Polska

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Europejską Nagrodą Obywatelską

Polska

WOŚP doceniaona przez Parlament Europejski
WOŚP doceniaona przez Parlament Europejskitvn24
wideo 2/22

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znalazła się wśród tegorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Wyróżnienie przyznawane jest przez Parlament Europejski.

Europejska Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 roku dla uhonorowania Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Kandydatów do tej prestiżowej nagrody mogą zgłaszać jedynie eurodeputowani, a o wyborze laureatów decyduje Kapituła.

Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zgłosili europosłowie PO i PSL: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tadeusz Zwiefka, Janusz Lewandowski i Krzysztof Hetman.

- Informacja o nagrodzie, która jest w stu procentach rezultatem naszego, Polski, bycia w Unii, jest szczególna. Wszystkie idee Unii Europejskiej tkwią w nas jak dekalog i poruszamy się non stop w takim poczuciu wielkiej wspólnoty opartej na wzajemnym pomaganiu sobie, a przede wszystkim wzajemnym rozumieniu się. Widać to najlepiej na najpiękniejszym festiwalu świata, w Kostrzynie nad Odrą. Jesteśmy szczęśliwi, że w ten sposób dajemy powód do mówienia o Polsce z dumą - skomentował wyróżnienie Jerzy Owsiak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Nagrodę przyznaje się za: promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach UE i codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikającym z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Nagrodzeni Polacy

Co roku spośród kandydatów zgłaszanych przez europosłów z poszczególnych krajów Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą przewodniczący i czterech wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, dwóch byłych przewodniczących PE oraz dwie powszechnie znane postaci, wybiera 50 laureatów z całej Unii Europejskiej.

Europejską Nagrodę Obywatelską w tym roku przyznano również Forum Żydów Polskich oraz Alinie Szatkowskiej - działaczce na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W poprzednich latach nagrodę otrzymali między innymi: Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Polska Akcja Humanitarna, Organizacja Narodów i Ludów Niereprezentowanych, Inicjatywa Wolna Białoruś, Fundacja Świętego Mikołaja, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Stowarzyszenie Wiosna, prof. Anna Wolff-Powęska, Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji.

Autor: tmw//kg / Źródło: TVN24, PAP, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Damian Mekal/WOŚP

Raporty:
Pozostałe wiadomości