TVN24 | Polska

Mariusz Błaszczak na Warsaw Security Forum

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas Warsaw Security Forum w Warszawie ocenił, że krajobraz bezpieczeństwa w Europie ulega wyraźnemu pogorszeniu w wyniku polityki Rosji. Podkreślił, że polega ona na stałym budowaniu potęgi militarnej oraz tworzeniu zagrożeń w relacjach zagranicznych.

Szef MON, zabierając we wtorek głos podczas otwarcia Warsaw Security Forum, powiedział, że dobrym punktem wyjścia dla określenia priorytetów obronnych państwa jest "szczera ocena istniejących zagrożeń". - Dziś jest ona jeszcze ważniejsza, w czasach, gdy środowisko bezpieczeństwa w Europie i innych regionach stało się bardziej zmienne i mniej przewidywalne niż jeszcze kilka lat temu. (...) Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób rozwiną się wydarzenia, ale dokładnie z tego powodu musimy być przygotowani na różne scenariusze, nawet takie, które są trudne i niepożądane - powiedział Błaszczak.

OGLĄDAJ TVN W INTERNECIE W TVN24 GO

Błaszczak: wzrost siły militarnej Rosji powoduje coraz większe wyzwania bezpieczeństwa w Europie

Według niego "tu, w Europie, krajobraz bezpieczeństwa ulega wyraźnemu pogorszeniu w wyniku polityki Rosji, określanej przez stałe budowanie potęgi militarnej, bezpośrednie czy pośrednie zagrożenia używane w relacjach zagranicznych, podobnie jak inne formy testowania naszej odporności, które niestety stają się nową normalnością dla otoczenia Rosji".

- Wzrost siły militarnej (Rosji - red.) w zachodnim obwodzie wojskowym, w okręgu Morza Bałtyckiego, ale także w rejonie Morza Czarnego, Arktyki, któremu towarzyszy coraz bardziej wyszukany zestaw technik hybrydowych, powoduje coraz większe wyzwania bezpieczeństwa w Europie - podkreślił.

Przywołał w tym kontekście rosyjskie ćwiczenia wojskowe Zapad, prowadzone tuż przy granicach NATO i będące - jak mówił - "widoczną demonstracją siły wojskowej ze strony Rosji". Według ministra pokazały one "złożony zestaw narzędzi wojennych, wojskowych i innych Rosji dostępnych do działań w różnych domenach". - Ćwiczenia te podkreślają przede wszystkim utrzymanie zdolności do kontrolowania, eskalacji konfliktu na granicy - zaznaczył szef MON.

Według niego, płynące stąd wnioski "podkreślają m.in. wyzwanie polegające na wczesnej odpowiedzi naszego sojuszu, którą należy zaadresować w sposób bardziej zdeterminowany".

"Spójność i jedność pozostają warunkami skutecznej odpowiedzi strategicznej"

Szef MON podkreślił, że obecna sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią pokazuje możliwości "działania mającego na celu osłabienie naszego bezpieczeństwa". - W połączeniu z działaniami wojskowymi takimi jak ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, czy przemieszczanie systemów obronnych w pobliże granic NATO, prowadzi do możliwej eskalacji i osłabiania bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej - powiedział szef MON.

W związku z tym - jak mówił - polityka euroatlantycka musi być solidarna i spójna. - Spójność i jedność pozostają warunkami skutecznej odpowiedzi strategicznej na te zagrożenia. Solidarność Zachodu i zasada niepodzielności bezpieczeństwa są punktem wyjścia dla skutecznych polityk odstraszania i obrony w obszarze euroatlantyckim - zaznaczył Błaszczak.

- Od początku naszego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim, NATO było głównym fundamentem polskiej polityki bezpieczeństwa. Ta zasada pozostaje niezmieniona. Jednak nie wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa należą do domeny NATO - powiedział minister. Ocenił, że NATO musi być gotowe, by podjąć działania, które są największymi wyzwaniami - wymienił tu: wspólną obronę, ale dodał, że ważne są również działania "innych aktorów", takich jak Unia Europejska.

W jego ocenie, Unia powinna odgrywać swoją rolę, "z wyraźnym podziałem zadań i jasno wytyczonych priorytetów". Według szefa MON, UE może podejmować dodatkowe, ale równie ważne zadania, jak wsparcie w zwalczaniu działań hybrydowych, czy ochrona łańcuchów dostaw energii.

Szef MON: dziś sojusze muszą spełniać swoje zobowiązania, rozwijać zasoby i zdolności

- Struktury międzynarodowe ponoszą pewną odpowiedzialność, ale spoczywa ona przede wszystkim na krajach członkowskich - podkreślił. - Dziś sojusze muszą spełniać swoje zobowiązania, rozwijać zasoby i zdolności, udostępniać je państwom członkowskim i wykorzystywać, jeśli zajdzie taka potrzeba. (...) Polska zobowiązuje się do działania zgodnie z tymi zasadami. Budujemy zdolne siły obronne, które są gotowe bronić Polski, regionu. I w tym celu zapewniamy wiarygodny wkład we wspólną obronę - zaznaczył szef MON.

Podkreślił, że w tym celu wydatki na obronność ponoszone przez Polskę już przekraczają 2 procent PKB i - jeszcze w tym dziesięcioleciu - zostaną zwiększone do 2,5 proc. PKB.

Błaszczak zapewnił, że rząd jest zdeterminowany, aby kontynuować długookresowe inwestycje w obronność. Podkreślił, że Polska gotowa jest podjąć wkład w bezpieczeństwo NATO, zarówno indywidualny, jak i w postaci zaangażowanego członkostwa w strukturach międzynarodowych.

- Budujemy system obrony powietrznej opartej na bateriach Patriot, jak również na krajowych systemach krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. Te zdolności zapewnią lepszą ochronę naszym siłom, infrastrukturze krytycznej i najgęściej zaludnionym obszarom - mówił.

Minister o zakupie amerykańskich samolotów F-35

W kontekście zakupu amerykańskich samolotów F-35 Błaszczak stwierdził, że wyniesie to zdolności naszych sił powietrznych "na zupełnie nowy poziom". Ponadto - dodał - "nasza marynarka, przez dekady niedoinwestowana, zostanie znacząco wzmocniona nowymi okrętami, w tym trzema nowoczesnymi fregatami ze zdolnościami obrony powietrznej".

- Dzięki tym wysiłkom liczebność i zdolności polskich sił zbrojnych zostały znacząco zwiększone. To jednak w żaden sposób nie kończy naszych planów i ambicji obronnych. Rząd jest zdeterminowany, aby kontynuować długookresowe, znaczące inwestycje w obronność zapewniając niezbędne strumienie finansowe razem z programami zdolności obronnych, które poprawią naszą zdolność odstraszania i obrony - powiedział szef MON.

F-35A Lightning IIAmerykański samolot F-35A Lightning II w czasie lotu z otwartymi komorami na uzbrojenieU.S. Air Force photo by Senior Airman Alexander Cook/aetc.af.mil

Podkreślił, że Polska "jest otwarta na implementację tego ambitnego planu rozwoju zdolności obronnych w ramach wzajemnie korzystnej współpracy z sojusznikami", a powinno mieć to na celu skuteczne wdrażanie zdolności operacyjnych, jak również długookresową współpracę w technologiach obronnych.

- Nasze wzmocnione wysiłki obronne należy postrzegać także jako dodatkowy wkład Polski do bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń wśród wszystkich członków wspólnoty euroatlantyckiej - powiedział Błaszczak. Według niego, "zaangażowanie Stanów Zjednoczonych musi być związane z gotowością partnerów europejskich do bardziej sprawiedliwej tych obowiązków i do wzmocnienia ich zdolności obronnych".

"Musimy wszyscy postrzegać samych siebie jako dostawców bezpieczeństwa"

Szef MON mówił też, że "w dzisiejszym, złożonym otoczeniu bezpieczeństwa żaden kraj nie jest w stanie sam skutecznie prowadzić swojej polityki bezpieczeństwa", a "stabilność i bezpieczeństwo międzynarodowe można osiągnąć jedynie dzięki wysiłkom narodowym i ponadnarodowym".

- Musimy wszyscy postrzegać samych siebie jako dostawców bezpieczeństwa. Synergia NATO i Unii Europejskiej jest kluczowa. Nowe działania Unii powinny pozostać istotnym elementem wzmacniania bezpieczeństwa Europejczyków, aby zapewnić bezpieczeństwo ich kontynentu - powiedział szef MON. Zaznaczył przy tym, że proces ten "nie powinien podważać roli NATO i nie powinien osłabiać więzi transatlantyckich".

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości