z rzędu rokiem, w którym nie dostaną oni podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). Stan ten nie podoba się związkom zawodowym. Domagają się one zwiększenia nakładów na edukacje, w tym podwyżek dla nauczycieli.
Autor: dasz / Źródło: TVN24, PAP