- Wkrótce w Polsce rozpoczną się wspólne szkolenia oficerów kontrwywiadów państw NATO, którzy będą mogli też pracować nad wspólną doktryną - poinformował wiceminister obrony Robert Kupiecki. W imieniu MON podpisał on porozumienie w sprawie powołania sojuszniczego centrum doskonalenia kontrwywiadu.
Porozumienie o powołaniu centrum podpisano w dowództwie ds. transformacji (ACT) w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. Jego główna siedziba znajdować się będzie w Krakowie, część obiektów ulokowano w słowackiej miejscowości Leszt, gdzie znajduje się ośrodek poligonowy.
Zgodnie z porozumieniem, które ze strony słowackiej podpisał minister Martin Glvač, Polska i Słowacja są państwami ramowymi centrum. Przy podpisaniu byli obecni także przedstawiciele Chorwacji, Czech, Litwy Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch jako krajów wspierających.
Polska i Słowacja biorą na siebie główny ciężar prac organizacyjnych. Jak powiedział Kupiecki, pierwszym szefem placówki będzie Polak, oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Centrum to "dodanie nowej zdolności sojuszniczej"
Wiceminister podkreślił, że powołanie centrum to więcej niż "dodanie kolejnego, 24 już centrum doskonalenia". - To jest dodanie nowej zdolności sojuszniczej do obecnie posiadanych, w warunkach zagrożeń ze wschodu i z południa. To bardzo realny wkład Polski, Słowacji i państw, które będą tworzyły to centrum, w wypracowywanie pewnej nowej jakości - ocenił.
- Współpraca służb specjalnych w wymiarze wielostronnym to nie jest dziedzina, która rozwija się w sposób łatwy i naturalny. Służby preferują kontakty innego rodzaju – bardziej kameralną, dwustronną współpracę. To zatem nowa jakość, której wcześniej w Sojuszu w takim wymiarze nie było, i która – mamy nadzieję – dobrze się przyjmie w NATO - dodał wiceszef MON.
Jak powiedział, centrum ma organizować wspólne szkolenia dla sił zbrojnych państw członkowskich „w zakresie rozpoznawania zagrożeń, przeciwdziałania im, pewnej metodologii pracy z zagrożeniami o charakterze kontrwywiadowczym”.
Poza szkoleniami ośrodek ma się zająć doskonaleniem wspólnej doktryny kontrwywiadowczej państw członkowskich, czyli – jak to ujął Kupiecki – „zbioru dobrych praktyk, wytycznych do działania, zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym, w obszarze kontrwywiadu wojskowego”.
- To także wydawanie czy przygotowywanie pewnych publikacji o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym, doktrynalnym na potrzeby zarówno wspólnej praktyki sojuszniczej, jak i na potrzeby działania w poszczególnych państwach członkowskich NATO - dodał.
Pierwsi oficerowie pojawią się przed końcem roku
- Spodziewam się, że do końca roku pojawią się pierwsi oficerowie z państw członkowskich NATO. Zakładam, że również na przełomie roku poszerzy się grupa państw, które docelowo stworzą centrum - powiedział Kupiecki.
Podkreślił sprawność SKW i dobrą współpracę ze Słowakami. - Średnio czas tworzenia takiego centrum od ogłoszenia zamiaru do podpisania dokumentów to półtora roku do dwóch lat, my zamknęliśmy się w czasie krótszym niż rok - zauważył.
Zadaniem centrów doskonalenia NATO jest ćwiczenie i edukacja specjalistów z krajów członkowskich i partnerskich. Pomagają one m. in. opracowywać doktryny, wykorzystywać w praktyce wnioski z operacji i ćwiczeń oraz poprawiać zdolności do sojuszniczego współdziałania.
Specjalności dotychczas działających centrów to, m. in. obrona przed terroryzmem, medycyna wojskowa, żandarmeria, specyficzne operacje jak działania w niskich temperaturach, wojna w górach, połączone operacje morskie, wojna minowa czy udaremnianie eksplozji improwizowanych ładunków wybuchowych.
Autor: PM / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0)