Polska

Dzień Papieski pod hasłem Jana Pawła II. Zebrane pieniądze pomogą dzieciom

Polska

"Bądźcie świadkami miłosierdzia" - takie hasło towarzyszło podczas Dni Papieskich w 2016 roku
"Bądźcie świadkami miłosierdzia" - takie hasło towarzyszło podczas Dni Papieskich w 2016 roku TVN24, Fakty TVN
wideo 2/26

Tegoroczny XVII Dzień Papieski obchodzony będzie 8 października pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Hasło jest cytatem z Listu Apostolskiego napisanego przez Jana Pawła II - podkreśla Episkopat Polski, apelując o udział w zorganizowanej z tej okazji zbiórce środków na stypendia dla zdolnej i biednej młodzieży.

Pieniądze na stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych środowisk będą zbierane w niedzielę 8 października przed kościołami w całym kraju.

List Konferencji Episkopatu Polski zostanie odczytany we wszystkich polskich kościołach w najbliższą niedzielę, 1 października.

Apelując o udział w zbiórce fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", biskupi przypomnieli, że dzięki wsparciu darczyńców już 4 tysiące młodych ludzi ukończyło studia, a ze stypendiów korzysta około 2 tysiące osób - uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów.

Przesłanie papieża "wciąż aktualne"

"Nadzieja jest zawsze spodziewaniem się dobra, a chrześcijanie czerpią ją z wierności Boga i Jego nieodwołalnej miłości miłosiernej" - napisali biskupi w liście przed XVII Dniem Papieskim.

Hierarchowie przypomnieli, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego pochodzi z przesłania papieża Jana Pawła II skierowanego do Kościoła na przełomie tysiącleci. Ich zdaniem wezwanie papieża sprzed 16 lat jest wciąż aktualne. Szczególnie w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z lipca 2016 roku i związaną z nimi wizytą papieża Franciszka, a także zakończonych niedawno obchodów Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

"Znajdujemy się w jakimś sensie w sytuacji analogicznej do tej po zakończeniu obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, kiedy święty Jan Paweł II ogłosił List Apostolski Novo Millenio Ineunte zawierający wezwanie: Idźmy naprzód z nadzieją! Każdy jubileusz jest bowiem nie tylko wspomnieniem i uczczeniem rocznicy, ale nade wszystko otwarciem nowej perspektywy dla wiary" - napisali biskupi w liście.

Coroczna tradycja pomocy

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 roku). Najważniejszym elementem obchodów jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich środowisk. Towarzyszą jej wydarzenia religijne (na przykład czuwania z medytacją nad tekstami papieża Jana Pawła II) i artystyczne (koncerty i występy).

Autor: MKK//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości