Platforma wybrała szefów w regionach

Polska

Aktualizacja:
tvn24Głosowanie w Łodzi

Członkowie Platformy Obywatelskiej wybierali władze w regionach. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że szefami na Mazowszu i w Warszawie pozostaną Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński. Wygrali też między innymi Sławomir Neumann i Hanna Zdanowska.

Szefowie regionów i powiatów PO po raz pierwszy byli wyłaniani w wyborach bezpośrednich.

Mazowieckie i Warszawa

Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński pozostaną szefami PO na Mazowszu i w Warszawie – wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w stołecznej PO. Obaj byli jedynymi kandydatami na te funkcje, musieli jednak uzyskać większość głosów "za".

Z rozmów PAP ze stołecznymi politykami Platformy wynika, że frekwencja w stolicy wyniosła ponad 50 proc. Andrzej Halicki, obecnie poseł i wiceszef klubu parlamentarnego PO (w przeszłości m.in. minister administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz) uchodzi za jednego z najbliższych współpracowników lidera Platformy Grzegorza Schetyny. Do "schetynowców" zaliczany jest też Marcin Kierwiński, poseł i członek zarządu krajowego partii.

Pomorskie

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann wygrał w sobotę wybory na przewodniczącego pomorskiej PO. Poseł kierujący Platformą na Pomorzu od marca 2015 r. był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jako najważniejsze zadanie Neumann stawia sobie przygotowanie partii w Pomorskiem, które zwane jest "bastionem PO", do przyszłorocznych wyborów samorządowych, a następnie europejskich oraz parlamentarnych.

Neumann w latach 2002-2007 pełnił funkcję radnego powiatu i starosty starogardzkiego.

Łódzkie

Hanna Zdanowska została wybrana na przewodniczącą regionu łódzkiego Platformy Obywatelskiej. Prezydent Łodzi w powszechnym i tajnym głosowaniu członków partii stosunkiem głosów 883 do 354 pokonała posła Cezarego Grabarczyka. Zdanowska ukończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Po studiach budowała łódzkie osiedla - Retkinię i Radogoszcz.

Małopolska

Radny Krakowa Aleksander Miszalski został przewodniczącym PO w Małopolsce. Informację o wynikach wyborów – jeszcze nieoficjalną – podał późnym wieczorem na Facebooku ustępujący szef partii w regionie Grzegorz Lipiec. Miszalski ma 37 lat, prowadzi firmę w branży turystycznej.

Opolskie

Marszałek województwa Andrzej Buła został ponownie wybrany na szefa wojewódzkich struktur Platformy Obywatelskiej w województwie opolskim. Według informacji otrzymanych w sobotę przez PAP z komisji wyborczej PO w Opolu, na obecnego przewodniczącego swój głos oddało 85 proc. uczestników głosowania. Buła jest absolwentem AWF we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat był nauczycielem wychowania fizycznego w Kluczborku. W 2006 roku wszedł do sejmiku województwa opolskiego. Rok później został wybrany do Sejmu.

Dolnośląskie

Senator Jarosław Duda został wybrany na przewodniczącego dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej. Duda, który dotychczas pełnił funkcję komisarza PO w regionie, był jedynym kandydatem na stanowisko szefa dolnośląskich struktur partii. Został również wybrany na przewodniczącego struktur partii w powiecie wrocławskim. Konkurował z nim Waldemar Wójcik.

O wynikach wyborów poinformował Marek Łapiński, dyrektor Biura Regionu Dolnośląskiego Platformy Obywatelskiej. - W wewnętrznych wyborach frekwencja wyniosła około 85 procent. Za Jarosławem Dudą opowiedziała się zdecydowana większość dolnośląskich członków PO - powiedział, zaznaczając, że to nieoficjalne wyniku.

Lubuskie

Senator Waldemar Sługocki został w sobotę wybrany na przewodniczącego lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. 46-letni Waldemar Sługocki jest z wykształcenia politologiem, to także doświadczony polityk.

W województwie lubuskim do udziału w wyborach uprawnionych było około 460 członków partii. Zgodnie z przyjętymi zasadami czynne prawo wyborcze mieli ci, którzy regularnie płacą składki i są w partii minimum pół roku. Łącznie w regionie PO ma około 930 członków. W wyborach oddano 327 głosów, co dało frekwencję na poziomie 69,72 proc. Na Sługockiego zagłosowało 311 osób, a 16 było przeciwnych tej kandydaturze. Tym samym uzyskał on wśród głosujących 95,1 procent poparcia. Kadencja przewodniczącego regionu trwa cztery lata.

Podlaskie

Poseł Robert Tyszkiewicz został ponownie przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie podlaskim. Nie miał kontrkandydata. Tyszkiewicz jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych, szefem Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi. Po raz pierwszy przewodniczącym regionalnej PO był w latach 2006-2010.

W Podlaskiem w wyborach władz w PO wzięło udział 379 uprawnionych osób, oddano 295 ważnych głosów z czego 266 na Roberta Tyszkiewicza. Przeciw było 20 osób, było 9 głosów nieważnych - poinformował przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej Łukasz Prokorym. Z protokołu po wyborach wynika, że frekwencja wyniosła 77.8 proc.

Śląskie

Wojciech Saługa został wybrany na przewodniczącego śląskich struktur Platformy Obywatelskiej. W wewnętrznym głosowaniu zdecydowanie pokonał Dawida Kostempskiego. Saługa, który jest marszałkiem woj. śląskiego, dotychczas pełnił obowiązki szefa śląskiej PO.

Podkarpackie

Poseł Zdzisław Gawlik został wybrany przewodniczącym podkarpackiej Platformy Obywatelskiej. Gawlik, od maja tego roku komisarz PO w regionie, był jedynym kandydatem. Lider podkarpackich struktur PO ma 57 lat. Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. W latach 2007-12 oraz 2013-15 był wiceministrem skarbu państwa. W 2015 r. wybrany do Sejmu, zdobył 8414 głosów w okręgu rzeszowskim.

Lubelskie

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie lubelskim – wynika z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych w lubelskiej PO. Kontrkandydat Żuka wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk otrzymał tylko dwa głosy mniej. Na Żuka zagłosowało 402 osoby, na Grabczuka - 400. Grabczuk miał większe poparcie w terenie, natomiast Żuk – w Lublinie.

Świętokrzyskie

Poseł Artur Gierada, z liczbą 276 głosów, został nowym szefem świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej – poinformował w niedzielę przewodniczący regionalnej komisji wyborczej Robert Kaszuba. Drugi z kandydatów, dotychczasowy komisarz PO w regionie Paweł Zalewski, otrzymał 207 głosów.

Warmińsko-mazurskie

Jacek Protas został wybrany na przewodniczącego warmińsko-mazurskiej PO. Był jedynym kandydatem na tę funkcję - poinformował w niedzielę przewodniczący komisji wyborczej Marek Bojarski. Bojarski zastrzegł, że są to nieoficjalne wyniki uzyskane drogą elektroniczną z komisji powiatowych w regionie, a oficjalne będą znane, gdy komisje ze wszystkich powiatów przywiozą do regionalnej komisji wyborczej protokoły.

Autor: ran/adso / Źródło: PAP