W sobotę w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż) rozpocznie się proces o uznanie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli cała procedura przebiegnie pozytywnie, polski duchowny, kapelan warszawskiej "Solidarności" brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa będzie mógł zostać ogłoszony świętym.
Do cudu miało dojść we Francji, właśnie w Thiais. 56-letni François Audelan, ojciec trzech córek, od 11 lat był chory na nietypową przewlekłą białaczkę szpikową. Przebywał w szpitalu im. Alberta Cheneviera. Nie pomogły mu chemioterapie ani przeszczep szpiku kostnego. W listopadzie 2011 r. nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, utrudniające samodzielne chodzenie. W sierpniu 2012 r. Audelan był w ostatnim stadium choroby, tracił przytomność. Lekarze oznajmili żonie, że nie ma dla niego ratunku.
We wrześniu 2012 roku ksiądz Bernard Brien miał udzielić sakramentów umierającemu. Francuski kapłan powrócił wówczas właśnie z pielgrzymki do Polski, gdzie wędrował śladami księdza Popiełuszki. Przy okazji odkrył, że urodził się tego samego dnia, co kapelan Solidarności - 14 września 1947 roku.
Ksiądz odmówił modlitwę do polskiego błogosławionego, prosząc o uzdrowienie chorego, a przy jego łóżku zostawił obrazek z portretem księdza Jerzego. Gdy kapłan odszedł, chory otworzył oczy i obecną przy nim żonę zapytał: "Co się stało?".
W ciągu kolejnych dni przeprowadzono wiele szczegółowych badań. Nie stwierdzono śladów białaczki. Chory został wypisany do domu. Wrócił do rodziny. Powrót do pełni zdrowia potwierdza wypis ze szpitala, z datą 7 grudnia 2012 r.
Otwarcie procesu
"Referat procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej informuje o otwarciu procesu do kanonizacji Błogosławionego Jerzego Popiełuszki w związku z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem pana François Audelana. Proces otworzy biskup diecezji Créteil Michel Santier, w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11 w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż), w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek" - przekazała kuria w piątek w komunikacie.
Sobotnia sesja będzie pierwszą, podczas której zostaną zaprzysiężeni członkowie trybunału kanonizacyjnego. Uczestniczą w nim dwaj kapłani diecezji Créteil i dwaj z Archidiecezji Warszawskiej: ks. Józef Grzywaczewski i ks. Józef Naumowicz.
Sesja procesu ma charakter publiczny, z udziałem wiernych. Podczas tej sesji biskup Michel Santier, który z prawa jest przewodniczącym Trybunału, wręczy dekrety nominacyjne. Zgodnie z procedurą kanonizacyjną sam biskup, jak i każdy z członków Trybunału łącznie z postulatorem, składa przysięgę o sumiennym wypełnieniu obowiązku i zachowaniu tajemnicy. "Prowadzenie procesu do kanonizacji jest trudnym przedsięwzięciem. Wymaga wiele wysiłku ze strony prowadzących go. Ponieważ chodzi tu o udowodnienie cudu - sprawy Bożej, Kuria Metropolitalna Warszawska apeluje do wiernych o modlitwę w intencji Biskupa i członków Trybunału oraz wszystkich ich współpracowników" - czytamy w komunikacie kurii.
Proces prowadzony jest w tajemnicy. Niedopuszczalna jest publikacja jakichkolwiek faktów czy działań z nim związanych. Dlatego Archidiecezja Warszawska informuje, że następny komunikat dotyczący sprawy kanonizacji bł. ks. Popiełuszki ukaże się po zakończeniu procesu w diecezji Creteil.
Autor: nsz//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: S.Maksymowicz/tvn24.pl