Do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym - przekazał w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON dodał, że okręt, który za kilka dni wpłynie na polskie wody, "wzmocni obronę polskiego wybrzeża". Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera mówił w "Faktach po Faktach", że jednostka ma wspomagać ochronę między innymi infrastruktury krytycznej.
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przebywał w środę z wizytą w Rzymie, gdzie spotkał się z ministrem obrony Republiki Włoskiej Guido Crosetto. Wśród tematów rozmów dwustronnych były - jak przekazało ministerstwo - relacje wojskowe, w tym tematy modernizacji Wojska Polskiego, obecna sytuacja bezpieczeństwa w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie oraz kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Szefowie resortów obrony omówili również agendę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.
- Współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO (wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO). Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy - powiedział minister Błaszczak, cytowany w informacji resortu.
- Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce - poinformował minister.
O sprawie poinformował również w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, który w "Faktach po Faktach" powiedział, że w wyniku wizyty Błaszczaka we Włoszech "zostanie wprowadzony kontyngent okrętu rakietowego na polskie wody, który będzie również wspomagał obronę przeciwlotniczą w północnej części Polski, również infrastrukturę krytyczną".
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: ANSA/PAP