Senat przeciw ustawie o głosowaniu korespondencyjnym. O jej dalszych losach zdecyduje Sejm

Źródło:
TVN24, PAP
Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego. Teraz trafi ona do Sejmu
Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego. Teraz trafi ona do SejmuTVN24
wideo 2/26
Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego. Teraz trafi ona do SejmuTVN24

Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Głosowanie, początkowo planowane na środę, odbyło się we wtorek po godzinie 21, po całym dniu debaty. Teraz ustawa trafi do Sejmu. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) uznał, że "bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została wreszcie rozpatrzona". Zdaniem Bogdana Klicha (KO) była to "zwycięska batalia w obronie polskiej demokracji".

W głosowaniu wzięło udział 86 senatorów. Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 50, przeciw było - 35, a jeden wstrzymał się od głosu. Był nim senator Józef Zając (Porozumienie Jarosława Gowina, w parlamencie klub PiS).

Wcześniej tego samego dnia Zając zagłosował przeciwko wnioskowi PiS o zmianę trybu prac Senatu - z hybrydowego na stacjonarny. - Nie było moją intencją, aby posiedzenie izby zostało przeciągnięte - wyjaśniał.

Jak wynika z informacji na stronie Senatu, za odrzuceniem ustawy było 42 senatorów Koalicji Obywatelskiej, 3 senatorów koła Koalicji Polskiej-PSL, 2 senatorów Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, 2 senatorów Koła Senatorów Niezależnych oraz 1 senator niezrzeszony.

Przeciw odrzuceniu ustawy głosowało 34 senatorów PiS i jeden z KO - Władysław Komarnicki.

Do sposoby głosowania Komarnickiego odniósł się w mediach społecznościowych jego klubowy kolega senator Marcin Bosacki. "Informuję też, w imieniu senatora Władysława Komarnickiego, że jego głosowanie to pomyłka. Jest dzień po operacji. Cały dzień głosował z nami. Tu się pomylił" - napisał Bosacki na Twitterze.

Udziału w głosowaniu nie wzięło 13 senatorów PiS i Lida Staroń należąca do Koła Senatorów Niezależnych.

Ustawą zajmie się Sejm

Wieczorne głosowanie, które początkowo było planowane na środę, poprzedziła całodniowa debata. Senat przerwał obrady i ma je wznowić w środę o godzinie 10.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z WTORKOWYCH OBRAD SENATU >>>

Teraz ustawa wróci do Sejmu. Do odrzucenia w tej izbie sprzeciwu Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). W Sejmie, w którym zasiada 460 posłów, obecnie klub PiS liczy 235 osób, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia, którego lider Jarosław Gowin sprzeciwia się wyborom w maju.

"Decyzja mogła być tylko jedna – odrzucenie tej kuriozalnej ustawy"

Wyniki wieczornego głosowania komentowali senatorowie. - Ostatnie dni spędziliśmy na ciężkiej pracy merytorycznej, na posiedzeniach komisji, zapoznaliśmy się z kilkudziesięcioma opiniami, ekspertyzami, druzgocącymi dla tej ustawy o pseudowyborach - wskazywał w rozmowie z TVN24 Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej.

- Senat dzisiaj podjął decyzję, a decyzja mogła być tylko jedna: odrzucenie tej kuriozalnej ustawy - ocenił. Jego zdaniem jest to ustawa, która "tworzy system wybierania prezydenta z wycieraczki".

Brejza: decyzja mogła być tylko jedna – odrzucenie tej kuriozalnej ustawy
Brejza: decyzja mogła być tylko jedna – odrzucenie tej kuriozalnej ustawyTVN24

"Przeprowadziliśmy głosowanie, które okazało się zwycięską batalią w obronie polskiej demokracji"

Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej, przekonywał, że "nie było sensu czekać do jutra". - Dzisiaj przeprowadziliśmy głosowanie, które okazało się zwycięską batalią w obronie polskiej demokracji. Mówię batalią, a nie całą kampanią, dlatego że ostatnie słowo i kopka nad i należy do Sejmu – mówił.

- Wypełniliśmy swoje zadanie i mandat, który dali nam wyborcy – dodał.

Klich przyznał, że ma nadzieję, iż "jest większość w Sejmie, żeby tę ustawę też odrzucić". - Bo ona (ustawa - red.) jest bardzo szkodliwa, podważa fundamenty demokracji w Polsce. Bo nerwem demokracji są wolne wybory, a ona podważa ich powszechność, równość, bezpośredniość i uczciwość, czyli te przymioty, które decydują, że wybory nie są pseudowyborami, tylko faktycznie wolnymi wyborami - przekonywał.

Klich: przeprowadziliśmy głosowanie, które okazało się zwycięską batalią w obronie polskiej demokracji
Klich: przeprowadziliśmy głosowanie, które okazało się zwycięską batalią w obronie polskiej demokracjiTVN24

Borusewicz: próba obstrukcji obrad przez senatorów PiS nie powiodła się

- Mimo że senatorowie PiS próbowali zablokować obrady i głosowanie, to się nie udało i przegłosowaliśmy uchwałę - komentował z kolei senator Bogdan Borusewicz (KO). Jak dodał, "ta próba obstrukcji dzisiejszych obrad nie powiodła się".

Podkreślił, że do odrzucenia ustawy doszło dużą większością głosów. - Ta różnica w głosowaniu to nie jest różnica jednego, tylko kilkunastu głosów - zauważył Borusewicz. Wstrzymujący głos senatora Józefa Zająca z Porozumienia ocenił pozytywnie.

Większość senacka "wypełniła misję"

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy na wspólnej z innymi senatorami opozycji i niezrzeszonymi konferencji prasowej uznała, że "politycy Prawa i Sprawiedliwości dzisiaj przez cały dzień nawoływali nas do głosowania (…) jednocześnie robiąc wszystko, aby Senat nie mógł w ogóle podjąć uchwały w tej sprawie".

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (KP-PSL) mówił z kolei, że większość senacka "wypełniła misję, do której została powołana". - Odrzucając pomysł wyborów kopertowych, o których szef PKW w Senacie właśnie powiedział, że na pewno wolne nie będą, pomogliśmy polskiej wolności - powiedział Kamiński.

- Dzisiaj głosując przeciwko wyborom kopertowych, głosowaliśmy zgodnie z wolą przytłaczającej większości Polaków, którzy nie chcą pseudowyborów, chcą w bezpiecznym kraju w wolny sposób decydować o swojej przyszłości - dodał.

Kamiński: odrzucając pomysł wyborów kopertowych pomogliśmy polskiej wolności
Kamiński: odrzucając pomysł wyborów kopertowych pomogliśmy polskiej wolności TVN24

Senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski uznał natomiast, że decyzja senatorów "jest otwartą drogą do przeprowadzenia wyborów w momencie, kiedy będzie to bezpieczne dla życia i zdrowia Polaków". - W momencie, kiedy kartami wyborczymi będą dysponować obywatele, a nie służby, prokuratura czy sami kandydaci na prezydenta - dodał.

Kwiatkowski o decyzji Senatu w sprawie głosowania korespondencyjnego
Kwiatkowski o decyzji Senatu w sprawie głosowania korespondencyjnego TVN24

"Bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została wreszcie rozpatrzona"

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski ocenił, że "bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została wreszcie rozpatrzona". - To był nasz postulat, żeby jak najszybciej Senat to rozpatrzył - dodał.

Według niego odrzucenie ustawy "nie jest dla nikogo zaskoczeniem, kto obserwuje scenę polityczną". - Ponieważ takie były zapowiedzi - zauważył.

Według niego "w tej chwili rzeczywiście napięcie wzrasta". - Dlatego że o ile wynik prac senackich był do przewidzenia (…), o tyle faktycznie, jakie będą dalsze losy tej ustawy w Sejmie, to w tej chwili nikt nie jest w stanie na 100 procent odpowiedzieć - ocenił Jackowski.

Jak mówił, nie jest wykluczony wariant, ze ustawa zostanie odrzucona, a wtedy "trzeba będzie podjąć decyzje, które będą zapewniały zachowanie konstytucji". - Jedną z takich decyzji może być na przykład wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. W ten sposób, w sposób zgodny z konstytucją, nastąpiłoby zamrożenie terminu wyborów i wtedy można by było mówić o zmianie tego terminu - powiedział Jackowski.

Jackowski: bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została wreszcie rozpatrzona
Jackowski: bardzo dobrze się stało, że ta ustawa została wreszcie rozpatrzonaTVN24

Karczewski: wynik był, można powiedzieć, z góry przesądzony

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że "wynik był, można powiedzieć, z góry przesądzony". - Natomiast tryb prowadzenia całych obrad od poranka do godzin wieczornych jest skandaliczny. Senatorowie Platformy Obywatelskiej z marszałkiem Grodzkim na czele przechodzili już sami siebie, gwałcili wszelkie możliwe zasady parlamentaryzmu. Głosowanie było nagle, niespodziewane, wbrew zapewnieniom marszałka Grodzkiego, wbrew zapewnieniom, na Konwencie Seniorów mówił wyraźnie, że głosowanie w sprawie tej ustawy będzie jutro po południu - powiedział wicemarszałek.

- Jeszcze mnie tak w życiu nikt nie oszukiwał, jak oszukuje mnie marszałek Grodzki - dodał. Jego zdaniem "burzy to wszelkie zasady parlamentaryzmu, jeśli człowiek mówi, że będzie głosowanie jutro po południu, a w zaciszu gabinetów ustalają, że głosowanie będzie nagle, odrzucają wniosek klubu PiS o krótką przerwę, tak żeby nie pozwolić naszym zaskoczonych senatorom przybyć na głosowanie". - To jest zupełnie niezrozumiałe, tym bardziej że mają większość, więc zademonstrowali brak kultury politycznej - powiedział Karczewski.

Autorka/Autor:akr//dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Od ośmiu do dziesięciu uczniów i dorosłych doznało obrażeń, gdy kierujący SUV-em z nieznanych przyczyn wjechał w tłum ludzi przed szkołą podstawową w prowincji Hunan w Chinach - podały państwowe media. Nie jest jasne, czy kierowca działał z premedytacją, czy był to nieszczęśliwy wypadek.

Chiny. SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Chiny. SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Źródło:
PAP, Reuters

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe partii Jarosława Kaczyńskiego za poprzedni rok, co oznacza dla partii stratę 75 milionów złotych. Od tej decyzji PiS może się jeszcze odwołać. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Tliła się nadzieja", ale "inna decyzja zapaść nie mogła". PKW odrzuciła sprawozdanie PiS

"Tliła się nadzieja", ale "inna decyzja zapaść nie mogła". PKW odrzuciła sprawozdanie PiS

Źródło:
TVN24
Fundacja Profeto miała pomagać ofiarom tylko przez rok. A potem?

Fundacja Profeto miała pomagać ofiarom tylko przez rok. A potem?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump popiera wprowadzenie stanu nadzwyczajnego jako części swojej polityki dotyczącej masowej deportacji nielegalnie przebywających w USA migrantów - piszą amerykańskie media. Prezydent elekt odniósł się do tych doniesień, pisząc jedno słowo: "Prawda".

Trump wprowadzi stan nadzwyczajny, by "zatrzymać inwazję"? Jedno słowo potwierdzenia

Trump wprowadzi stan nadzwyczajny, by "zatrzymać inwazję"? Jedno słowo potwierdzenia

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że prawdziwa kampania ruszy dopiero po Nowym Roku i to chyba jest ten moment, w którym Lewica ogłosi swojego kandydata bądź kandydatkę w wyborach prezydenckich - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

Kotula: nie chcemy jeszcze tego nazwiska ujawniać

Kotula: nie chcemy jeszcze tego nazwiska ujawniać

Źródło:
TVN24

24-letni obywatel Azerbejdżanu za kierownicą Forda Mustanga próbował imponować swoimi "umiejętnościami" jazdy, ryzykując bezpieczeństwo swoje i innych osób. Na sklepowym parkingu ledwo ominął zaparkowane auto i mężczyznę nagrywającego telefonem jego wyczyny.

Niebezpieczny drift na sklepowym parkingu. Nagranie

Niebezpieczny drift na sklepowym parkingu. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1000 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pozwolenie Ukrainie na używanie amerykańskiej broni do głębokich uderzeń na terytorium Rosji może być "gamechangerem" i skrócić wojnę - powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Tysiąc dni od początku inwazji. Szef ukraińskiego MSZ widzi "gamechanger"

Tysiąc dni od początku inwazji. Szef ukraińskiego MSZ widzi "gamechanger"

Źródło:
PAP

Niemcy mają dostarczyć cztery tysiące dronów bojowych na Ukrainę. Maszyny nazywane mini-Taurusami sterowane są przez sztuczną inteligencję.

Będą "ważnym atutem dla ukraińskich sił zbrojnych". Dostaną ich tysiące

Będą "ważnym atutem dla ukraińskich sił zbrojnych". Dostaną ich tysiące

Źródło:
PAP

- Radosław Sikorski przez cały czas mówił nam, że chciałby, żeby odbył się głęboki sondaż po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Zrobiliśmy dokładnie tak, jak chciał, sondaż dokładnie w tym momencie, w którym chciał - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że szef MSZ "nie jest w stanie się pogodzić z tym obiektywnym sondażem" KO, co go dziwi.

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Źródło:
TVN24

Bałtycki kabel telekomunikacyjny między Helsinkami a Rostockiem został uszkodzony - poinformował w poniedziałek fiński dostawca sieci światłowodowych Cinia. Władze Szwecji zapewniły, że badają ten incydent i pozostają w kontakcie ze swoimi sojusznikami. W niedzielę rano doszło z kolei do uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego, który biegnie na dnie Bałtyku między Litwą a Szwecją - poinformował szwedzki koncern Telia. Wspomniany kabel łączy się na dnie morza z kablem między Helsinkami a Rostockiem.

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Źródło:
PAP

Naukowiec Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych Fabian Hinz ostrzega, że Rosja zamierza zwiększyć produkcję rakiet, o czym świadczy rozbudowa pięciu kompleksów, gdzie są wytwarzane silniki rakietowe na paliwo stałe.

Rosjanie "ogniskują wysiłki", chcą produkować więcej rakiet. Analiza zdjęć satelitarnych

Rosjanie "ogniskują wysiłki", chcą produkować więcej rakiet. Analiza zdjęć satelitarnych

Źródło:
PAP

Ambasada Polski w USA poinformowała, że powitała nowego szefa misji Bogdana Klicha. Były senator, w związku ze sprzeciwem prezydenta Andrzeja Dudy, będzie pełnił w placówce rolę chargé d’affaires.

Bogdan Klich rozpoczął misję w USA. Ale nie jako ambasador

Bogdan Klich rozpoczął misję w USA. Ale nie jako ambasador

Źródło:
TVN24

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Urzędnicy nakazali Wodom Polskim zabezpieczenie wyrwy do czasu remontu zapory.

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dziś mija 1000. dzień wojny Rosji przeciw Ukrainie. Premier Donald Tusk opublikował wyniki zapowiadanego "wielkiego sondażu". Piłkarska reprezentacja Polski po przegranym meczu ze Szkocją spada z dywizji A Ligi Narodów UEFA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 19 listopada.

Odrzucone sprawozdanie PiS, prawyborczy sondaż, koszmar na Narodowym

Odrzucone sprawozdanie PiS, prawyborczy sondaż, koszmar na Narodowym

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska cieszy się w listopadzie największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach, za nią plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, a dalej - Konfederacja - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Kolejne miejsca zajmują Lewica i Trzecia Droga. W porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni nieznacznie zwiększyło się poparcie dla KO, a dla PiS zmalało o ponad dwa punkty procentowe.

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Źródło:
TVN24

Policja poszukuje młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Nie ma przy sobie telefonu ani dokumentów.

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Źródło:
KPP Kraków

1000 dni temu, 24 lutego 2022 roku Rosja zbombardowała dziesiątki strategicznych obiektów w Ukrainie. Po serii nalotów żołnierze rosyjscy rozpoczęli ofensywę lądową z terytorium zaanektowanego Krymu, Białorusi, Rosji oraz z okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego. Tak zaczęła się pełnoskalowa inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Niesprowokowana agresja doprowadziła do ogromnych strat i śmierci setek tysięcy ludzi.

Tysiąc dni wojny Putina. Cierpienie Ukraińców trwa

Tysiąc dni wojny Putina. Cierpienie Ukraińców trwa

Źródło:
tvn24.pl

Miejscy urzędnicy nie będą mogli zasiadać w radach nadzorczych spółek komunalnych na podstawie dyplomu MBA Collegium Humanum. - Muszą zdać egzamin do końca roku - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polityczne machinacje pośród najbogatszych rodzin wszechświata, niespodziewane zdrady, zaskakujące śmierci, intrygujący złoczyńcy - oto czego zdaniem redakcji portalu "Vox" należy spodziewać się po serialu "Diuna: Proroctwo". Najnowsza produkcja HBO bywa przyrównywana do "Gry o tron", jednego z największych hitów stacji.

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Źródło:
Los Angeles Times, Mama's Geeky, Screen Rant, Rolling Stone, The New York Times, Vox, tvn24.pl