Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda skierował wniosek w sprawie ustawy o sądownictwie do Trybunału Konstytucyjnego

Autor:
kris/adso
Źródło:
PAP
Prezydent: w najbliższych dniach do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (wypowiedź z 18.02.2023)
Prezydent: w najbliższych dniach do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (wypowiedź z 18.02.2023)TVN24
wideo 2/8
TVN24Prezydent: w najbliższych dniach do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (wypowiedź z 18.02.2023)

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym - przekazała Kancelaria Prezydenta. Informację o wpłynięciu wniosku potwierdził TK.

Informację o skierowaniu noweli ustawy o SN do TK przekazała minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Biuro prasowe TK potwierdziło Polskiej Agencji Prasowej, że wniosek dotarł i jest analizowany.

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli w grudniu posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym w Trybunale Konstytucyjnym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. 10 lutego prezydent poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Jednocześnie zaapelował do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.

Jak wówczas wskazywał prezydent, przepisy noweli ustawy o SN "dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej i wydawanych przez nią przez szereg lat wyroków, a więc spraw bardzo ważnych dla obywateli". - Dlatego właśnie to TK powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, jako jedyny uprawniony do tego podmiot - powiedział Andrzej Duda.

Ocenił, że w praktyce nie opóźni to wypłaty środków z KPO dla Polski, ponieważ do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych, które przewiduje porozumienie zawarte przez rząd z Komisją Europejską - co i tak wymaga czasu.

We wtorek - jak poinformowała minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka - wniosek prezydenta trafił do Trybunału Konstytucyjnego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości