Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości

Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości
Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości
tvn24
Uroczystości zostały przeniesione do Wilanowatvn24

Zamiast Zamku Królewskiego będzie Pałac w Wilanowie - to tam Andrzej Duda odbierze od Państwowej Komisji Wyborczej oficjalne dokumenty potwierdzającą wygraną w wyborach prezydenckie. Pięć lat temu PKW zorganizowała tę oficjalną uroczystość na Starym Mieście w Warszawie, teraz przenosi ją na Wilanów. Jednak nowe miejsce - jak podkreśla PKW w rozmowie z TVN24 - zostało wybrane już dawno temu, na długo przed oficjalnymi wynikiami wyborów.

29 maja PKW wręczy prezydentowi elektowi zaświadczenie o wyborze. Tego samego dnia musi się on zrzec mandatu europosła.

Pięć lat temu prezydent Komorowski odebrał takie zaświadczenie na Zamku Królewskim od ówczesnego przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego. Tym razem PKW planuje przekazać zaświadczenie o wyborze w Wilanowie.

Badacz dziejów ceremoniału państwowego i protokołu dyplomatycznego dr Janusz Sibora podkreślił, że wybór miejsca przekazania zaświadczenia Komorowskiemu sprawił, że ceremonia miała nie tylko wymiar prawny, ale też walor społeczny i edukacyjny. - Wybór miejsca miał podkreślić wagę wydarzenia - mówił.

Prezydent elekt

Następnie PKW przygotowuje sprawozdanie z wyborów dla Sądu Najwyższego. Sąd od dnia ogłoszenia wyników przez PKW ma 30 dni na rozpatrzenie protestów wyborczych i wydanie orzeczenia o ważności wyborów głowy państwa. W ciągu siedmiu dni od stwierdzenia ważności wyborów, co następuje w drodze uchwały SN, nowo wybrany prezydent zostaje zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym. Zaprzysiężenie odbędzie się 6 sierpnia.

Z kalendarza tego wynika, że od ogłoszenia wyników wyborów do zaprzysiężenia może minąć nawet ponad pięć tygodni. To czas, kiedy zwycięzca wyborów prezydenckich działa jako prezydent elekt. Otrzymuje on na przykład depesze gratulacyjne od głów państw w związku z wygraną w wyborach. Jak tłumaczył Sibora, w przypadku prezydenta elekta, który po raz pierwszy obejmuje urząd głowy państwa, depesze te trafiają nie do Kancelarii Prezydenta, a zazwyczaj na adres komitetu wyborczego.

- Coraz częściej obserwujemy jednak składanie tego typu gratulacji na Twitterze - dodał Sibora. Według niego jeśli prezydent elekt dostanie telefon z liczącej się stolicy, można to odczytać jako ważny sygnał dyplomatyczny. - Składając życzenia można też załatwić interes polityczny lub podkreślić własną pozycję. Te reakcje należy śledzić bardzo uważnie - zaznaczył Sibora.

Przyszły prezydent bez siedziby

Pojawia się też kwestia miejsca urzędowania prezydenta elekta, co nastręcza kłopotów. Sibora zaznaczył, że prezydent elekt Lech Wałęsa urzędował i przyjmował gości zagranicznych w rezydencji w Sopocie. Najczęściej jednak miejscami urzędowania prezydenta elekta są sztaby wyborcze lub siedziby macierzystych partii politycznych.

Jak mówi Sibora, nie jest formalnie uregulowane, jakie kompetencje ma prezydent elekt. - To zależy od wyczucia politycznego i kultury politycznej. Prezydent elekt ma zwyczajowo prawo do przyjmowania gości zagranicznych. Najpierw składają oni oficjalną wizytę wciąż urzędującej głowie państwa, a potem nieoficjalnie spotykają się z prezydentem elektem - tłumaczył badacz.

Według niego okres pomiędzy wyborem a zaprzysiężeniem to także dla nowej pary prezydenckiej czas na uporządkowanie swoich spraw, zakończenia np. działalności gospodarczej i innych, które nie przystoją głowie państwa.

Ceremonia przekazania władzy

Interesującą kwestią jest sprawa przekazania władzy przez ustępującego prezydenta swemu następcy. Ceremoniał z tym związany był na przestrzeni lat rozbudowywany. Jak mówił Sibora, mamy tutaj do czynienia z trzema elementami. Pierwszy to aspekty prawne wynikające z konstytucji i ustawy o wyborze prezydenta, które regulują zadania SN czy Zgromadzenia Narodowego.

Po zaprzysiężeniu odbywa się też uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. - Kwestia ta zmieniała się na przestrzeni lat. Najbardziej rozwiniętą ceremonię wprowadził prezydent Kaczyński, dalej rozbudował ją prezydent Komorowski - mówił Sibora.

Podnieść rangę uroczystości

Drugi element to akty ceremonialne, czyli m.in. przejęcie przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, w tym formalne przejęcie proporca prezydenckiego. - Prezydent Lech Wałęsa przejmował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi na dziedzińcu Zamku Królewskiego, Aleksander Kwaśniewski w przypadku pierwszej kadencji - w siedzibie I pułku lotniczego a drugiej - na pokładzie fregaty Kościuszko - mówił ekspert. Uroczystości przejęcia zwierzchnictwa nad armią przez Lecha Kaczyńskiego a potem Bronisława Komorowskiego odbyły się na Placu Piłsudskiego. Sibora zwrócił uwagę, że w przypadku Komorowskiego uroczystość odbyła się w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia i miała rozbudowany ceremoniał wojskowy.

Jak zaznaczył, pięć lat temu przekazanie insygniów obu orderów prezydentowi Komorowskiemu odbyło się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. - Dodatkowo, żeby podnieść rangę tej uroczystości, wyeksponowano miecz Augusta Poniatowskiego z głową Orła Białego w rękojeści, łańcuch Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i chorągiew prezydenta RP, tę samą, którą przekazał prezydent Kaczorowski prezydentowi Wałęsie w cztery godziny po jego zaprzysiężeniu. Po raz pierwszy nad wieżą Zamku Królewskiego powiewał też proporzec prezydencki - mówił ekspert.

Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości
Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystościtvn24

Powitanie przez kucharza

Trzecim elementem regulującym przejmowanie władzy przez prezydenta są akty związane z etykietą. - W okresie międzywojennym należał do nich zwyczaj, że ustępujący prezydent był odwożony w towarzystwie prezydenta, który obejmował władzę, jego powozem, do prywatnej siedziby prezydenta ustępującego - mówił Sibora.

Pewną tradycją jest też msza w Archikatedrze Warszawskiej za ojczyznę i głowę państwa, po której, zgodnie z obyczajem, para prezydencka składa kwiaty na grobach tam spoczywających prezydentów, czyli Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, a także grobie kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sibora zaznaczył, że w okresie międzywojennym obowiązywał dokument o nazwie Polski Ceremoniał Państwowy, przyjęty przez Radę Ministrów, który w jednym z rozdziałów dokładnie opisywał sposób przekazywania władzy i pożegnania prezydenta. - Myśmy nie dorobili się podobnego dokumentu a szkoda, bo zapobiegałoby to sytuacjom, które były oceniane przez społeczeństwo jako gorszące. Mieliśmy na przykład sytuację, kiedy do Pałacu Prezydenckiego wchodził prezydent Kwaśniewski, a witał go kucharz - mówił. Jak mówił Sibora, kiedy władzę prezydenta obejmował Lech Kaczyński sytuacja była już inna - witał go chlebem i solą szef gabinetu ustępującego prezydenta Kwaśniewskiego.

25.05.2015 | Nowy prezydent oficjalnie zacznie pracę dopiero 6 sierpnia
25.05.2015 | Nowy prezydent oficjalnie zacznie pracę dopiero 6 sierpniaFakty TVN

Godnie przekazać Pałac

- Prezydentowi Kaczyńskiemu i prezydentowi Komorowskiemu trzeba oddać, że bardzo rozwinęli ceremoniał przekazywania władzy. Wałęsa i Kwaśniewski chyba nie przywiązywali do tego wagi. Kwaśniewskiemu wytykano na przykład, że po zaprzysiężeniu pojechał do siedziby SLD. Wałęsę można tu pewnie usprawiedliwić dużą temperaturą i dynamiką ówczesnej polityki - ocenił ekspert.

Przypomniał, że Wałęsa został zaprzysiężony na prezydenta 22 grudnia 1990 roku na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, które trwało niecałe 10 minut. Tego samego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie Wałęsa odebrał z rąk Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - insygnia władzy prezydenckiej II RP przywiezione z Londynu: Chorągiew Rzeczpospolitej, tłoki pieczętne i oryginał Konstytucji Kwietniowej. Sibora zwrócił uwagę, że ani Wałęsa, ani prezydent Kwaśniewski nie wykorzystywali ich jednak potem podczas ceremonii. Wałęsa, by uniemożliwić Kwaśniewskiemu wykorzystanie ich podczas ceremonii zaprzysiężenia, przekazał je do muzeum, przez co zyskały status eksponatu.

- Uroczystość objęcia urzędu prezydenta przez Lecha Kaczyńskiego była pierwszą, która miała rozwiniętą oprawę ceremonialną. Po raz pierwszy na tej uroczystości był obecny ustępujący prezydenta mimo głębokich różnic między prezydentem Kwaśniewskim a Kaczyńskim. Wałęsa nie zaprosił bowiem Jaruzelskiego, a na zaprzysiężenie Kwaśniewskiego nie przyszedł - zaznaczył Sibora. Jak dodał, dobrze ocenione został także to, że Kwaśniewski "w sposób bardzo elegancki przekazał Pałac Prezydencki swemu następcy".

[object Object]
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokutvn24
wideo 2/35

Autor: pk\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl