Jak znaleźć grób krewnych lub znajomych, którzy odeszli? Mogą w tym pomóc nowe technologie. W internecie znajdziemy szereg serwisów i wyszukiwarek. Istnieją również darmowe aplikacje mobilne, dzięki którym nie zabłądzimy na cmentarzu.
W Polsce znajduje się 12 269 cmentarzy o łącznej powierzchni 16 077 ha - wskazują wyniki ankiety rozesłanej do wszystkich gmin w kraju przed czterema laty, opublikowane w serwisie gov.pl. Z roku na roku przybywa cmentarzy uwzględnionych w internetowych bazach danych. Poniżej przedstawiamy strony internetowe i aplikacje pomocne w znajdowaniu miejsc pochówków, ale również takie, z których dowiemy się więcej na temat samych cmentarzy.
Jak znaleźć grób - wyszukiwarki w internecie
Jednym z popularnych serwisów internetowych służących szukaniu miejsc pochówków jest GroboNet. To ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych, połączona z bazą ponad 2500 cmentarzy na terenie całego kraju. Poza danymi na temat lokalizacji nagrobków możemy w niej znaleźć również zdjęcia grobów oraz mapy cmentarzy.
Kolejna strona internetowa, która może okazać się przydatna w dzień Wszystkich Świętych to WebCmentarz. Jej baza zawiera 15 268 442 wpisy - wskazano na stronie. Jednym z ostatnich cmentarzy dodanych do bazy jest cmentarz parafialny w Sierakowie w Wielkopolsce. WebCmentarz poinformował o aktualizacji w mediach społecznościowych.
W internecie znajdziemy również stronę eCmentarze z danymi 572 cmentarzy na terenie wszystkich województw w Polsce, 676 489 grobów i 1 132 690 pochowanych osób.
Wyszukiwarkę zmarłych oferuje także strona Księga Zmarłych. Ponadto w serwisie znajduje się m.in. wykaz cmentarzy, wyszukiwarka cmentarzy oraz klepsydry pogrzebowe. Na stronie podano, że w systemie Księgi Zmarłych jest 1 683 370 pochowanych na 1220 cmentarzach.
Kolejna strona, Mogiły, łączy funkcję wyszukiwarki z publikowaniem aktualizacji na temat cmentarzy. Wystarczy odnaleźć konkretny cmentarz na mapie, by dowiedzieć się np. że w okresie Wszystkich Świętych zostanie pod nim podstawiony beczkowóz z wodą lub przeczytać o historii nekropolii. Według samego serwisu Mogiły znajdziemy w nim 1 008 036 grobów i 1 787 406 pochowanych osób.
W odnalezieniu grobów pomocne mogą okazać się także zagraniczne serwisy, takie jak Find A Grave, który gromadzi informacje o zmarłych na całym świecie, ale ma też sporo danych na temat grobów w naszym kraju. Podobnie działa wyszukiwarka na portalu Billion Graves.
Jak znaleźć grób w dużym mieście
W znalezieniu grobów pomóc mogą też wyszukiwarki zbiorcze w dużych miastach, choć nie muszą one obejmować wszystkich cmentarzy. Najczęściej pozwalają na wyszukanie danych grobów z cmentarzy komunalnych.
Warszawa Wyszukiwarka grobów Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie;
Kraków Lokalizator grobów Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie;
Wrocław Wyszukiwarka grobów Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu;
Łódź Wyszukiwarka grobów Cmentarzy Komunalnych w Łodzi;
Poznań Wyszukiwarka grobów na poznańskich cmentarzach;
Gdańsk. Wyszukiwarka miejsca pochówku Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni;
Szczecin Wyszukiwarka miejsca pochówku Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie;
Bydgoszcz Wyszukiwarka grobów na cmentarzach komunalnych w Bydgoszczy w serwisie Grobonet;
Lublin Wyszukiwarka grobów w Lublinie prowadzona przez Archidiecezję Lubelską;
Białystok Wyszukiwarka miejsca pochówku w serwisie Cmentarza Miejskiego w Białymstoku.
Aplikacje do szukania grobów
Istnieje również szereg darmowych aplikacji na telefon, które pomogą w zlokalizowaniu nagrobków bliskich. Wśród nich aplikacja Szczecińskie Cmentarze, Cmentarz Koszalin, Groby Środa Wielkopolska czy Stare Powązki, która poza wyszukiwarką nagrobków na warszawskim cmentarzu oferuje również między innymi trasy tematyczne i modele 3D wybranych grobów. Własną aplikację o nazwie Cmentariusz ma także projekt Zapomniane Cmentarze. Służy ona do lokalizowania obiektów, oraz przesyłania informacji do bazy - podano na stronie projektu koordynowanego przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock