Sojusz Lewicy Demokratycznej balansuje na granicy progu wyborczego. Politycy partii szukają sposobów, które zapewnią lewicy obecność w przyszłym parlamencie. Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski proponuje zmianę nazwy partii.
- Będę namawiał koleżeństwo z SLD, aby zmienić nazwę komitetu na inny - przyznaje Gawkowski. Sekretarz generalny SLD uważa, że nazwa źle się kojarzy i jest "za stara".
- Pewnie zmiana będzie konieczna, żeby już nie było tylko samego SLD, ale by uwzględnić te inne podmioty - mówi z kolei Katarzyna Piekarska. Chodzi o mniejsze partie i stowarzyszenia lewicowe (np. stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska stworzony przez Ryszarda Kalisza), z którymi SLD mogłaby iść razem do wyborów pod nowym szyldem.
- Dzisiaj SLD to jedna formacja. Na lewicy potrzeba nam wielu nóg. Ta lewica ma być jak stonoga, gdzie każdy widzi jeden cel - podkreśla Gawkowski.
Część polityków krytykuje pomysł
Nie wszyscy zgadzają się jednak z pomysłem sekretarza generalnego. Wiceprzewodnicząca partii, Joanna Senyszyn uważa, że kampania wyborcza nie jest najlepszym momentem na zmianę nazwy. - Gawkowski mówi to, co wcześniej mówił Napieralski. A więc nie jestem pewna czy chce iść w te ślady - zaznacza.
Grzegorz Napieralski po nieudanych dla SLD zeszłorocznych wyborach samorządowych proponował łączenie lewicy. Przewodniczący partii - Leszek Miller skrytykował ten pomysł. Niedługo potem Napieralski został zawieszony w prawach członka na trzy lata.
Sam Napieralski uważa, że w SLD są konieczne poważniejsze zmiany. - Sama zmiana nazwy to za mało. Tu musi być poważna zmiana programowa i kadrowa - stwierdza.
Partia od 1999 roku
SLD powstało formalnie w 1999 roku. Partię zarejestrowała większość organizacji wchodzących w skład koalicji SLD, zawiązanej wokół Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej w 1991 roku. Partia kilkukrotnie była u władzy. Premierami z ramienia partii byli Leszek Miller i Marek Belka. Od 2005 roku jest partią opozycyjną.
Autor: kło / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24