Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do PKW o zaopiniowanie daty 15 października jako terminu wyborów parlamentarnych - ustaliła nieoficjalnie reporterka TVN24 Agata Adamek. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował Polską Agencję Prasową, że opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta. Nie zdradził, jaki termin wyborów został wskazany.
Prezydent na ogłoszenie daty wyborów parlamentarnych ma czas do 14 sierpnia. Reporterka TVN24 Agata Adamek przekazała we wtorek przed południem, że według jej nieoficjalnych informacji prezydent zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o zaopiniowanie daty 15 października. Taka jest procedura, zanim ogłosi termin wyborów.
Nasza reporterka próbowała potwierdzić tę informację w Pałacu Prezydenckim. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że nie komentuje na razie tej sprawy. - Proszę jeszcze chwilę poczekać - takie zdanie usłyszała do niego Adamek.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował Polską Agencję Prasową, że opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta.
Szef PKW nie zdradził, jaki termin wyborów został wskazany przez prezydenta w projekcie postanowienia, ponieważ - jak zaznaczył - ogłaszanie daty wyborów jest wyłączną kompetencją głowy państwa.
We wtorek po południu Polska Agencja Prasowa przekazała, że nieoficjalnie dowiedziała się w Kancelarii Prezydenta, że Andrzej Duda podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów do Sejmu i Senatu na 15 października.
Wybory parlamentarne 2023 - możliwe terminy
Zgodnie z konstytucją głosowanie musi zostać zorganizowane w dniu wolnym od pracy, przypadającym w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia aktualnej kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada, możliwych jest zatem pięć terminów: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Teoretycznie możliwym byłby też termin 1 listopada, również dzień ustawowo wolny od pracy. Decyzja w tej sprawie należy do Andrzeja Dudy.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
Wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata - ostatnie miały miejsce 13 października 2019 roku. W wyborach tych wybierany jest skład Sejmu (460 posłów) oraz Senatu (100 senatorów). Za organizację i przebieg głosowania odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock