O godzinie 11 marszałek ma ogłosić datę wyborów. PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24, PAP
O 11.00 marszałek Sejmu ogłosi termin wyborówTVN24
wideo 2/35
TVN24O 11.00 marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów

Na godzinę 11 zapowiedziana jest konferencja marszałek Sejmu Elżbiety Witek, na której ma ogłosić datę wyborów prezydenckich. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy.

We wtorek Sejm przyjął część zgłoszonych w Senacie poprawek do ustawy o zasadach organizacji wyborów prezydenta w 2020 roku. Jeszcze tego samego dnia ustawę podpisał Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

W środę o godzinie 11 odbędzie się konferencja prasowa, na której marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma ogłosić datę wyborów prezydenckich.

PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, na posiedzeniu w nocy z wtorku na środę Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Zgodnie z nim, wybory mają odbyć się 28 czerwca. W piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja. Z kolei 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 podpisów poparcia.

Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca. 13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5. dniu przed dniem wyborów. Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych. 28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

We wtorek Sejm przyjął część zgłoszonych w Senacie poprawek do ustawy o zasadach organizacji wyborów. Większość kluczowych - jak mówili o nich senatorowie Koalicji Obywatelskiej - została jednak odrzucona.

Nowacka: prawdopodobnie w środę wielka akcja zbierania podpisów pod kandydaturą Trzaskowskiego

Do prezydenckiego wyścigu ma dołączyć prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który musi w związku z tym zebrać sto tysięcy podpisów. Przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka zapowiedziała rano w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że prawdopodobnie jeszcze w środę odbędzie się "wielka akcja zbierania podpisów w całej Polsce". - W Warszawie również z Rafałem Trzaskowskim - dodała.

Nowacka: PiS widzi, jak leci na łeb na szyję w sondażach i teraz stara się robić wrażenie normalnej partii demokratycznejTVN24

Sobolewski: zaraz po ogłoszeniu daty wyborów zostaną wznowione działania sztabu prezydenta Dudy

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski w rozmowie z PAP wskazał, że zaraz po ogłoszeniu daty wyborów zostaną wznowione działania sztabu wyborczego prezydenta Dudy. - W momencie ogłoszenia przez marszałek Witek daty wyborów odmrażamy działania sztabu wyborczego i na nowo ruszymy z kampanią. W trasę znów ruszy Dudabus z prezydentem na pokładzie - powiedział. - Mamy zaplanowany każdy dzień kampanii aż do ciszy wyborczej, a o szczegółach będziemy systematycznie informować - zaznaczył polityk. Sobolewski zapowiedział jednocześnie, że na środę sztabowcy zaplanowali konferencję prasową, podczas której poinformują o najbliższych planach kampanijnych.

Fogiel: przetrzymywanie tej ustawy w Senacie było piłowaniem gałęzi, na której siedzi Rafał TrzaskowskiTVN24

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24, PAP