- W całym kraju o godz. 6 rozpoczęto głosowanie. Nie mamy żadnych sygnałów, aby gdziekolwiek nie doszło do otwarcia lokalu wyborczego o czasie - poinformował TVN24 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski. Dzięki temu można się spodziewać, że głosowanie wszędzie zakończy się punktualnie o godzinie 20 i wtedy będziemy mogli poznać pierwsze sondażowe wyniki. W tvn24.pl przypominamy, jak głosować, by głos był ważny.
To już piąte wybory prezydenckie w Polsce od czasu upadku komunizmu. Głosować w nich można we właściwych nam komisjach wyborczych. Z reguły znajdują się one w budynkach użyteczności publicznej położonych w pobliżu miejsca zamieszkania. W sumie jest ich 25774 z czego 263 obwodów zagranicznych i 5 obwodów głosowania na polskich statkach morskich i platformach wiertniczych.
Wybory trwają od godziny 6 rano do 20 wieczorem. Wtedy też skończy się cisza wyborcza i wtedy poznamy pierwsze wyniki sondaży prowadzonych przez całą niedzielę wśród osób oddających swój głos (tzw. exit polls).
Co zrobić, by dostać kartę wyborczą?
Głosy na kandydatów oddajemy na kartach wyborczych wydawanych przez komisje obwodowe. Aby je otrzymać, wystarczy wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem, który umożliwi komisji stwierdzenie tożsamości.
- Może to być oczywiście dowód osobisty, paszport, legitymacja służbowa, prawo jazdy, a więc każdy dokument, który pozwoli zidentyfikować, że to jest osoba figurująca w spisie - wyjaśnia sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.
Osoby z zaświadczeniem do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania mogą głosować w dowolnie wybranym okręgu wyborczym. Do lokalu wyborczego trzeba przynieść zarówno dokument stwierdzający tożsamość jak i zaświadczenie o prawie do głosowania. Dopiero na tej podstawie komisja będzie mogła wydać kartę do głosowania. - Zaświadczenie zostanie zatrzymane i dołączone do spisu wyborców - tłumaczy sekretarz PKW.
Sytuacje awaryjne
Jak ostrzega Czaplicki, bardzo rzadko, ale zdarzają się sytuacje, kiedy wyborca nie jest wpisany do spisu wyborców. - Na przykład z powodu pomyłki. Urzędnik wpisując wszystkie nazwiska, jego ominął - wyjaśnia. Co wtedy?
Na szczęście nie oznacza to, że dzień wyborów jest stracony, a nasz głos przepadnie. - Wtedy na podstawie adresu komisja obwodowa stwierdza w urzędzie gminy, gdzie będzie pełniony dyżur, że ta osoba rzeczywiście została pominięta z powodu błędu - mówi. Dlatego warto wziąć sobą - tłumaczy Czaplicki - dokument z adresem zamieszkania, który pozwoli komisji zweryfikować wyborcę.
Jak głosować?
Tutaj nie ma żadnych rewolucji. Jak zwykle na karcie znajdują się nazwiska kandydatów - w tegorocznych wyborach jest ich dziesięciu. Aby oddać ważny głos, stawiamy dwie krzyżujące się linie (znak "X") w kratce z lewej strony przy nazwisku jednego z kandydata.
Komisja wymienia trzy sytuacje, w których oddany głos będzie nieważny:
• oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienia znaku „X” w kratce przed nazwiskiem więcej niż jednego kandydata, • nieoddanie głosu na żadnego kandydata, czyli niepostawienie znaku „X” w kratce przed nazwiskiem któregokolwiek kandydata, • oddanie głosu na karcie do głosowania innej niż karta urzędowo ustalona lub nieopatrzonej pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Na kogo głosujemy?
Na kartach wyborczych znajdziemy nazwiska dziesięciu kandydatów wymienionych w kolejności alfabetycznej:
1. JUREK Marek
2. KACZYŃSKI Jarosław Aleksander
3. KOMOROWSKI Bronisław Maria
4. KORWIN-MIKKE Janusz Ryszard
5. LEPPER Andrzej Zbigniew
6. MORAWIECKI Kornel Andrzej
7. NAPIERALSKI Grzegorz Bernard
8. OLECHOWSKI Andrzej Marian
9. PAWLAK Waldemar
10. ZIĘTEK Bogusław Zbigniew
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24