- Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi między potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wcześniej, podczas mszy w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "Konstytucja 3 maja należy do tych aktów prawnych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia do wszystkich innych ustaw".
W przemówieniu wygłoszonym na pl. Zamkowym w Warszawie prezydent przypomniał, że 222 lata temu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Konstytucji 3 maja uważali się za patriotów. Wtedy - mówił Komorowski - był to wybór między patriotyzmem wielkiej zmiany i mądrej modernizacji a patriotyzmem "odwróconym w przeszłość" i nastawionym na obronę Polski przed nowymi trendami.
- Zawsze warto szukać nawet w odległych wydarzeniach wskazówek na przyszłość - powiedział prezydent.
- Warto zastanowić się, jakiego patriotyzmu nasza ojczyzna oczekuje od nas. Czy nie jest tak, że i dzisiaj potrzebny jest patriotyzm na rzecz modernizacji kraju, budowy szacunku dla własnego odzyskanego państwa. Patriotyzm unowocześnienia gospodarki polskiej bez kompleksów, otwarty na innych, na Europę, na świat - mówił prezydent i podkreślił: - Dziś naród nie może żyć tylko wspomnieniami minionej wielkości.
Jak dodał, "Polskę można modernizować z pełnym poszanowaniem tradycji, z mocnym zakorzenieniem w jej historii". - Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi między potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań - stwierdził. Prezydent podkreślił, że dzisiaj nowoczesny patriotyzm polski, "to głównie patriotyzm pracy na rzecz modernizacji ojczyzny przy wykorzystaniu doświadczeń własnych i integrującej się Europy." - To patriotyzm otwarty na nowoczesny świat - dodał.
Kard. Nycz: Konstytucja 3 maja pozwoliła przetrwać 123 lata rozbiorów
Wcześniej, podczas mszy w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, kard. Kazimierz Nycz mówił:
- Konstytucja 3 maja została nazwana ostatnią wolą i testamentem gasnącej Rzeczypospolitej. Przecież ona, Konstytucja 3 maja pozwoliła przetrwać 123 lata rozbiorów - podkreślił kard. Nycz, który przewodniczył mszy. Współcelebransem był biskup polowy WP bp Józef Guzdek. Zdaniem metropolity warszawskiego właśnie dzięki konstytucji było do czego wrócić w roku 1918, kiedy Polacy po okresie rozbiorów szykowali się do budowy suwerennego państwa. - I sądzę, że w tym znaczeniu Konstytucja 3 maja jest tym aktem, za który dziś dziękujemy, aktem ważnym i podstawowym, do którego trzeba wracać, przynajmniej do jej ducha także dzisiaj, pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, co jest fundamentem porządku społecznego w naszym kraju, w którym żyjemy - mówił kard. Nycz.
Hierarcha podkreślił też, że trzeba wracać do tego ducha zwłaszcza wtedy, kiedy "przychodzi pokusa omijania, lekceważenia, zbyt łatwego wołania o zmianę ustawy zasadniczej, kiedy przychodzi pokusa zmiany przepisów, które stoją na straży godnego człowieka, stoją na straży godności małżeństwa i rodziny, stoją na straży godności narodu i państwa.
We mszy uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, a także wiceszef MON Czesław Mroczek, szef BBN Stanisław Koziej, liczni generałowie, w tym szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, kombatanci, żołnierze AK, harcerze i mieszkańcy stolicy.
Obchody z udziałem prezydenta
Po mszy, na Zamku Królewskim prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe.
- Zamek, który był świadkiem głosowania konstytucji 3 maja, zniknął w wyniku dramatu II wojny światowej z mapy Warszawy i Polski, dzisiaj cieszy w dalszym ciągu jako dowód, że przetrwaliśmy, że w dalszym ciągu przez te wszystkie polskie pokolenia i od tych 220 lat, które dzielą nas od uchwalenia Konstytucji 3 maja jesteśmy na tej samej drodze, na drodze służby ojczyźnie i na drodze realizacji marzeń Polski dobrej, o Polsce nowoczesnej, o Polsce otwartej na innych, Polsce odważnej w konfrontowaniu się, ale także i z zaprzyjaźnianiu się ze światem - mówił prezydent.
Uroczystości na placu Zamkowym
W południe podczas uroczystości na placu Zamkowym odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja. Wystąpienie prezydenta poprzedziło 21 salw armatnich.
Po zakończeniu ceremonii żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej przemaszerowali do Pałacu Prezydenckiego - tam prezydent Komorowski złożył kwiaty przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.
Wieczorem na Zamku Królewskim odbędzie się premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, w programie którego znajdą się pieśni patriotyczne.
Druga na świecie
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku.
Ustawę uchwalił po burzliwej debacie Sejm Czteroletni, a jej celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.
Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie i przetrwała rok. Została obalona przez Konfederację Targowicką i wkroczenie na ziemie Polski armii rosyjskiej.
Autor: db\mtom\k / Źródło: PAP