W związku z tym, że PiS utraciło bezwzględną większość w Senacie, pojawia się pytanie, kto zostanie nowym marszałkiem Senatu i z jakiego ugrupowania będzie się on wywodził. - Zgodnie z dobrą niepisaną zasadą zwycięzca wyborów powinien wskazywać marszałka Senatu - mówił sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości. Senator Marek Borowski przekonuje, że "naturalnym kandydatem" na to stanowisko jest jednak senator wybrany z komitetu Koalicji Obywatelskiej Bogdan Borusewicz.
Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła w poniedziałek wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów); PSL - 30 mandatów (8,55 procent głosów); Konfederacja - 11 (6,81 procent głosów), a Mniejszość Niemiecka - 1 mandat (0,17 procent głosów). Frekwencja wyniosła 61,74 procent.
Z danych PKW wynika, że w Senacie większość będzie miała opozycja. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, KW PSL - trzy, a KW SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Kandydaci z list PiS zdobyli 48 mandatów. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.
W związku z tym, że PiS utraciło bezwzględną większość w izbie wyższej parlamentu, pojawia się pytanie, kto zostanie nowym marszałkiem Senatu i z jakiego ugrupowania będzie się on wywodził.
Karczewski: fotel marszałka Senatu będzie należał się temu, kto będzie miał większość w Senacie
Obecny wciąż marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do swojej politycznej przyszłości na tym stanowisku, stwierdził, że "wszystko jest w rękach senatorów".
Mówił również, że "fotel marszałka Senatu będzie należał się temu, kto będzie miał większość w Senacie".
Schreiber: to zwycięzca wyborów powinien wskazywać marszałka Senatu
Sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber z PiS w rozmowie z TVN24 mówił, że "zgodnie z dobrą niepisaną zasadą zwycięzca wyborów powinien wskazywać marszałka Senatu".
Na uwagę reporterki, że to nie Prawo i Sprawiedliwość wygrało w Senacie, a opozycja, zapytał, "co to znaczy opozycja?". Wskazywał, że Prawo i Sprawiedliwość ma 48 senatorów, a Koalicja Obywatelska - 43.
Borowski: Bogdan Borusewicz naturalnym kandydatem
Senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski mówił w Radiu Zet, że "naturalnym kandydatem" na marszałka Senatu jest senator KO Bogdan Borusiewicz, który był już wcześniej marszałkiem w latach 2005-2015.
Dodał, że Borusiewicz jest "być może nie jedynym" kandydatem na to stanowisko. - Być może tu odbędzie się jeszcze jakaś wewnętrzna dyskusja w tej sprawie - pokreślił Borowski.
Jego zdaniem, rozmowy w tej sprawie z pozostałymi partiami opozycyjnymi muszą się zacząć jak najszybciej, ponieważ trzeba uzgodnić skład całego prezydium Senatu.
Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie o to, czy jego zdaniem jest szansa, aby partie opozycyjne poparły Borusewicza. To "suwerenna decyzja" SLD i PSL-u - stwierdził.
- To trzeba bardzo dyskretnie, bardzo delikatnie załatwiać i podkreślam, w grę wchodzą także wicemarszałkowie (...). Tam jest czterech, a przynajmniej było do tej pory czterech wicemarszałków i trzeba to jakoś uzgodnić - dodał.
Budka: pojawiają się nazwiska Borusewicza i Brejzy
Wiceprzewodniczący PO Borys Budka wskazywał, że po stronie opozycji pojawiają się dwa nazwiska na ewentualnego kandydata na marszałka Senatu - Borusewicza oraz Krzysztofa Brejzy (który w niedzielnych wyborach po raz pierwszy został senatorem).
- Są niewątpliwe zalety obydwu kandydatów. Marszałek Borusewicz jest osobą ze świetną kartą, ze świetnym życiorysem i osobą, która potrafi kierować Senatem - wskazywał.
O Krzysztofie Brejzie mówił, że to "chyba jeden z najmłodszych senatorów". - Dał się poznać jako osoba nieustępliwa. Myślę, że będą rozważane te kandydatury - mówił.
Kosiniak-Kamysz: polecam opozycji wstrzemięźliwość
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że "to nie tylko klub Platformy (Obywatelskiej - red.) będzie decydować" o tym, kto zostanie marszałkiem Senatu. - Ja bym na ich miejscu tak łatwo nie rzucał nazwiskami - mówił.
Zapowiedział, że PSL "przedstawi swoją decyzję" co do tego, kogo poprze w głosowaniu na marszałka Senatu.
- Polecam opozycji wstrzemięźliwość w rzucaniu nazwisk i decydowaniu (o nowym marszałku Senatu - red.) bez rozmowy. Jak ktoś będzie próbował za nas decydować bez rozmowy, to może się bardzo rozczarować - dodał szef PSL.
Ustrojowa rola Senatu
Senat w polskim systemie ustrojowym pełni ważną rolę, między innymi ma inicjatywę ustawodawczą, zajmuje stanowisko w sprawie wszystkich uchwalonych przez Sejm ustaw, podejmuje decyzje w sprawie powoływania i odwoływania władz szeregu organów państwowych.
Autor: mjz/adso / Źródło: TVN24, PAP