Donald Tusk na wiecu w Warszawie: niedzielne wybory są bojem o to, by wojna nie wkroczyła do Polski

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Premier Donald Tusk przemawia na wiecu
Premier Donald Tusk przemawia na wiecuTVN24
wideo 2/28
Premier Donald Tusk przemawia na wiecuTVN24

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Warszawie podkreślał, że obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - przekonywał. Jak mówił, walka, która trwa, to także "bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice". Na placu Zamkowym przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa czy wiceszef PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

We wtorek podczas wiecu na placu Zamkowym w Warszawie, organizowanego przez Platformę Obywatelską, przemawiał między innymi jej lider, premier Donald Tusk.

- Tylu malkontentów i naszych oponentów mówiło: "Nie przyjdą. Zmęczyli się". A wy jesteście. Bo Polska się nie zmęczyła wolnością - podkreślił. - Zwołałem was dzisiaj z głębokim przekonaniem, że 4 czerwca to jest jeden z najważniejszych dni w historii Rzeczpospolitej. (...) Mówię o tym 4 czerwca sprzed 35 lat - kontynuował.

Wiec PO na Placu ZamkowymZdjęcia organizatora

Powitał - jak mówił - "bohatera naszej ojczyzny - Lecha Wałęsę". - Był z nami rok temu, jest z nami dzisiaj - zauważył Tusk. W jego ocenie obecność Wałęsy ma wymiar symboliczny. - Moje pokolenie dokładnie pamięta, o co chodziło 4 czerwca 1989 roku. Chodziło o to, aby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 milionów Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska i że tu będzie Polska na wieki - podkreślił premier.

Mówił też, że Polacy poszli do urn wyborczych 4 czerwca 1989 roku, by przegonić komunizm, rosyjski nieład i chaos z naszej ojczyzny. - Historia 1989 roku to było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy tutaj - także Lech Wałęsa - po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj - powiedział.

Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj
Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutajTVN24

"To jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice"

- Dzisiaj zwołałem was do Warszawy po to, żebyśmy wszyscy razem, jak najgłośniej, zwrócili się do wszystkich i w Polsce, i w Europie. Ten dzień, 9 czerwca, te wybory będą równie ważne, jak te (...) 4 czerwca 1989 roku - powiedział szef rządu. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - podkreślił.

Według premiera obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. Jak mówił, "to jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice". Przekonywał, że jedynym sposobem "uniknięcia dramatu wojny na naszych ziemiach" jest silna i zjednoczona Polska i Europa.

Donald Tusk na wiecu w WarszawiePaweł Supernak/PAP

Premier podkreślił, że "nikt nie ma prawa narażać życia naszych dzieci, naszych wnuków, ich przyszłości, poprzez zaniechanie". - Nie musimy, i to wam gwarantuję i obiecuję, nie będziemy musieli także w przyszłości, płacić wielkiej ceny za niepodległość, za wolność, za naszą wspólnotę narodową i tę zachodnią, europejską, jeśli nie odwrócimy się plecami do samych siebie - przekonywał Tusk.

Premier: to w waszych rękach, a dokładniej długopisach, będzie ta siła

- To w waszych rękach, a dokładniej w waszych długopisach, 9 czerwca będzie ta siła, ta moc, która pozwoli znowu i znowu uwierzyć nam w Polsce i uwierzyć wszystkim w Europie i na Zachodzie, że tu ludzie nie kapitulują przed złem. Że tu ludzie się nie poddają. Że jak widzimy zło, to chcemy być silni - głosił ze sceny premier.

Podkreślił też, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział mu, że to, co stało się w Polsce 15 października (wygrana opozycji w wyborach parlamentarnych - red.) pomaga wierzyć Amerykanom i Europejczykom, że sprostamy złu, które czai się niedaleko granicy. - Nie ma mowy o kapitulacji, bo Polacy pokazali, że nie ma powodu, żeby kapitulować. Jeśli macie serca bijące, otwarte, jeśli macie wiarę we własne siły, to nie jesteśmy skazani na żadne fatum. Ani my, ani Zachód, Europa, świat - powiedział.

Tusk: listy kandydatów PiS-u to listy gończe

Mówiąc o europejskich wyborach, zapytał: - Do diabła ciężkiego, czy my mamy się wstydzić za naszych reprezentantów w Brukseli? Czy naprawdę byśmy chcieli wysłać delegację złodziei, delegację łajdaków, ludzi bez sumienia, ludzi, którzy okradali Polskę przez tyle lat?

- Idąc do was, jeszcze raz przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS-u do europarlamentu. To są listy gończe tak naprawdę, a nie listy do parlamentu - ocenił.

Jego zdaniem "15 października Polska pokazała całemu światu i temu złu, które czai się wokół Polski, że jesteśmy niepodlegli, że jesteśmy moralni, że mamy siłę postawić się temu, co jest złe". - A nagle w Brukseli są tacy goście? - pytał Tusk.

Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończe
Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończeTVN24

Zaznaczył, że jeśli Polacy nie pójdą na wybory 9 czerwca, to "nikomu nie będzie do śmiechu". - Wtedy nie tylko narazimy na szwank sprawy największe - nasze bezpieczeństwo, pokój, wolność i niepodległość ojczyzny - ale tak po ludzku będziemy się wstydzić - dodał. - Jesteście tu po to, żeby powiedzieć Polkom i Polakom, że Polska nie będzie się wstydziła swoich reprezentantów - oznajmił. - Pójdziemy 9 czerwca, żeby 10, 11, 12 czerwca z uśmiechem i z dumą powiedzieć: "to są Polacy w Europie" - dodał.

"Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

- Chcę was dzisiaj błagać, żebyście nie zwątpili, żebyście w siebie nie zwątpili - zaapelował szef rządu.

- Macie pełne prawo narzekać na to, że nie wszystko idzie tak szybko i tak sprawnie, jakbyście chcieli. Ja czasami żałuję, że posiedzenia rządu nie są jawne, ale jakbyście słyszeli, co ja mówię do moich ministrów co wtorek, to czasami uszy by zwiędły - mówił. - Każdego dnia zaciskam pięści i zęby i myślę: musi być szybciej, musi być sprawniej - dodał.

- Proszę was o zrozumienie. Bądźcie wobec nas twardzi, bądźcie wobec swojej władzy bezwzględni wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie czasami sprostać zadaniom czy waszym marzeniom - zaapelował. Zwrócił się jednocześnie o to, by nie wyciągać z tego "wniosków fatalnych dla nas wszystkich, na przykład wniosku takiego, że 'nie było warto'".

- Jestem gotów bronić tego w debacie z każdym, że to, co wy zrobiliście 15 października (...) to największy skarb. Nikt z nas nie chciałby dożyć chwili, w której zobaczylibyśmy, że przez to, że nie zagłosowaliśmy, oni wróciliby ze swoimi funduszami patriotycznymi, funduszami sprawiedliwości i śmialiby się nam w twarz - powiedział Tusk. - Nawet jeśli nie zawsze jesteście ze mnie i z moich ludzi zadowoleni, nie oddajcie im znowu Polski. Polska jest wasza, Polska jest dla ludzi uczciwych, dla ludzi wolnych. Nie dla łajdaków, którzy sprzedaliby ojczyznę za pięć groszy - podkreślił.

Przypomniał, że jedno z czterech zobowiązań, które podjął na wiecu rok temu, brzmiało: "rozliczymy zło". - Chcecie szybciej? Będzie szybciej. Zobaczcie, każdego dnia dochodzą nowe fakty, każdego dnia mi i moim ludziom udaje się pobudzić do działania urzędników, prokuraturę, policję - przekonywał premier.

Wskazywał, że po roku 1989 obalenie komunizmu nie oznaczało, że narodził się "raj na ziemi". - Wyobraźcie sobie, gdyby nasze pokolenie po wygranych wyborach w czerwcu 1989 powiedziało: "nie podoba nam się, wracamy do komunizmu". My nie możemy w żaden sposób tak pomyśleć dziś - podkreślił.

- Chcę Wam powiedzieć, że jeśli tak naprawdę Kamiński, Kaczyński, Wąsik, Obajtek, PiS, kogoś się boi, to was. Jak was nie będzie, to przestaną się bać. Ekipy rządowe są wynajęte przez was. To wy jesteście strażnikami wolności i niepodległości, uczciwości - powiedział.

- Powiem wam szczerze, dlaczego idzie powoli. Bo ktoś z koalicji rządzącej powie: a może te rozliczenia niepotrzebne. Bo jakiś prokurator pomyśli: a może oni znowu przegrają wybory (...). A jakiś urzędnik sobie myśli: ja się może schowam cicho, poobserwuję, bo nie wiadomo, na którą stronę się przechyli - mówił premier. - Bez was nie mamy szans. Z wami oni nie mają szans. Dlatego proszę was - nie ustępujcie ani na krok - zaapelował Tusk.

Wałęsa: wasz sukces zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty

Na wiecu przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa. Przekazał, że gdy odnosił sukcesy, "kierował się tylko praktycznym widzeniem świata". - Praktycznie świat trochę inaczej wygląda niż teoretycznie - zauważył.

Dodał, że chce się podzielić też kilkoma uwagami, "aby waszemu pokoleniu, szczególnie premierowi Tuskowi, udało się odnieść sukces". - Bo wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty. Jeśli odniesiecie klęskę, będą przeklinać nas i Lecha Wałęsę - powiedział.

Wspominał też rok 1989. - Kiedy widzieli, że za dobrze mi idzie, to zrobili mnie agentem, żebyście odeszli ode mnie. Osłabili mnie maksymalnie, do dziś nie mogę się pozbierać. To samo próbowano zrobić z Tuskiem. Agentem niemieckim zaczęto go robić. To wrogowie tak postępują - mówił pierwszy przewodniczący Solidarności.

Czytaj też: Wiec 4 czerwca na placu Zamkowym. Autobusy i tramwaje mogą zmienić trasy

Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty
Wałęsa: wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobistyTVN24

Apelował do zebranych, by "szanowali Tuska" i dali szansę jemu oraz "jego drużynie". - Los dał Polsce wielkiego polityka. Polityka, który dociągnie Polskę do Europy i dlatego honorujcie jego drużynę, pomagajcie jego drużynie. On naprawdę wie, co robi i naprawdę poprowadzi nas, poprawi wszystkie mankamenty, które PiS spowodował. (...) Wspierajcie go, pomagajcie osiem lat. Po ośmiu latach sobie zróbcie, co chcecie. On w ośmiu latach zdąży zrobić porządek w Polsce - przekonywał Wałęsa.

- Uwierzcie mu, dajcie mu szansę - dodał.

Lech Wałęsa na wiecu 4 czerwcaPaweł Supernak/PAP

Rudzińska-Bluszcz o Funduszu Sprawiedliwości: poczułam niedowierzanie, a później grozę

Prawniczka, wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - która również zabrała głos - mówiła o sprawie związanej z aferą Funduszu Sprawiedliwości. W ostatnim czasie wychodzą na jaw nowe ustalenia dotyczące okresu, kiedy u władzy było PiS. Publikowane są również taśmy, na których miały zostać nagrane osoby odpowiedzialne za zarządzanie Funduszem.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ NA TEMAT FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI >>>

Rudzińska-Bluszcz przekazała, że gdy sześć miesięcy temu rozpoczęła pracę w resorcie, "poznawała szczegóły działania Funduszu Sprawiedliwości od wewnątrz". - Wcześniej wiedziałam to wszystko, co my tutaj zgromadzeni: że były jakieś nieprawidłowości, oskarżenia o kolesiostwo, że był brak procedur. Natomiast nic, co wcześniej słyszałam, co czytałam, nie mogło mnie przygotować na to, co zastałam w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości - przyznała.

Wskazywała, że "brakowało dokumentów, brakowało informacji". - Dyrektorka Departamentu dzień przed naszym przyjściem odeszła. Pozostali pracownicy również rezygnowali z pracy albo odchodzili na długotrwałe zwolnienia. Część później została zatrzymana w toku toczącego się postępowania karnego - wyliczała.

Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozę
Rudzińska-Bluszcz: poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości poczułam niedowierzanie, a później grozęTVN24

- Poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości, najpierw czułam niedowierzanie, a później poczułam grozę - oświadczyła. Dlaczego? Dlatego, że zasady, na jakich działał Fundusz Sprawiedliwości, nie mieściły mi się w głowie. Nie mieściły mi się w głowie jako obywatelce, prawniczce, osobie, której zależy na budowaniu zaufania do instytucji publicznych - mówiła.

I dodała: - Nie mogłam uwierzyć, że zasady według jakich działał Fundusz Sprawiedliwości, to zasady opracowane w ministerstwie i to w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przedstawiła też "trzy zasady, jakimi kierował się Fundusz Sprawiedliwości". Pierwsza to - jak przekazała - "kompletna dowolność w wydawaniu środków publicznych". - Zasada druga: tworzenie prawa nie dla ogółu, ale dla swoich interesów – kontynuowała Rudzińska-Bluszcz. - Trzecia i ostatnia zasada, na jakiej działał Fundusz Sprawiedliwości: brak transparentności i przejrzystości działania - powiedziała.

Trzaskowski przemawiał na wiecu na placu Zamkowym
Trzaskowski przemawiał na wiecu na placu ZamkowymTVN24

Trzaskowski: będziemy wzorem dla całej Europy i świata

- Tak, jak wygraliśmy 15 października, tak wygramy 9 czerwca i w każdych kolejnych wyborach - ocenił natomiast prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Mówił, że pokonaliśmy komunę, populistów i jesteśmy oraz będziemy "wzorem dla całej Europy i dla całego świata". - Już nigdy nie damy sobie odebrać demokracji - podkreślił. - Dziękuję wam bardzo i zapraszamy na wybory - powiedział. Rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth poinformowała, że według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w wiecu wzięło udział około 25-30 tysięcy osób.

Tak relacjonowaliśmy to wydarzenie w tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 19:28

    Dziękujemy za Państwa uwagę i na tym kończymy naszą relację.

  • 19:27

    Wystąpienie Trzaskowskiego było ostatnim punktem wiecu. Wydarzenie dobiegło końca.

  • 19:16

    Wiceszef PO: Popatrzcie na listy PiS. Jaki, Obajtek, Kamiński – to są ludzie którzy jadą do Europy tylko po to, żeby do niej uciec. Nic nie są w stanie tam załatwić. Jadą tam tylko po to, żeby zadbać o siebie. Jak dbali o siebie przez ostatnie 8 lat. Nie pozwólmy im na to.

  • 19:14

    Trzaskowski: Teraz znowu potrzebne jest to, abyśmy byli razem i przekonywali wszystkich, że musimy iść do wyborów europejskich. Dzięki Tuskowi odzyskaliśmy wreszcie wpływ na to, co się dzieje w Europie. 

  • 19:14

    Trzaskowski: Dzisiaj spotykamy się po raz kolejny. 35 lat po tej magicznej dacie - 4 czerwca 1989 roku. Mamy powody do dumy, do satysfakcji, bo wiemy, że znowu Polska jest demokratyczna i silna, znowu ma ambicję, ma dużo i coraz więcej do powiedzenia w Europie i na świecie.

  • 19:12

    Prezydent Warszawy: Wygraliśmy wybory 15 października dzięki temu, że byliśmy razem, że uwierzyliśmy, dawaliśmy sobie tę energię i zaczęliśmy się do siebie uśmiechać.

  • 19:11

    Trzaskowski: Próbowano nam przez wiele lat zabrać dumę z 4 czerwca, próbowano wmówić inną wersję historii. Ale na szczęście to się nie udało.

  • 19:10

    Trzaskowski mówił, że w 1989 roku wszyscy rozumieli, że Polska może być dumna i na miarę naszych największych ambicji. 

  • 19:09

    Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski mówił natomiast: 4 czerwca i znowu jesteśmy razem, wielkie podziękowania dla was wszystkich. 

  • 19:03

    - Zasada druga: tworzenie prawa nie dla ogółu, ale dla swoich interesów – kontynuowała Rudzińska-Bluszcz.

    - Trzecia i ostatnia zasada, na jakiej działał Fundusz Sprawiedliwości: brak transparentności i przejrzystości działania - powiedziała.

  • 19:01

    Pierwsza to – jak przekazała - "kompletna dowolność w wydawaniu środków publicznych".

  • 19:01

    Oznajmiła, że przedstawi "trzy zasady, jakimi kierował się Fundusz Sprawiedliwości" i które powstały w resorcie.

  • 19:00

    Fundusz Sprawiedliwości to świat postawiony na głowie – dodała.

  • 19:00

    Rudzińska-Bluszcz: Poznając kulisy działania Funduszu Sprawiedliwości najpierw czułam niedowierzanie, a później poczułam grozę. Dlaczego? Dlatego, że zasady na jakich działał, nie mieściły mi się w głowie jako obywatelce, prawniczce, osobie, której zależy na budowaniu zaufania do instytucji publicznych.

  • 18:59

    Przyznała, że słyszała już wcześniej o nieprawidłowościach. – Ale nic co wcześniej słyszałam, czytałam, nie mogło mnie przygotować na to, co zastałam w departamencie Funduszu Sprawiedliwości. Brakowało dokumentów. Pracownicy rezygnowali z pracy - mówiła.

  • 18:57

    Mówiła też o Funduszu Sprawiedliwości, który "został stworzony po to, żeby pomagać ludziom". (W ostatnim czasie wychodzą na jaw nowe ustalenia dotyczące afery wokół Funduszu, kiedy u władzy było PiS)

  • 18:56

    Rudzińska-Bluszcz: Od 6 miesięcy jestem wiceministrą sprawiedliwości. Gdy dostałam tę propozycję, pomyślałam, że to będzie fascynujące móc uczestniczyć w tworzeniu państwa.

  • 18:55

    Wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jako kolejna przemawiała na wiecu.

  • 18:50

    Lech Wałęsa: Kiedy widzieli, że za dobrze mi idzie, to zrobili mnie agentem, żebyście odeszli ode mnie. Osłabili mnie maksymalnie, do dziś nie mogę się pozbierać. To samo próbowano zrobić z Tuskiem. Agentem niemieckim zaczęto go robić. To wrogowie tak postępują.

  • 18:48

    O 1989 roku mówił, że "to był sukces narodu".

  • 18:48

    Były prezydent: Chciałem wam przekazać uwagi, które zdobyłem, aby waszemu pokoleniu, szczególnie premierowi Tuskowi, udało się odnieść sukces. Bo wasz sukces, sukces premiera Tuska, zatwierdzi sukces mojego pokolenia i mój osobisty. Jeśli odniesiecie klęskę, będą przeklinać nas i Lecha Wałęsę.

  • 18:47

    Wałęsa: Słyszeliście tu, jak wielkie sukcesy odnosiłem. A kierowałem się tylko praktycznym widzeniem świata. Praktycznie świat trochę inaczej wygląda niż teoretycznie.

  • 18:46

    Kiedy Wałęsa mówił o swoim wieku, publiczność odśpiewała "Sto lat".

  • 18:44

    Za chwilę na scenie wystąpi Lech Wałęsa.

  • 18:44

    - Głosowanie to nasz przywilej, obowiązek i prawo. Pamiętajcie – mówiła natomiast Monika Wielichowska.

  • 18:43

    Chcę powiedzieć moim rówieśnikom: Nie, nie jesteśmy za młodzi. Musimy iść na wybory. Bo te wybory, to jest nasza przyszłość – mówiła Wojtkiewicz.

  • 18:42

    Przekonywała, że młodzi ludzie nie interesują się wyborami, bo często słyszą, że ich słowo się nie liczy, że się nie znają i są za młodzi.

  • 18:41

    Zofia Wojtkiewicz z Sopotu zabrała teraz głos. Mówiła między innymi o zaletach bycia członkiem UE.

  • 18:40

    Arłukowicz i Wielichowska podziękowali premierowi za przemówienie. 

  • 18:39

    Zwyciężymy. Trzymajcie się i do zobaczenia 9 czerwca – zakończył swoje przemówienie Donald Tusk.

  • 18:38

    Tusk wplótł w przemówienie także odrobinę humoru. - Czuję się coraz młodszy. Nawet żona uważa, że czasami dziecinnieję. Ale ten proces nie toczy się tak szybko, nie bójcie się – zażartował. 

  • 18:37

    Nie ustępujcie ani na krok – zaapelował. 

  • 18:36

    Tusk: Wy jesteście strażnikami wolności, niepodległości, uczciwości.

  • 18:36

    Tusk: Jeśli tak naprawdę Kaczyński, Kamiński, Wasik, PiS, Obajtek kogoś się boi, to was się boją. Jak was nie będzie, to przestaną się bać.

  • 18:35

    Bardzo potrzebuję waszej wiary, waszej siły - dodał.

  • 18:35

    Tusk: Po roku 1989 obalenie komunizmu nie oznaczało, że się u nas narodził raj na ziemi.

  • 18:34

    Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej - oświadczył. 

  • 18:33

    Apelował, żeby obywatele byli twardzi dla władzy, ale żeby jednocześnie nie wyciągali wniosków, że "nie warto było".

  • 18:32

    Premier: Ja chcę was dzisiaj błagać, dosłownie, błagać, żebyście w siebie nie zwątpili.

  • 18:32

    Tusk: Doprowadzę do tego, żeby wszyscy w Europie zgodzili się co do tej podniebnej kopuły, która będzie chroniła Polskę i całą Europę przed rakietami i pociskami ze wschodu. Z Rosji czy z Białorusi. To jest moje zobowiązanie.

  • 18:30

    Tam się toczy wojna każdego dnia, każdej godziny - podkreślał szef polskiego rządu.

  • 18:30

    Oni są tam po to, żeby bronić polskiej granicy przed prowokacjami - dodał, mówiąc o funkcjonariuszach.

  • 18:29

    Tusk: Czasami tak jest w życiu i polityka jest tego dosadną ilustracją, że czasem trudno pogodzić wartości.

  • 18:29

    Ta zorganizowana presja migracyjna ze strony Moskwy i Mińska powoduje, że tam naprawdę jest coraz trudniej - mówił.

  • 18:29

    Tusk mówił też o tym, o czym myśli, kiedy jest na granicy wschodniej, rozmawia z żołnierzami, Strażą Graniczną, policjantami.

  • 18:27

    Premier Donald Tusk: Jak nie pójdziemy na wybory 9 czerwca, to nikomu z was nie będzie do śmiechu. Nie tylko narazimy na szwank te sprawy największe, nasze bezpieczeństwo, pokój, wolność i niepodległość ojczyny, ale tak po ludzku będziemy się po prostu też strasznie wstydzić. Nie ma mowy. Tu jesteście także po to, żeby też głośno Polkom i Polakom powiedzieć: Nie, Polska nie będzie się wstydziła swoich reprezentantów. 

  • 18:25

  • 18:23

    Donald Tusk: Idąc do was, przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS do PE. To są tak naprawdę listy gończe, a nie listy do europarlamentu.

  • 18:22

    Szef rządu: Do diabła ciężkiego, czy my mamy się wstydzić za naszych reprezentantów w Brukseli. Czy naprawdę byśmy chcieli wysłać delegację złodziei, łajdaków, ludzi bez sumienia, ludzi którzy okradali Polskę przez tyle lat? To nie są gołe słowa.

  • 18:21

    Tusk: Tam w Brukseli też rozegrają się losy wojny i pokoju.

  • 18:21

    Premier: Na tym polega duma narodowa. Niczego nie musimy się wstydzić. Polska, Polki, Polacy nie mają powodu, żeby mieć jakiekolwiek kompleksy.

  • 18:19

    Tusk o międzynarodowych reakcjach na polskie wybory: Po 15 października wszyscy tworzyli szeroko oczy i mówili: w was jest nadzieja, w Polsce jest nadzieja.

  • 18:19

    Tusk: Słuchajcie, uwierzcie mi, tam na Kremlu dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa. Ten bój o to, kto będzie rządził w Polsce, a teraz bój o to, kto będzie rządził w Europie, to jest także bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice. 

  • 18:16

    Premier przekonywał, że wybory do europarlamentu, 9 czerwca, będą równie ważne jak te z 1989 roku.

  • 18:15

    Tusk: Jesteśmy skupieni na tym, aby Polska była silna, aby Europa była silna. Żeby Polacy byli zjednoczeni, żeby Europa była zjednoczona. Bo to jest jedyny sposób, aby uniknąć dramatu wojny tu na naszych ziemiach.

  • 18:14

    - Nic nie jest dane raz na zawsze, nie możemy zasnąć, nie możemy odpocząć – podkreślał.

  • 18:14

    Tusk: Byli w Polsce tacy, którzy popijali z rosyjskimi agentami i szukali sposobu, jak odsunąć od władzy tych, którzy budowali Polskę niepodległą przez lata. Przywódców prawdziwej Solidarności.

  • 18:13

    Donald Tusk o wydarzeniach z 1989 roku: To było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy znowu po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj.

  • 18:13

    Tusk: Sytuacja jest bardzo poważna.

  • 18:12

    Tusk: 4 czerwca rok temu przyszliście, przyjechaliście na ulice tego miasta, żeby pokazać z wielką determinację, że to, co stało się 15 października będzie możliwe. 

  • 18:11

    Premier: O co chodziło 4 czerwca 1989 roku? Chodziło o to, żeby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 mln Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska. I tu będzie Polska na wieki.

  • 18:09

    Tusk: Mi mowę odjęło. Tylku malkontentów i naszych oponentów mówiło: nie przyjdą, zmęczyli się. A wy jesteście. Bo Polska się nie zmęczyła wolnością.

  • 18:09

    Premier Donald Tusk pojawił się na scenie.

  • 18:08

    4 czerwca to jest data, w której wywalczyliśmy sobie prawo do demokracji – wspominał Arłukowicz.

  • 18:06

    Usłyszeliśmy także "Odę do radości" w wykonaniu chóru.

  • 18:03

    Chór odśpiewał ze sceny hymn.

  • 17:59

    Przed sceną zebrał się gęsty tłum. Wiele osób ma ze sobą flagi UE lub Polski. Widać również transparenty wyborcze.

  • 17:53

    - Chcemy Europy silnej, zjednoczonej i bezpiecznej – mówił ze sceny europoseł Arłukowicz.

  • 17:50

  • 17:49

    Na placu Zamkowym zgromadzonych już witają członkowie PO – Monika Wielichowska i Bartosz Arłukowicz. 

  • 17:46

    Bartosz Arłukowicz, wiceprzewodniczący PO i eurodeputowany, mówił, że to powoli staje się tradycją, że "4 czerwca spotykamy się z ludźmi, dla których wartości demokratyczne są ważne".

  • 17:32

  • 17:26

    Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i kandydat do PE Marcin Kierwiński rozmawiał przed wiecem z reporterem TVN24.

    - Myślę, że będzie bardzo, bardzo dużo ludzi. Myślę, że pokażemy mobilizację, ale przede wszystkim siłę społeczeństwa obywatelskiego – ocenił. 

    - Myślę, że ci wszyscy, którzy byli w zeszłym roku na marszu, jak będą patrzeć na ten wiec, mocniej im serce zabije i przypomną sobie tę atmosferę, tę siłę, którą wtedy wszyscy mieliśmy i której teraz tak bardzo potrzebujemy – dodał.

    Kierwiński to "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 4 obejmującym Warszawę oraz powiaty "okołowarszawskie": grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. Do tego okręgu wliczane są także głosy z zagranicy i ze statków.

  • 17:18

  • 17:15

    Witamy! Już o godzinie 18 ma rozpocząć się wiec Platformy Obywatelskiej i jej lidera, premiera Donalda Tuska na placu Zamkowym w Warszawie. Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia.

Autorka/Autor:akr/tok, adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża i że kluczowe będą najbliższe godziny".

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

W niedzielę Niemcy wybierają w przedterminowych wyborach nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Źródło:
PAP

Zdaniem niemieckich mediów Robert Habeck "jest z pewnością najpopularniejszym kandydatem na stanowisko kanclerza", a jego spotkania wyborcze przypominają "trasę koncertową gwiazdy popu". Politykowi Zielonych Niemcy zawdzięczają między innymi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym. Co warto o nim wiedzieć?

Kandydat na kanclerza "jak gwiazda popu". Skąd wielka popularność Roberta Habecka

Kandydat na kanclerza "jak gwiazda popu". Skąd wielka popularność Roberta Habecka

Źródło:
PAP, Deutche Welle

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl