W Częstochowie podziękują za plony. Prezydent na Dożynkach Jasnogórskich


Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w niedzielę udział w Dożynkach Jasnogórskich. Przed mszą wygłosi przemówienie do rolników z całej Polski, którzy co roku spotykają się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony.

Dożynki Jasnogórskie to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie, gromadząca kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Podczas mszy składa się i święci chleb oraz wieńce żniwne.

Imprezy towarzyszące

Przez weekend w Częstochowie trwają imprezy towarzyszące dożynkom - Krajowa Wystawa Rolnicza, w której bierze udział ok. 400 wystawców z całego kraju oraz Dni Europejskiej Kultury Ludowej podczas których odbywają się koncerty zespołów folklorystycznych oraz prezentacje sztuki ludowej. Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się w częstochowskim sanktuarium w każdą pierwszą niedzielę września.

Autor: kris\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości