Polska

"Halo, archiwum, słucham... Krasnoludki, kurde balans". Cztery i pół metra słuchawki

Polska

Hallo, Jurek Owsiak, tu filmowcy rzeczyodserca.pl
wideo 2/35

Filmomaniacy oszaleją! Te aukcje WOŚP to prawdziwe białe kruki. Scenariusze do hitu Spielberga i polskiego filmu, którego jeszcze nie ma w kinach. Do tego gigantyczna słuchawka telefoniczna z kultowego polskiego "Kingsajzu". Współczujemy konieczności dokonania wyboru.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. #WOSPwTVN24

"Jurassic Park" w reżyserii Stevena Spielberga to jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii Hollywood. Zgarnął trzy Oscary, a jego twórcy zarobili miliony.

Autor scenariusza David Koepp jest wśród najbardziej wziętych scenarzystów w Hollywood. To on stworzył scenariusze do takich kinowych przebojów jak "Jurassic Park", "Mission Impossible" czy "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki".

Teraz scenariusz do najgłośniejszego z nich - "Jurassic Park" - przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i złożył na nim dedykację "dla dzieci z WOŚP".

- To prawdziwy biały kruk. Mamy nadzieję, że osiągnie naprawdę niezłą cenę - mówi Piotr Wiśniewski, szef sztabu WOŚP Bruksela.

Scenariusz filmu "Jurassic Park" na aukcji WOŚPrzeczyodserca.pl

LICYTACJA SCENARIUSZA "JURASSIC PARK"

Scenariusz filmu, którego jeszcze nie ma

Zresztą to niejedyny scenariusz, jaki wystawia sztab w stolicy Belgii. Wylicytować można też scenariusz do najnowszego obrazu Borysa Lankosza - "Ciemno, prawie noc". Autorami są Magdalena i Borys Lankoszowie. Film powstał na podstawie książki Joanny Bator pod tym samym tytułem.

To na tym egzemplarzu pracował reżyser, tworząc film, a co za tym idzie jest tu wiele odręcznych poprawek naniesionych przez twórcę. Reżyser złożył na nim także dedykację dla zwycięzcy aukcji.

Mało? Ten, kto zaoferuje najwięcej, będzie mieć scenariusz w rękach na dwa miesiące przed premierą! A to dla prawdziwego miłośnika kina już nie lada gratka.

"Zwycięzca licytacji zostanie poproszony o zobowiązanie o zachowaniu tajemnicy i nieudostępnianiu w sieci ani fragmentów, ani całości scenariusza" - czytamy w opisie aukcji.

Borys Lankosz przekazał na aukcję WOŚP scenariusz filmu, którego jeszcze nie ma w kinachaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA SCENARIUSZA "CIEMNO, PRAWIE NOC"

"Kurier", nowy film Władysława Pasikowskiego, reżysera hitów "Psy", "Jack Strong" czy "Pitbull. Ostatni pies", to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Scenariusz do tego filmu możemy wylicytować wraz z podwójnym zaproszeniem na premierę. Na aukcję przekazały je Muzeum Powstania Warszawskiego i Scorpio Studio.

Termin i miejsce premiery jeszcze nie są podane. Scenariusz zostanie wręczony zwycięzcy przez odtwórcę głównej roli - Philippa Tłokińskiego - podczas premiery.

Na licytacji znajdziemy scenariusz do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiegoaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA SCENARIUSZA I BILETÓW NA PREMIERĘ "KURIERA"

Gnieźnieński sztab wystawił scenariusz realizacyjny filmu "Listy do M. 3". Podpisali się na nim aktorzy występujący w tej produkcji, miedzy innymi: Agnieszka Dygant, Hanna Śleszyńska, Tomasz Karolak, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski, Piotr Adamczyk czy Andrzej Grabowski.

Scenariusz do "Listów do M. 3" podpisali aktorzyaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA SCENARIUSZA "LISTÓW DO M. 3"

W królewskim rozmiarze

Na licytacji - jako przystawka - jest też scenopis "Kingsajzu" Juliusza Machulskiego. Daniem głównym na tej aukcji jest natomiast rekwizyt - olbrzymia, ponad 4,5-metrowa, słuchawka telefoniczna.

Gdy pojawiła się w filmie, popłynęły z niej słowa: "Halo, archiwum, słucham... Krasnoludki, kurde balans".

Obecny właściciel słuchawki zdobył ją - a w zasadzie to, co z niej zostało - w 1996 r. Wtedy organizował Dyskusyjny Klub Filmowy o nazwie "Kingsajz". Słuchawkę przewiózł na dachu swojego malucha i odnowił. Stanęła przed wejściem do kina.

Tak słuchawkę transportowano do kinaaukcje.wosp.org.pl

"Niestety, DKF przestał istnieć i słuchawka zaginęła, a ja przeniosłem się w inny rejon Polski. Odnalazłem słuchawkę (niestety tylko jej część) cztery lata temu. 2 maja, w 30. rocznicę premiery, wraz z przyjaciółmi rozpoczęliśmy jej rekonstrukcję, która pochłonęła cztery długie weekendy, około 400 godzin wspólnej pracy i teraz możesz ja kupić, wspierając najwspanialszą akcję, jaka jest WOŚP" - czytamy w opisie aukcji.

Słuchawka jest wykonana ze styropianu na szkielecie z drewna (oryginalna część) i z tektury falistej (odtworzony element). Nadaje się do ekspozycji tylko w zamkniętym i suchym pomieszczeniu.

Odnowiona słuchawka z "Kingsajzu" to prawdziwa gratka dla filmomaniakówaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA SŁUCHAWKI Z "KINGSAJZU"

Fanom "Kingsajzu" do gustu przypadnie też oferta łódzkiego Starego Kina. To hotel, który utworzono na ulicy Piotrkowskiej, w miejscu, gdzie pod koniec XIX wieku istniało pierwsze stałe kino w Polsce. Na aukcji możemy wylicytować nocleg dla dwóch osób w jednym z apartamentów, których wystrój inspirowany jest jakimś filmem. Wśród nich jest i Szuflandia z "Kingsajzu".

Ten, kto zaoferuje najwięcej, może też liczyć na prywatny seans filmowy w sali kinowej hotelu.

Wylicytować można nocleg w hotelu Stare Kino w Łodziaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA NOCLEGU W "STARYM KINIE"

Klaps od Smarzowskiego

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego to jedna z najgłośniejszych premier filmowych minionego roku. Reżyser postanowił wykorzystać popularność filmu w dobrym celu. I przekazał na licytację WOŚP wyjątkowy przedmiot.

- To symboliczny klaps z filmu "Kler". Z tyłu znalazły się podpisy aktorów i ekipy, z którą realizował film. Wręczył mi go podczas zdjęć do spotu reklamowego 27. Finału dla jednego z naszych partnerów - mówi Jurek Owsiak.

Jak tłumaczy sam Smarzowski, na planach filmowych jest zwyczaj, że "okrągłe" klapsy się świętuje.

- Czasem na poczęstunek ekipę zaprasza producent, czasem reżyser albo operator – zależy od numeru klapsa albo atmosfery na planie. Ten konkretny, tysięczny klaps padł podczas zdjęć w Brzesku, w pałacu Goetza, czyli naszej filmowej kurii. Z tej okazji ekipa "Kleru" przygotowała wspaniały bankiet, była oprawa muzyczna, specjalnie na tę okazję dobrane kostiumy, zabawa była i mnóstwo pozytywnej energii. Na koniec imprezy dostałem klapsa w prezencie z autografami ekipy i obecnych tego dnia na planie aktorów - wyjaśnia Smarzowski.

I właśnie ten tysięczny klaps trafił na licytację. - To cenny dla mnie przedmiot, bo pochodzi od bliskich mi ludzi. Z wieloma z nich miałem przyjemność pracować również przy poprzednich filmach - podkreśla reżyser.

Na aukcji znajdziemy też jedyny w swoim rodzaju plakat z filmu "Kler". Jedyny, bo podpisali się na nim członkowie zespołu Behemoth z Adamem "Nergalem" Darskim na czele.

Tysięczny klaps z filmu "Kler" przekazał Wojciech Smarzowskiaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA KLAPSA Z "KLERU"

LICYTACJA PLAKATU FILMU "KLER" Z AUTOGRAFAMI ZESPOŁU BEHEMONT

Wśród filmowych rekwizytów przekazanych na WOŚP jest też unikatowy model samolotu Spitfire, przygotowany specjalnie na potrzeby filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa".

Samolot - jak podają darczyńcy - ma 2,06 metra rozpiętości oraz 2 metry długości. Wykorzystywany był do produkcji efektów specjalnych: walk powietrznych.

Model wykorzystywany był do nagrania efektów specjalnychaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA SPITFIRE'A Z FILMU "DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA"

Katarzyna Dąbrowska, która w serialu "Belfer" wciela się w rolę Marty Mirskiej, przekazała na licytację WOŚP serialowy naszyjnik. Wykonany jest z różowego złota, ma też zawieszkę wysadzaną brylancikami.

Do biżuterii, która zagrała w niemal każdej scenie w serialu, w której pojawiała się aktorka, zwycięzca aukcji otrzyma też pierwszy sezon serialu na DVD z podpisami aktorów.

- Ten naszyjnik nieraz przyniósł mi szczęście, dlatego bardzo chciałam, żeby w "Belfrze" zagrał. Mam nadzieję, że komuś sprawi dużo radości i szczęścia. A na pewno dzieciakom, które skorzystają na tej licytacji. Dodatkowo osobiście wam ten pakiet wręczę - mówi Dąbrowska.

Z serialu na WOŚP. Katarzyna Dąbrowska przekazała naszyjnik z "Belfra"rzeczyodserca.pl

LICYTACJA NASZYJNIKA Z "BELFRA"

"Pomaganie jest dziecinnie proste"

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych. 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2019 W TVN24

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: WOŚP