"Drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte"

[object Object]
Paweł Mucha o ewentualnym spotkaniu Andrzeja Dudy i Tomasza Grodzkiegotvn24
wideo 2/27

- Wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do pobytu przedstawicieli tego organu w Polsce. - Traktujemy ten wyjazd jako mało oficjalny, prywatny. Myślę, że za dwa dni nikt nie będzie o tym pamiętał - stwierdził Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli przeczytamy statut Komisji Weneckiej, to jesteśmy w stanie obronić tezę, że tak naprawdę każdy obywatel Unii Europejskiej może zaprosić Komisję Europejską do siebie - przekonywał wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński.

Delegacja Komisji Weneckiej na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w czwartek i piątek przebywała w Warszawie. Przedstawiciele delegacji prowadzili rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą w grudniu uchwalił Sejm.

W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelą na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, Komisja Wenecka postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym. Z delegacją nie spotkał się żaden przedstawiciel polskiego rządu.

USTAWA "KAGAŃCOWA" TRAFIŁA DO SENATU. CZYTAJ WIĘCEJ >

O tej sprawie dyskutowali politycy w "Kawie na ławę".

"Wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona"

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha przekonywał, że zgodnie ze statutem Komisji Weneckiej, a także z konstytucją RP, ten organ w oficjalnej procedurze może do Polski zapraszać "prezydent, polski rząd albo minister spraw zagranicznych".

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona. To jest element bardzo ważny, jeżeli mówimy o procedowaniu przez prawników - stwierdził.

Ocenił, że działanie Komisji Weneckiej w Polsce "to jest pewien pozór, pewne teatrum". - Świadczy o tym, że nie ma rzeczywistej woli merytorycznej dyskusji na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Jest wola urządzania pewnego spektaklu medialnego, w który niestety politycy opozycji wciągają jeszcze sędziów - stwierdził, nawiązując do "Marszu tysiąca tóg", który przeszedł w sobotę ulicami Warszawy.

- Oczekujemy, że wymiar sprawiedliwości powinien działać sprawnie, natomiast nie powinno być tak, że mamy do czynienia z polityzacją wymiaru sprawiedliwości - dodał Mucha.

Mucha: wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona
Mucha: wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawnionatvn24

"Drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte"

Paweł Mucha został również zapytany, czy dojdzie do spotkania marszałka Senatu z prezydentem, Andrzejem Dudą. "Chętnie bym przyszedł do Pałacu, aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji" - napisał na Twitterze Tomasz Grodzki.

- Jeżeli marszałek Grodzki chce się spotkać z panem prezydentem i jakkolwiek zwróci się oficjalnie (...), to myślę, że pan prezydent do tej prośby podejdzie życzliwie i podejmie temat merytorycznie - mówił prezydencki minister.

Jak przekonywał, "drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte". - Jeżeli jest taka prośba, to proszę ją zwerbalizować, odezwać się, pan prezydent znajdzie czas - zapewniał.

"Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje"

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka (klub Koalicji Obywatelskiej) przypominała sposób, w jaki Sejm pracował nad ustawą dyscyplinującą. - Ustawa wjechała jednego dnia, drugiego dnia trafiła w nocy na komisję sejmową, siedzieliśmy tam (na komisji - red.) do czwartej rano. Przychodziły poprawki, których nie znały nawet osoby referujące. Nie byli w stanie ich poprawnie odczytać, bo widzieli je pierwszy raz na oczy - wskazywała.

- To, co zrobiliście z ustawą kagańcową na poprzednim posiedzeniu Sejmu (pod koniec grudnia - red.), to było absolutnie teatrum - zwróciła się do Pawła Muchy. - Tam są paragrafy, które są niezgodne z podstawowymi zasadami tworzenia prawa - dodała.

- Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje - mówiła.

"Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje"
"Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje"tvn24

"Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo"

Do wizyty Komisji Weneckiej odniósł się także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda (PiS). - Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo. Potraktowaliśmy to jako przyjazd półprywatny, nieoficjalny, żeby na arenie międzynarodowej nie robić żadnego rozgłosu z tej sprawy - stwierdził. - Myśmy zareagowali bardzo kurtuazyjnie i właściwie - zapewniał. - Traktujemy ten wyjazd jako mało oficjalny, prywatny. Myślę, że za dwa dni nikt nie będzie o tym pamiętał - mówił.

Dopytywany, na czym miałoby polegać "dużo bardziej stanowcze" zareagowanie na tę wizytę, stwierdził, że "dużo poważniej mogliśmy kontestować jej przyjazd i jej zachowanie w Polsce".

Jak dodał, "to marszałek (Senatu - red.) i Komisja Wenecka będą mieli kiedyś problem z tym, że poruszali się w przestrzeni, której przepisy nie regulują, a wręcz są im przeciwne".

"Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo"
"Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo"tvn24

"Gospodarzem tej ustawy jest Senat"

Jeden z liderów Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty zwracał uwagę, że na obecnym etapie prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów "gospodarzem tej ustawy jest Senat". - W związku z tym pan marszałek zaprosił Komisję Wenecką do konsultacji oraz podjął rozmowę na temat treści tych ustaw z Komisją Europejską - dodał.

Jak mówił, Grodzki "zrobił to z kilku względów". - Po pierwsze, chciał poprawiać prawo. Senat ma do tego prawo - wskazywał. - Po drugie, chciał, żeby to prawo nie było za chwilę zaskarżane do TSUE (Trybunału Sprawiedliwości UE - red.) i żebyśmy nie wstydzili się w ramach całego świata Unii Europejskiej - dodał.

Czarzasty: gospodarzem tej ustawy jest teraz Senat
Czarzasty: gospodarzem tej ustawy jest teraz Senattvn24

Kamiński: swoboda podróżowania jest dozwolona

O tym, czy Komisja Wenecka miała prawo składać wizytę w Polsce, mówił także wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński. Jak podkreślał, "żyjemy w świecie, w którym tak podstawowa zasada (...) jak swoboda podróżowania, jest dozwolona". - Jeżeli przeczytamy statut Komisji Weneckiej, to jesteśmy w stanie obronić tezę, że tak naprawdę każdy obywatel Unii Europejskiej może zaprosić Komisję Europejską do siebie. Oczywiście jest pytanie, czy Komisja przejeżdżałaby na (zaproszenie - red.) każdego obywatela - stwierdził.

- Pan doskonale wie, w jakie gigantyczne międzynarodowe kłopoty wpakowuje nas wasza ustawa - zwrócił się do Waldemara Budy.

Kamiński: swoboda podróżowania jest dozwolona
Kamiński: swoboda podróżowania jest dozwolonatvn24

Kulesza: czym innym jest Komisja Wenecka, czym innym TSUE

O ewentualnym wpływie wizyty Komisji Weneckiej na kształt ustawy dyscyplinującej sędziów mówił przedstawiciel Konfederacji Jakub Kulesza. - Czym innym jest Komisja Wenecka, "która tylko opiniuje", a czym innym jest na przykład Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego orzeczenia przynajmniej powinny być wiążące - zwracał uwagę.

Kulesza: czym innym jest Komisja Wenecka, czym innym TSUE
Kulesza: czym innym jest Komisja Wenecka, czym innym TSUEtvn24

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

- Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - przyznał europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

- Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana premier Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl