"Drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte"

[object Object]
Paweł Mucha o ewentualnym spotkaniu Andrzeja Dudy i Tomasza Grodzkiegotvn24
wideo 2/27

- Wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do pobytu przedstawicieli tego organu w Polsce. - Traktujemy ten wyjazd jako mało oficjalny, prywatny. Myślę, że za dwa dni nikt nie będzie o tym pamiętał - stwierdził Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli przeczytamy statut Komisji Weneckiej, to jesteśmy w stanie obronić tezę, że tak naprawdę każdy obywatel Unii Europejskiej może zaprosić Komisję Europejską do siebie - przekonywał wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński.

Delegacja Komisji Weneckiej na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w czwartek i piątek przebywała w Warszawie. Przedstawiciele delegacji prowadzili rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą w grudniu uchwalił Sejm.

W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelą na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, Komisja Wenecka postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym. Z delegacją nie spotkał się żaden przedstawiciel polskiego rządu.

USTAWA "KAGAŃCOWA" TRAFIŁA DO SENATU. CZYTAJ WIĘCEJ >

O tej sprawie dyskutowali politycy w "Kawie na ławę".

"Wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona"

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha przekonywał, że zgodnie ze statutem Komisji Weneckiej, a także z konstytucją RP, ten organ w oficjalnej procedurze może do Polski zapraszać "prezydent, polski rząd albo minister spraw zagranicznych".

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona. To jest element bardzo ważny, jeżeli mówimy o procedowaniu przez prawników - stwierdził.

Ocenił, że działanie Komisji Weneckiej w Polsce "to jest pewien pozór, pewne teatrum". - Świadczy o tym, że nie ma rzeczywistej woli merytorycznej dyskusji na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Jest wola urządzania pewnego spektaklu medialnego, w który niestety politycy opozycji wciągają jeszcze sędziów - stwierdził, nawiązując do "Marszu tysiąca tóg", który przeszedł w sobotę ulicami Warszawy.

- Oczekujemy, że wymiar sprawiedliwości powinien działać sprawnie, natomiast nie powinno być tak, że mamy do czynienia z polityzacją wymiaru sprawiedliwości - dodał Mucha.

Mucha: wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona
Mucha: wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawnionatvn24

"Drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte"

Paweł Mucha został również zapytany, czy dojdzie do spotkania marszałka Senatu z prezydentem, Andrzejem Dudą. "Chętnie bym przyszedł do Pałacu, aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji" - napisał na Twitterze Tomasz Grodzki.

- Jeżeli marszałek Grodzki chce się spotkać z panem prezydentem i jakkolwiek zwróci się oficjalnie (...), to myślę, że pan prezydent do tej prośby podejdzie życzliwie i podejmie temat merytorycznie - mówił prezydencki minister.

Jak przekonywał, "drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte". - Jeżeli jest taka prośba, to proszę ją zwerbalizować, odezwać się, pan prezydent znajdzie czas - zapewniał.

"Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje"

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka (klub Koalicji Obywatelskiej) przypominała sposób, w jaki Sejm pracował nad ustawą dyscyplinującą. - Ustawa wjechała jednego dnia, drugiego dnia trafiła w nocy na komisję sejmową, siedzieliśmy tam (na komisji - red.) do czwartej rano. Przychodziły poprawki, których nie znały nawet osoby referujące. Nie byli w stanie ich poprawnie odczytać, bo widzieli je pierwszy raz na oczy - wskazywała.

- To, co zrobiliście z ustawą kagańcową na poprzednim posiedzeniu Sejmu (pod koniec grudnia - red.), to było absolutnie teatrum - zwróciła się do Pawła Muchy. - Tam są paragrafy, które są niezgodne z podstawowymi zasadami tworzenia prawa - dodała.

- Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje - mówiła.

"Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje"
"Cieszymy się, że jest Senat, w którym prowadzone są szerokie konsultacje"tvn24

"Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo"

Do wizyty Komisji Weneckiej odniósł się także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda (PiS). - Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo. Potraktowaliśmy to jako przyjazd półprywatny, nieoficjalny, żeby na arenie międzynarodowej nie robić żadnego rozgłosu z tej sprawy - stwierdził. - Myśmy zareagowali bardzo kurtuazyjnie i właściwie - zapewniał. - Traktujemy ten wyjazd jako mało oficjalny, prywatny. Myślę, że za dwa dni nikt nie będzie o tym pamiętał - mówił.

Dopytywany, na czym miałoby polegać "dużo bardziej stanowcze" zareagowanie na tę wizytę, stwierdził, że "dużo poważniej mogliśmy kontestować jej przyjazd i jej zachowanie w Polsce".

Jak dodał, "to marszałek (Senatu - red.) i Komisja Wenecka będą mieli kiedyś problem z tym, że poruszali się w przestrzeni, której przepisy nie regulują, a wręcz są im przeciwne".

"Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo"
"Mogliśmy zareagować na tę sytuację dużo bardziej stanowczo"tvn24

"Gospodarzem tej ustawy jest Senat"

Jeden z liderów Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty zwracał uwagę, że na obecnym etapie prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów "gospodarzem tej ustawy jest Senat". - W związku z tym pan marszałek zaprosił Komisję Wenecką do konsultacji oraz podjął rozmowę na temat treści tych ustaw z Komisją Europejską - dodał.

Jak mówił, Grodzki "zrobił to z kilku względów". - Po pierwsze, chciał poprawiać prawo. Senat ma do tego prawo - wskazywał. - Po drugie, chciał, żeby to prawo nie było za chwilę zaskarżane do TSUE (Trybunału Sprawiedliwości UE - red.) i żebyśmy nie wstydzili się w ramach całego świata Unii Europejskiej - dodał.

Czarzasty: gospodarzem tej ustawy jest teraz Senat
Czarzasty: gospodarzem tej ustawy jest teraz Senattvn24

Kamiński: swoboda podróżowania jest dozwolona

O tym, czy Komisja Wenecka miała prawo składać wizytę w Polsce, mówił także wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński. Jak podkreślał, "żyjemy w świecie, w którym tak podstawowa zasada (...) jak swoboda podróżowania, jest dozwolona". - Jeżeli przeczytamy statut Komisji Weneckiej, to jesteśmy w stanie obronić tezę, że tak naprawdę każdy obywatel Unii Europejskiej może zaprosić Komisję Europejską do siebie. Oczywiście jest pytanie, czy Komisja przejeżdżałaby na (zaproszenie - red.) każdego obywatela - stwierdził.

- Pan doskonale wie, w jakie gigantyczne międzynarodowe kłopoty wpakowuje nas wasza ustawa - zwrócił się do Waldemara Budy.

Kamiński: swoboda podróżowania jest dozwolona
Kamiński: swoboda podróżowania jest dozwolonatvn24

Kulesza: czym innym jest Komisja Wenecka, czym innym TSUE

O ewentualnym wpływie wizyty Komisji Weneckiej na kształt ustawy dyscyplinującej sędziów mówił przedstawiciel Konfederacji Jakub Kulesza. - Czym innym jest Komisja Wenecka, "która tylko opiniuje", a czym innym jest na przykład Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego orzeczenia przynajmniej powinny być wiążące - zwracał uwagę.

Kulesza: czym innym jest Komisja Wenecka, czym innym TSUE
Kulesza: czym innym jest Komisja Wenecka, czym innym TSUEtvn24

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Trwa dogaszanie pożaru w zajezdni autobusowej w Bytomiu. W nocnym pożarze doszczętnie spłonęło tam 10 autobusów, kolejne zostały uszkodzone.

Pożar w zajezdni w Bytomiu. Spłonęło 10 autobusów

Pożar w zajezdni w Bytomiu. Spłonęło 10 autobusów

Źródło:
tvn24.pl

Prokremlowska agencja RIA Nowosti podała, że prezydent Władimir Putin mianował ministra obrony Siergieja Szojgu sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Z tego stanowiska odwołany został Nikołaj Patruszew. Nowym ministrem obrony Rosji ma zostać Andriej Biełousow.

Niespodziewany ruch Putina

Niespodziewany ruch Putina

Źródło:
RIA Nowosti, Reuters, tvn24.pl
Niecały miesiąc pracy, a członkowie zarządu już dostali "urynkowione" pensje

Niecały miesiąc pracy, a członkowie zarządu już dostali "urynkowione" pensje

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Znany amerykański aktor, reżyser i producent Steve Buscemi trafił do szpitala po tym, jak został napadnięty i pobity w Nowym Jorku przez nieznanego mężczyznę. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - informują amerykańskie media.

Steve Buscemi pobity podczas spaceru. Ma obrażenia twarzy

Steve Buscemi pobity podczas spaceru. Ma obrażenia twarzy

Źródło:
PAP

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie pożaru karetek. Spłonęły dwa pojazdy. Śledczy nie mają już wątpliwości, że doszło do podpalenia, ale od ponad roku nie postawili nikomu zarzutów.

Podpalił dwie karetki, usiłował zniszczyć trzecią. Śledczy badali odciski palców i DNA sprawcy

Podpalił dwie karetki, usiłował zniszczyć trzecią. Śledczy badali odciski palców i DNA sprawcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aleksandr Surikow, ambasador Rosji w Mozambiku, został znaleziony martwy w swojej rezydencji. Policjanci otrzymali od rosyjskiego konsula Jurija Doroszenkowa informację, aby nie podejmować żadnych czynności związanych z wykonaniem autopsji.

Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. "Nagła śmierć"

Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. "Nagła śmierć"

Źródło:
PAP

Siergiej Szojgu przestanie pełnić funkcję ministra obrony Rosji. Na warszawskiej Białołęce spłonęło centrum handlowe Marywilska 44. Polscy hokeiści przegrali 1:5 ze Szwecją na mistrzostwach świata. Legia wygrywa z Lechem w Poznaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 13 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 13 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 13 maja

802 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Trwają zacięte walki z Rosjanami w obwodzie charkowskim, a także o miasto Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Ukraińska pierwsza dama i minister spraw zagranicznych odwiedzili Belgrad. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Drugi w ciągu tego tygodnia samolot rosyjskiej linii lotniczej zepsuł się podczas lotu - napisał w niedzielę niezależny portal The Moscow Times. Przypomniał, że liczba incydentów lotniczych w Rosji gwałtownie wzrosła po wprowadzeniu amerykańskich i unijnych sankcji z powody inwazji zbrojnej na Ukrainie.

Seria niefortunnych incydentów w rosyjskim lotnictwie

Seria niefortunnych incydentów w rosyjskim lotnictwie

Źródło:
The Moscow Times, Fontanka

Bilans ofiar katastrofalnych powodzi, które nawiedziły południową Brazylię, wzrósł do 143 osób - podały lokalne władze. Łączna liczba poszkodowanych przez powódź wynosi aż dwa miliony.

"Nie wszystko da się odzyskać. Matki straciły swoje dzieci, a dzieci straciły swoje matki"

"Nie wszystko da się odzyskać. Matki straciły swoje dzieci, a dzieci straciły swoje matki"

Źródło:
Reuters

Kilkudziesięciu pracowników Muzeów Watykańskich rozpoczęło oficjalny prawny spór dotyczący złych warunków pracy. To - pisze Reuters - sytuacja bez precedensu, która może doprowadzić do złożenia pozwu przeciwko papieskiej administracji.

"Żądania i prośby pozostawały bez odpowiedzi". W Watykanie sytuacja bez precedensu

"Żądania i prośby pozostawały bez odpowiedzi". W Watykanie sytuacja bez precedensu

Źródło:
Reuters

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

Mirbud, właściciel spółki Marywilska 44, zapowiada, że hale Centrum Handlowego w Warszawie przy ulicy Marywilskiej 44 zostaną odbudowane po zniszczeniu w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. Mirbud poinformował również, że majątek spółki Marywilska 44 jest ubezpieczony.

Właściciel spółki Marywilska 44: odbudujemy hale

Właściciel spółki Marywilska 44: odbudujemy hale

Źródło:
PAP

Poniedziałek przyniesie dużą ilość słońca w całej Polsce. Termometry wskażą od 17 do 23 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.05. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.05. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, przekonywał na spotkaniu z sympatykami, że Polskę pod rządami Donalda Tuska czeka bieda. Straszył, że Parlament Europejski kolejnej kadencji "odbierze nam właściwie wszystko". Jednocześnie promował kandydatów PiS w wyborach - Jacka Kurskiego i Adama Bielana. Nawiązał też do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś.

Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Źródło:
TVN24, PAP

Pożar wybuchł w niedzielę nad ranem w centrum handlowym Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce. Zawalił się dach. Komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski mówił, że to "bardzo dziwna sytuacja", że po 11 minutach od zgłoszenia do straży pożarnej większość hali była objęta pożarem. Oto najważniejsze informacje i pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nad ranem wybuchł pożar w kompleksie handlowym przy ulicy Marywilskiej. Ogień objął ponad 80 procent hali. W powietrzu unosił się czarny, gryzący dym. Nikt nie odniósł obrażeń. W wyniku pożaru wiele osób straciło pracę i środki do życia.

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Ninę reanimowano 17 razy, ale na końcu świata znalazła się teraz. "Dla was jesteśmy gorsi ludzie"

Ninę reanimowano 17 razy, ale na końcu świata znalazła się teraz. "Dla was jesteśmy gorsi ludzie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pożar wybuchł w bloku przy ulicy Grzybowskiej. Ogień pojawił się w mieszkaniu na 15. piętrze. Dwie osoby nie żyją. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Pożar na 15. piętrze. W spalonym mieszkaniu zwłoki, przed blokiem ciało mężczyzny z poparzonymi rękami

Pożar na 15. piętrze. W spalonym mieszkaniu zwłoki, przed blokiem ciało mężczyzny z poparzonymi rękami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkanka miejscowości Komatipoort na wschodzie RPA odkręciła kran w kuchni i zauważyła w wodzie pływającą żywą rybę. Zwierzę trafiło do sądu jako dowód przeciw gminie w sprawie nieprawidłowości w działaniu kanalizacji i poważnego zanieczyszczenia wody pitnej.

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Źródło:
PAP

Matka dwóch małych dziewczynek, których ciała znaleziono w piątek w ognisku na terenie posesji w Woli Szczucińskiej (woj. małopolskie), usłyszała zarzut zabójstwa córek i trafiła do aresztu.

Ciała Oliwii i Natalii znaleźli w ognisku. Matka trafiła do aresztu

Ciała Oliwii i Natalii znaleźli w ognisku. Matka trafiła do aresztu

Źródło:
PAP

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl