Znani aktorzy i aktorki znów staną z puszkami na Powązkach

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
W tym roku odbędzie się 50. kwesta na Powązkach
W tym roku odbędzie się 50. kwesta na Powązkach
TVN24
W tym roku odbędzie się 50. kwesta na Powązkach TVN24

Od 1 do 3 listopada na Starych Powązkach odbędzie się kwesta. W tym roku akcja obchodzi jubileusz, jest organizowana po raz 50. Na ratowanie nagrobków potrzebujących prac konserwatorskich pieniądze będą zbierać tradycyjnie m.in. aktorzy i aktorki.

- W tym roku kwestujemy od 1 do 3 listopada na Starych Powązkach. To szczególna okazja, bo obchodzimy 50-lecie kwesty i 25. rocznicę śmierci jej pomysłodawcy Jerzego Waldorffa - powiedziała Liliana Lewandowska z Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

- Będziemy kwestować od godziny 9 praktycznie do zmroku. Tradycyjnie będą z nami kwestowali artyści scen polskich - aktorzy teatralni i filmowi, ale także grupa wolontariuszy niezwiązanych ze środowiskiem twórczym - wskazała.

Kwesta Powązkowska UM Warszawa

"Łączy ich troska o powązkowską nekropolię"

Lewandowska podkreśliła, że w ostatnich latach w kweście wzięło udział łącznie kilkaset osób.

- Na naszej liście figuruje około 500 nazwisk kwestarzy. Zwykle kwestuje 200-300 osób. Są wśród nich między innymi członkowie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", studenci Akademii Pożarniczej, kolejarze, harcerze, dziennikarze, członkowie Bractwa Kurkowego, studenci uczelni artystycznych, teatralnych i filmowych. Przekrój kwestujących jest bardzo szeroki, wywodzą się oni z różnych środowisk, jednak łączy ich troska o powązkowską nekropolię - dodała.

Wśród tych, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej kweście na Powązkach są m.in.: Artur Barciś, Emilia Krakowska, Magdalena Zawadzka, Karol Strasburger oraz Hanna Bakuła.

Odnowili już około 1700 cennych nagrobków

- W ciągu pół wieku działalności komitetu udało się przeprowadzić prace konserwatorskie przy około 1700 nagrobkach, w niektórych kaplicach ratowano je kilkakrotnie. W ciągu ostatniej dekady odnowiliśmy 110 nagrobków Alei Zasłużonych, 84 nagrobki w Alei Katakumbowej, 11 grobów należących do rodziny Fryderyka Chopina oraz groby przedwojennych marszałków Sejmu RP - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki podczas gali z okazji 50-lecia komitetu.

Lewandowska podkreśliła, że dla osób, które nie dotrą w tym roku na kwestę, Komitet zorganizował kwestę online. - To będzie uzupełnienie naszej kwesty dla Polonii i osób, które mieszkają poza Warszawą. Każdy będzie mógł wesprzeć prace konserwacyjne na Powązkach - wskazała Lewandowska.

- Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim jest wyjątkowa, to nasze wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturowe. Od 50 lat jest ona prowadzona z takim samym, a może nawet większym zainteresowaniem - mówiła z kolei Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Historia Cmentarza Powązkowskiego

Założenie Cmentarza Powązkowskiego i wybudowanie kościoła św. Karola Boromeusza zlecono architektowi królewskiemu Dominikowi Merliniemu. Uroczyste poświęcenie nekropolii odbyło się 20 maja 1792 roku.

W 1925 roku, gdy zmarł laureat literackiej Nagrody Nobla Władysław Reymont, wzdłuż południowej ściany katakumb założono Aleję Zasłużonych. Pochowano tam również m.in.: Marię Rodziewiczówną, Stefana Jaracza, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską i Stefana Wiecheckiego. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Alei Zasłużonych, spoczywają tam m.in.: Henryk Wieniawski, Jan Kiepura, Bolesław Leśmian, Kalina Jędrusik, Tadeusz Nalepa, Danuta Rinn i Krzysztof Kieślowski.

Kwesta Powązkowska UM Warszawa

Kwestię zainicjował Jerzy Waldorff

Po II wojnie światowej wiele pomników Starych Powązek niszczało. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, historyk sztuki prof. Stanisław Lorenz próbował zainteresować Ministerstwo Kultury i Sztuki stanem nekropolii. Gdy nie znalazł odzewu, zwrócił się do krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa z prośbą o zorganizowanie społecznego komitetu ratującego cmentarz.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powołano w maju 1974 roku z inicjatywy Waldorffa. Od 1975 roku, na cmentarzu - jednej z najstarszych warszawskich nekropolii, położonym na terenie warszawskiej Woli - co roku na początku listopada odbywają się kwesty, prowadzone przez znane osobistości kultury - aktorów, pisarki, muzyków i dziennikarki.

Aktorka Maja Komorowska przez pół wieku opuściła tylko jedną kwestę.

Waldorff kierował komitetem przez 25 lat do śmierci w grudniu 1999 roku. 5 stycznia 2000 roku został pochowany na Starych Powązkach. W 2014 roku na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego Stare Powązki uznano za pomnik historii.

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to forma ogólnopolskiego spisu tradycji i praktyk przekazywanych z pokolenia na pokolenie. 

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek na warszawskiej Woli półtoraroczne dziecko wypadło z wysokości trzeciego piętra. Stan dziecka oceniany jest jako krytyczny. Policja ustaliła, że matka była w tym czasie w mieszkaniu.

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra na chodnik

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra na chodnik

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

To już jest oficjalna data. We wtorek, 29 października do Miasteczka Wilanów dojadą pierwsze tramwaje z pasażerami.

Jest data otwarcia linii tramwajowej do Wilanowa, zmiany w kursowaniu autobusów będą wprowadzane stopniowo

Jest data otwarcia linii tramwajowej do Wilanowa, zmiany w kursowaniu autobusów będą wprowadzane stopniowo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura i Biuro Spraw Wewnętrznych Policji badają sprawę strzału z broni służbowej oddanego podczas szkolenia na terenie komendy w Pułtusku. Rzeczniczka tamtejszej policji potwierdziła, że uszkodzona została elewacja budynku komendy.

Strzał podczas szkolenia na terenie komendy i uszkodzona elewacja

Strzał podczas szkolenia na terenie komendy i uszkodzona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała w poniedziałek, że postępowanie związane z zatrzymaniem przez policję związkowców jadących jesienią 2020 roku na strajk kobiet "zostało wznowione". Dotyczy przekroczenia uprawień oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy. Jedna z zatrzymanych relacjonowała wtedy, że zostali wyciągnięci z auta i skuci kajdankami. Mówiła też, że później bez podania podstaw przewieziono ich na komendę i wypuszczono dopiero po kilku godzinach.

Jechali na strajk kobiet, zatrzymała ich policja. Prokuratura wraca do śledztwa

Jechali na strajk kobiet, zatrzymała ich policja. Prokuratura wraca do śledztwa

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, OKO.press

Pożary na Mazowszu. W Otwocku ogień pojawił się na poddaszu budynku jednorodzinnego. Z kolei w Brwinowie płonął budynek wielorodzinny, z którego strażacy ewakuowali dwie osoby.

Ogień pojawił się na poddaszu

Ogień pojawił się na poddaszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Prokuratura zażądała dożywocia dla głównego oskarżonego o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów w 1992 roku, a dla dwóch pozostałych oskarżonych w sprawie - kar siedmiu oraz pięciu i pół roku więzienia. Zdaniem pełnomocniczki syna zamordowanego byłego premiera, metoda zabójstwa "wskazuje na szczególne okrucieństwo".

"Czując śmierć w ręku, kontynuowali swój czyn". Proces w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów

"Czując śmierć w ręku, kontynuowali swój czyn". Proces w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Stołeczny ratusz podpisał umowę na remont drewnianego budynku przy ulicy Kawęczyńskiej 26, który był oficyną murowanej kamienicy. Od momentu powstania, czyli od około 1890 roku, przez kolejne 126 lat był stale zamieszkiwany.

Wyjątkowy drewniak z Pragi doczeka się remontu. Umowa podpisana

Wyjątkowy drewniak z Pragi doczeka się remontu. Umowa podpisana

Źródło:
PAP

62-letni kierowca auta dostawczego, który prawdopodobnie podgrzewał sobie posiłek na turystycznej kuchence ustawionej na fotelu pasażera, trafił do szpitala. Wydobywający się z samochodu dym zauważył patrol policji. Policjanci wyciągnęli z auta nieprzytomnego 62-latka i wezwali pogotowie.

Podgrzewał jedzenie, niemal spalił auto. Kierowcę uratowali policjanci

Podgrzewał jedzenie, niemal spalił auto. Kierowcę uratowali policjanci

Źródło:
PAP

Muzeum Sztuki Nowoczesnej podało liczbę osób, które odwiedziły nowy gmach w pierwszych trzech dniach funkcjonowania. Do 10 listopada na zwiedzających czeka specjalny program wydarzeń, wśród nich koncerty, spotkania i warsztaty. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Są dane o frekwencji z pierwszych dni po otwarciu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Są dane o frekwencji z pierwszych dni po otwarciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż Graniczna z lotniska Warszawa-Modlin zatrzymała obywatela Ukrainy poszukiwanego czerwoną notą Interpolu.

Poszukiwany przez Interpol zatrzymany na lotnisku w Modlinie

Poszukiwany przez Interpol zatrzymany na lotnisku w Modlinie

Źródło:
PAP

Podczas meczu Wisły Płock z Wisłą Kraków pseudokibice odpalili fajerwerki, spośród których część trafiła w jedną z trybun, na której siedzieli ludzie. Z opublikowanych w Internecie nagrań widać, że niektórzy kibice, w obawie o swoje zdrowie, opuścili obiekt. Sprawę bada policja. Tego samego dnia incydent z udziałem pseudokibiców miał miejsce także w województwie podlaskim, gdzie zakłócili oni wyjazd siedmioletnich dzieci na mecz Jagiellonii Białystok. Interweniowała tam policja.

Pseudokibice odpalili fajerwerki, część trafiła w trybuny. Ludzie uciekali ze stadionu

Pseudokibice odpalili fajerwerki, część trafiła w trybuny. Ludzie uciekali ze stadionu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Białystok, TVN24

W Piasecznie doszło do szarpaniny pomiędzy trzema mężczyznami. Jeden z nich trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami. Pozostałych zatrzymała policja. Obaj usłyszeli zarzuty.

Szarpanina przed sklepem, 60-latek rozbił głowę o beton. Dwóch mężczyzn z zarzutami

Szarpanina przed sklepem, 60-latek rozbił głowę o beton. Dwóch mężczyzn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na warszawskiej Woli doszło do kolizji i bójki pomiędzy dwoma kierowcami. Okazało się, że jeden z mężczyzn był pod wpływem środków odurzających.

Po kolizji doszło do bójki. Dwaj kierowcy w areszcie

Po kolizji doszło do bójki. Dwaj kierowcy w areszcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca auta osobowego zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić oczekującą na nim kobietę. Kiedy piesza przechodziła już po zebrze, lewym pasem przejechał rozpędzony samochód.

Jeden krok od potrącenia

Jeden krok od potrącenia

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali cztery osoby, które wracając z zakrapianej imprezy, włamały się do jednego z mieszkań w centrum. W ten sposób chcieli przedłużyć sobie zabawę, ukradli kilka rzeczy i zaprosili koleżankę.

Włamali się do mieszkania w centrum Warszawy i urządzili w nim imprezę

Włamali się do mieszkania w centrum Warszawy i urządzili w nim imprezę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa ojca. Został tymczasowo aresztowany.

Ojca z obrażeniami głowy zabrano do szpitala. Syn ukrył się w sianie przed policją

Ojca z obrażeniami głowy zabrano do szpitala. Syn ukrył się w sianie przed policją

Źródło:
PAP

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli rannego mężczyznę. Poszkodowany rowerzysta leżał nieruchomo na skraju jezdni, był nieprzytomny i krwawił.

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka sprawcy kolizji na moście Grota-Roweckiego, który najpierw uderzył w bariery, a później zderzył się z innym autem.

Uderzył w bariery, zderzył się z innym kierowcą i uciekł

Uderzył w bariery, zderzył się z innym kierowcą i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej numer 92 w Mińsku Mazowieckim. W wyniku zderzenia z autem osobowym zginęła rowerzystka.

Śmiertelne potrącenie rowerzystki, samochód dachował

Śmiertelne potrącenie rowerzystki, samochód dachował

Źródło:
tvnwarszawa.pl