Dane statystyczne, cytaty z naukowych raportów, wyniki badań - to bardzo wygodna broń w walce z politycznymi oponentami. Politycy nie zawsze korzystają z niej jednak fair, często traktując fakty wybiórczo i nieco je naginając. W nowym przedwyborczym cyklu "Widzę i sprawdzam" w TVN24 będziemy weryfikować, czy słowa polityków pokrywają się z prawdą, czy jedynie się o nią ocierają.
Sprawdzać polityków będziemy codziennie po godz. 23. Na pierwszy ogień w poniedziałek poszli sztabowcy PiS Tomasz Poręba i Mariusz Kamiński. Na wczorajszej konferencji prasowej mówili oni o wyrównywaniu szans dla Polaków, podpierając się przy tym danymi statystycznymi.
Nie do końca
Poręba i Kamiński powołując się na badania CBOS, przekonywali, że Polacy uważają, że w Polsce nie wszyscy mają równe szanse. Dotarliśmy do tych badań. W 2010 r. faktycznie większość (58 proc.) Polaków odpowiedziała przecząco na pytanie, czy "wszyscy mają równe szanse niezależnie od pochodzenia społecznego". Z drugiej strony jednak jeszcze w 1999 r. takie przekonanie miało aż 69 proc., a zatem sytuacja się poprawiła - tego politycy PiS już nie powiedzieli. (PÓŁPRAWDA)
Nie do końca wiernie Poręba i Kamiński zacytowali raport SGH o gotowości wyjazdu absolwentów wyższych uczelni za granicę. Politycy PiS przekonywali, że Polskę chce opuścić 59 proc. osób po studiach. Tymczasem raport mówi, że 59 proc. "zdecydowałaby się na wyjazd za granicę ze względu na atrakcyjną ofertę pracy". (NIEPRECYZYJNOŚĆ)
Sztabowcy PiS przywołali też dane mówiące, że "tylko 57 proc. dzieci na terenach wiejskich objętych jest edukacją przedszkolną". W tym przypadku dziwi użycie słowa "tylko". Według oficjalnych danych MEN, jedynie 42,3 proc. dzieci w wieku 3-5 lat chodzi do przedszkoli, a jeszcze za rządów PiS ten odsetek wynosił zaledwie 21,44 proc. (NIEPRAWDA)
Prześwietlamy przed wyborami
W następnych odcinkach "Widzę i sprawdzam" będziemy prześwietlać wypowiedzi kolejnych polityków. Jeśli ktoś powie, że za jego rządów przeciętny Polak zarabiał więcej niż obecnie, sprawdzimy to i pokażemy jak było naprawdę. Program jest częścią przedwyborczej akcji TVN24 i tvn24.pl "Czas Decyzji". Na antenie naszej stacji i pod adresem tvn24.pl/czasdecyzji znajdziesz mnóstwo informacji, zdjęć, filmów, wywiady z politykami i analizy ich programów wyborczych. Jedynym słowem "Czas decyzji" dostarczy Ci kompletnej wiedzy, która - mamy nadzieję – pozwoli świadomie postawić X na kartce w jesiennych wyborach.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24