Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"

Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"
Źródło: Partnership Hub

Codziennie tęsknimy za domem, ale dzięki wam trochę mniej, bo daliście nam drugi - w emocjonalnym spocie Ukrainki, które po wybuchu wojny uciekły do Polski, dziękują Polkom i Polakom za ich wsparcie. I za to, że mogą żyć zapominając czasem o koszmarze, który przeszły, i który wciąż przeżywają ich bliscy. - Poprzez akcję "Bez was nie byłoby nas" chcemy przywrócić empatię Polaków do Ukraińców i przypomnieć, że ten dramat wciąż trwa - mówi Maia Mazurkiewicz, pomysłodawczyni i inicjatorka kampanii.

"Bez Was nie byłoby nas" to idea akcji społecznej, w której Ukraińcy dziękują Polakom za nadzwyczajne wsparcie udzielane od dnia wybuchu wojny. "Skala tej pomocy już przeszła do historii nie tylko Europy, ale i świata" - podkreśla Partnership Hub zajmujące się pomocą ukraińskim uchodźcom w Polsce.

Bohaterkami stworzonego przez Partnership Hub krótkiego filmu są Ukrainki mieszkające aktualnie w Polsce. Możemy zobaczyć je w codziennych sytuacjach: jedną na ulicy, drugą w pracy w cukierni, jeszcze inną bawiącą się z dzieckiem na placu zabaw. 

"Pomimo obrazów i dźwięków wojny, które wciąż w nich tkwią, to właśnie dzięki naszym rodakom udaje im się choć na chwilę zapomnieć. Ukraińcy w Polsce wojnę mają cały czas z tyłu głowy i to przez nią w Polsce się znaleźli" - podkreśla Partnership Hub.

Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Źródło: Partnership Hub

"Chcemy przywrócić empatię Polaków do Ukraińców"

- Za każdym razem, gdy rozmawiam z osobą, której pomagamy, widzę w jej oczach koszmar, który przeszła, i który cały czas przeżywa. W tym samym czasie w internecie i w rozmowach ze znajomymi widzę i słyszę coraz więcej negatywnych emocji, a także fałszywych informacji - mówi ekspertka ds. walki z dezinformacją Maia Mazurkiewicz, pomysłodawczyni i inicjatorka kampanii, założycielka Partnership Hub i Alliance4Europe. Według niej nasze podejście do Ukrainek i Ukraińców się zmienia.

- Poprzez akcję "Bez was nie byłoby nas" chcemy przywrócić empatię Polaków do Ukraińców i przypomnieć, że ten dramat wciąż trwa - dodaje. Mazurkiewicz przypomina, że "po półtora roku wojny uchodźca wciąż jest uchodźcą, którego do ucieczki z własnego domu zmusiła niewyobrażalna tragedia". 

- Polakom nie podoba się, że Ukraińcy zaczęli żyć "zbyt normalnie", jakby o wojnie zupełnie zapomnieli. Dlatego zależy nam na przypomnieniu, że ta niby "normalność" podszyta jest tragicznymi wspomnieniami i tęsknotą. Tak naprawdę jest tylko próbą tymczasowego poukładania swojego życia z dala od swojego domu, od swojej ojczyzny i od swoich bliskich - tłumaczy Mazurkiewicz.

Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Źródło: Partnership Hub

"Jesteście najlepsi"

"Bez Was nie byłoby nas" wywołuje silne emocje: wzruszenie, współczucie i dumę. Autorzy spotu podkreślają, że chcą wzmocnić poczucie Polaków, że ich praca i dobre serce są zauważone i docenione przez Ukraińskich uchodźców. 

"Kampania daje szansę Ukrainkom wypowiedzenia tego, co czują, i przypomnieć Polakom o ich człowieczeństwie. Tym bardziej, że jako naród chcemy i umiemy bezinteresownie pomagać, o czym świadczą wszelkie zbiórki społeczne dla ludzi potrzebujących wsparcia" - podkreśla Partnership Hub. 

"Byliście z nami, kiedy to piekło się zaczęło. I jesteście z nami na co dzień"; "Codziennie tęsknimy za domem, ale dzięki wam trochę mniej, bo daliście nam drugi. Bezcenny"; "Pozwoliliście żyć normalnie i czasami nawet zapomnieć. Jesteście najlepsi i nigdy wam tego nie zapomnimy" - to kilka wypowiedzi Ukraińców, cytowanych przez Partnership Hub, na temat reakcji Polaków od momentu inwazji Rosji na Ukrainę.

Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Kampania "Bez was nie byłoby nas"
Źródło: Partnership Hub

Zmiana postawy Polaków wobec Ukraińców

Znaczenie akcji "Bez Was nie byłoby nas" pokazują wyniki badania zrealizowanego na terenie województwa podkarpackiego przez agencję badawczą Human Research & Consulting dla Partnership Hub i Alliance4Europe, specjalizującą się w badaniach z zakresu ochrony praw człowieka. Obejmowało ono zarówno ocenę dyskursu o Ukraińcach, jak również analizę postaw wobec nich badanych za pomocą wywiadów oraz przy wykorzystaniu sondażu telefonicznego. Widoczne w nim są zdecydowane zmiany postaw Polaków w stosunku do Ukraińców - na bardziej negatywne. 

W dniach 4-18 lipca 2023 roku przeprowadzono również badanie na próbie 1202 Ukraińców (metoda CAPI). Z badań wynika, że 93 procent Ukraińców przebywających w Polsce czuje wdzięczność do Polaków za udzieloną im pomoc. Na pytanie - czy w sytuacji, w której Polska i Polacy potrzebowaliby pomocy od Ukraińców, mogą liczyć na takie samo wsparcie, jakie dostali Ukraińcy z rąk Polaków po rozpoczęciu wojny - twierdząco odpowiedziało 92 procent badanych.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: