Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości

Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości
Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości
tvn24
Uroczystości zostały przeniesione do Wilanowatvn24

Zamiast Zamku Królewskiego będzie Pałac w Wilanowie - to tam Andrzej Duda odbierze od Państwowej Komisji Wyborczej oficjalne dokumenty potwierdzającą wygraną w wyborach prezydenckie. Pięć lat temu PKW zorganizowała tę oficjalną uroczystość na Starym Mieście w Warszawie, teraz przenosi ją na Wilanów. Jednak nowe miejsce - jak podkreśla PKW w rozmowie z TVN24 - zostało wybrane już dawno temu, na długo przed oficjalnymi wynikiami wyborów.

29 maja PKW wręczy prezydentowi elektowi zaświadczenie o wyborze. Tego samego dnia musi się on zrzec mandatu europosła.

Pięć lat temu prezydent Komorowski odebrał takie zaświadczenie na Zamku Królewskim od ówczesnego przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego. Tym razem PKW planuje przekazać zaświadczenie o wyborze w Wilanowie.

Badacz dziejów ceremoniału państwowego i protokołu dyplomatycznego dr Janusz Sibora podkreślił, że wybór miejsca przekazania zaświadczenia Komorowskiemu sprawił, że ceremonia miała nie tylko wymiar prawny, ale też walor społeczny i edukacyjny. - Wybór miejsca miał podkreślić wagę wydarzenia - mówił.

Prezydent elekt

Następnie PKW przygotowuje sprawozdanie z wyborów dla Sądu Najwyższego. Sąd od dnia ogłoszenia wyników przez PKW ma 30 dni na rozpatrzenie protestów wyborczych i wydanie orzeczenia o ważności wyborów głowy państwa. W ciągu siedmiu dni od stwierdzenia ważności wyborów, co następuje w drodze uchwały SN, nowo wybrany prezydent zostaje zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym. Zaprzysiężenie odbędzie się 6 sierpnia.

Z kalendarza tego wynika, że od ogłoszenia wyników wyborów do zaprzysiężenia może minąć nawet ponad pięć tygodni. To czas, kiedy zwycięzca wyborów prezydenckich działa jako prezydent elekt. Otrzymuje on na przykład depesze gratulacyjne od głów państw w związku z wygraną w wyborach. Jak tłumaczył Sibora, w przypadku prezydenta elekta, który po raz pierwszy obejmuje urząd głowy państwa, depesze te trafiają nie do Kancelarii Prezydenta, a zazwyczaj na adres komitetu wyborczego.

- Coraz częściej obserwujemy jednak składanie tego typu gratulacji na Twitterze - dodał Sibora. Według niego jeśli prezydent elekt dostanie telefon z liczącej się stolicy, można to odczytać jako ważny sygnał dyplomatyczny. - Składając życzenia można też załatwić interes polityczny lub podkreślić własną pozycję. Te reakcje należy śledzić bardzo uważnie - zaznaczył Sibora.

Przyszły prezydent bez siedziby

Pojawia się też kwestia miejsca urzędowania prezydenta elekta, co nastręcza kłopotów. Sibora zaznaczył, że prezydent elekt Lech Wałęsa urzędował i przyjmował gości zagranicznych w rezydencji w Sopocie. Najczęściej jednak miejscami urzędowania prezydenta elekta są sztaby wyborcze lub siedziby macierzystych partii politycznych.

Jak mówi Sibora, nie jest formalnie uregulowane, jakie kompetencje ma prezydent elekt. - To zależy od wyczucia politycznego i kultury politycznej. Prezydent elekt ma zwyczajowo prawo do przyjmowania gości zagranicznych. Najpierw składają oni oficjalną wizytę wciąż urzędującej głowie państwa, a potem nieoficjalnie spotykają się z prezydentem elektem - tłumaczył badacz.

Według niego okres pomiędzy wyborem a zaprzysiężeniem to także dla nowej pary prezydenckiej czas na uporządkowanie swoich spraw, zakończenia np. działalności gospodarczej i innych, które nie przystoją głowie państwa.

Ceremonia przekazania władzy

Interesującą kwestią jest sprawa przekazania władzy przez ustępującego prezydenta swemu następcy. Ceremoniał z tym związany był na przestrzeni lat rozbudowywany. Jak mówił Sibora, mamy tutaj do czynienia z trzema elementami. Pierwszy to aspekty prawne wynikające z konstytucji i ustawy o wyborze prezydenta, które regulują zadania SN czy Zgromadzenia Narodowego.

Po zaprzysiężeniu odbywa się też uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. - Kwestia ta zmieniała się na przestrzeni lat. Najbardziej rozwiniętą ceremonię wprowadził prezydent Kaczyński, dalej rozbudował ją prezydent Komorowski - mówił Sibora.

Podnieść rangę uroczystości

Drugi element to akty ceremonialne, czyli m.in. przejęcie przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, w tym formalne przejęcie proporca prezydenckiego. - Prezydent Lech Wałęsa przejmował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi na dziedzińcu Zamku Królewskiego, Aleksander Kwaśniewski w przypadku pierwszej kadencji - w siedzibie I pułku lotniczego a drugiej - na pokładzie fregaty Kościuszko - mówił ekspert. Uroczystości przejęcia zwierzchnictwa nad armią przez Lecha Kaczyńskiego a potem Bronisława Komorowskiego odbyły się na Placu Piłsudskiego. Sibora zwrócił uwagę, że w przypadku Komorowskiego uroczystość odbyła się w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia i miała rozbudowany ceremoniał wojskowy.

Jak zaznaczył, pięć lat temu przekazanie insygniów obu orderów prezydentowi Komorowskiemu odbyło się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. - Dodatkowo, żeby podnieść rangę tej uroczystości, wyeksponowano miecz Augusta Poniatowskiego z głową Orła Białego w rękojeści, łańcuch Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i chorągiew prezydenta RP, tę samą, którą przekazał prezydent Kaczorowski prezydentowi Wałęsie w cztery godziny po jego zaprzysiężeniu. Po raz pierwszy nad wieżą Zamku Królewskiego powiewał też proporzec prezydencki - mówił ekspert.

Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystości
Zamiast Zamku Królewskiego będzie Wilanów. PKW przeniosło uroczystościtvn24

Powitanie przez kucharza

Trzecim elementem regulującym przejmowanie władzy przez prezydenta są akty związane z etykietą. - W okresie międzywojennym należał do nich zwyczaj, że ustępujący prezydent był odwożony w towarzystwie prezydenta, który obejmował władzę, jego powozem, do prywatnej siedziby prezydenta ustępującego - mówił Sibora.

Pewną tradycją jest też msza w Archikatedrze Warszawskiej za ojczyznę i głowę państwa, po której, zgodnie z obyczajem, para prezydencka składa kwiaty na grobach tam spoczywających prezydentów, czyli Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, a także grobie kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sibora zaznaczył, że w okresie międzywojennym obowiązywał dokument o nazwie Polski Ceremoniał Państwowy, przyjęty przez Radę Ministrów, który w jednym z rozdziałów dokładnie opisywał sposób przekazywania władzy i pożegnania prezydenta. - Myśmy nie dorobili się podobnego dokumentu a szkoda, bo zapobiegałoby to sytuacjom, które były oceniane przez społeczeństwo jako gorszące. Mieliśmy na przykład sytuację, kiedy do Pałacu Prezydenckiego wchodził prezydent Kwaśniewski, a witał go kucharz - mówił. Jak mówił Sibora, kiedy władzę prezydenta obejmował Lech Kaczyński sytuacja była już inna - witał go chlebem i solą szef gabinetu ustępującego prezydenta Kwaśniewskiego.

25.05.2015 | Nowy prezydent oficjalnie zacznie pracę dopiero 6 sierpnia
25.05.2015 | Nowy prezydent oficjalnie zacznie pracę dopiero 6 sierpniaFakty TVN

Godnie przekazać Pałac

- Prezydentowi Kaczyńskiemu i prezydentowi Komorowskiemu trzeba oddać, że bardzo rozwinęli ceremoniał przekazywania władzy. Wałęsa i Kwaśniewski chyba nie przywiązywali do tego wagi. Kwaśniewskiemu wytykano na przykład, że po zaprzysiężeniu pojechał do siedziby SLD. Wałęsę można tu pewnie usprawiedliwić dużą temperaturą i dynamiką ówczesnej polityki - ocenił ekspert.

Przypomniał, że Wałęsa został zaprzysiężony na prezydenta 22 grudnia 1990 roku na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, które trwało niecałe 10 minut. Tego samego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie Wałęsa odebrał z rąk Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - insygnia władzy prezydenckiej II RP przywiezione z Londynu: Chorągiew Rzeczpospolitej, tłoki pieczętne i oryginał Konstytucji Kwietniowej. Sibora zwrócił uwagę, że ani Wałęsa, ani prezydent Kwaśniewski nie wykorzystywali ich jednak potem podczas ceremonii. Wałęsa, by uniemożliwić Kwaśniewskiemu wykorzystanie ich podczas ceremonii zaprzysiężenia, przekazał je do muzeum, przez co zyskały status eksponatu.

- Uroczystość objęcia urzędu prezydenta przez Lecha Kaczyńskiego była pierwszą, która miała rozwiniętą oprawę ceremonialną. Po raz pierwszy na tej uroczystości był obecny ustępujący prezydenta mimo głębokich różnic między prezydentem Kwaśniewskim a Kaczyńskim. Wałęsa nie zaprosił bowiem Jaruzelskiego, a na zaprzysiężenie Kwaśniewskiego nie przyszedł - zaznaczył Sibora. Jak dodał, dobrze ocenione został także to, że Kwaśniewski "w sposób bardzo elegancki przekazał Pałac Prezydencki swemu następcy".

[object Object]
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 rokutvn24
wideo 2/35

Autor: pk\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował w piątek wieczorem uczestników festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - poinformowała agencja dpa. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Niemiecka policja zatrzymała już dwie osoby. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała dwie osoby

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Francuski aktor Alain Delon został w sobotę pochowany w swojej prywatnej posiadłości w Douchy w środkowej Francji. W zamkniętej, prywatnej ceremonii uczestniczyła trójka jego dzieci i około 50 gości.

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Źródło:
PAP

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami we wschodniej połowie Polski. Temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dla wielu miejsc wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Aktualizacja:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że "bardzo pozytywnie ocenia operację kurską". - Jest ona złożona, ale idzie zgodnie z planem - oznajmił. Siły ukraińskie wkroczyły do przygranicznego obwodu rosyjskiego na początku sierpnia.

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

Źródło:
PAP

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl