Urbański: to była inkwizycja, publiczne spalenie

Aktualizacja:
Prezes TVP odpiera zarzuty dot. Koteckiej i Macieji
Prezes TVP odpiera zarzuty dot. Koteckiej i Macieji
TVN24
Prezes TVP odpiera zarzuty dot. Koteckiej i MaciejiTVN24

- W TVP nie ma komisarzy politycznych, ja zaś nikogo nie cenzurowałem, nie zastraszałem, ani nie podsłuchiwałem - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury prezes TVP Andrzej Urbański. Jego zdaniem, posiedzenie komisji było "sądem inkwizycyjnym", który służył "publicznemu spaleniu dwóch ludzi".

Tematem dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu była sytuacja personalna w TVP i Polskim Radiu. W posiedzeniu uczestniczyli prezes telewizji Andrzej Urbański i prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański.

Śledzińska-Katarsińska: Urbański kłamie

W ocenie Urbańskiego, podczas spotkania komisji nie padły żadne konkretne zarzuty, a pięć godzin dyskusji było "kompletnie stracone".

W odpowiedzi przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarsińska powiedziała, że to prezes Urbański bawił się z komisją "w ciuciubabkę".

Już po zakończeniu spotkania komisji Śledzińska-Katarasińska pytana przez dziennikarzy, jak odbiera słowa Urbańskiego, że w TVP nie ma komisarzy politycznych powiedziała: - Myślę, że siedzi przede mną prezes największej telewizji w Europie Środkowo-Wschodniej i kłamie. Zapowiedziała też, że niedługo będzie gotowy, przygotowywany przez PO, projekt nowelizacji ustawy o mediach publicznych, który już w marcu, najpóźniej w czerwcu pozwoliłby zmienić zarządy w tych mediach.

Poselska kłótnia o pytania do Urbańskiego

Posiedzenie komisji początkowo zdominowała kłótnia między szefową sejmowej komisji kultury Iwoną Śledzińską-Katarasińską (PO), a posłanką PiS Elżbietą Kruk.Spór dotyczył próby sprostowania przez Kruk jednego z pytań zadanego prezesowi TVP. Śledzińska-Katarasińska zarzuciła Kruk, że ta chce w ten sposób zablokować przesłuchanie Urbańskiego. - Tu obowiązuje regulamin, przywołuję panią Kruk do porządku. Jeśli pani sama sobie udzieli głosu wezwę straż marszałkowską – zagroziła szefowa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. - Jeśli pani przewodnicząca myśli, że się przestraszę, to się myli - ripostowała Kruk.

Kłótnia między posłanką Śledzińską-Katarasińską a posłanką Kruk
Kłótnia między posłanką Śledzińską-Katarasińską a posłanką KrukTVN24

Wcześniej posłanka PO tłumaczyła powody zwołania dzisiejszego posiedzenia komisji. - TVP i Polskie Radio starają się przekonać opinię publiczną o swojej nadzwyczajnej misji, tymczasem fakty zdają się tej misji przeczyć – powiedziała.

I dodała, że w ostatnim czasie "złym logo TVP" stała się wiceszefowa Agencji Informacji Patrycja Kotecka. - Nie znam dokonań pani Koteckiej jako dziennikarki, nie wiem też, czy informacje, jakie docierają do opinii publicznej, są prawdziwe. Dlatego poprosiłam prezesów obu spółek, aby przedstawili informacje o wszelkich ruchach personalnych w ostatnim półroczu – podkreśliła Śledzińska-Katarasińska.

Dyskusja na początku posiedzenia komisji była tak gorąca, że zarządzono 5-minutową przerwę na uspokojenie emocji. Pytania zdążył zadać tylko poseł LiD, wiceprzewodniczący komisji, Jerzy Wenderlich. Domagał się odpowiedzi na zarzuty gazet, które pisały o politycznych naciskach na dziennikarzy.

Urbański: gdzie są fakty?

Prezes TVP Andrzej Urbański powiedział, że nie do końca rozumie, na jakie pytania ma odpowiadać. - W sprawie jakich dowodów i jakich faktów mam udzielać odpowiedzi. Co to znaczy, że fakty przeczą misji - dopytał. - Odmawiam odnoszenia się do publikacji medialnych, szczególnie jeśli te publikacje są w organach koncernów, które konkurują z TVP – zastrzegł.

Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański dodał, że nie bardzo rozumie swoją obecność w tym kontekście. – Ale skoro już tu jestem to mam nadzieję, że będzie okazja porozmawiać o zapowiedziach likwidacji abonamentu RTV.

Po przerwie prezes Urbański zaczął odpowiadać na pytania. Konsekwentnie odpierał wszystkie zarzuty o polityczne naciski na dziennikarzy po to, by za dodatkowe pieniądze robili materiały wymierzone w Platformę oraz doniesienia o personalnych czystkach w TVP. - Za mojej prezesury została zwolniona tylko jedna osoba. Podjąłem w tej sprawie słuszną decyzję – mówił Urbański. Najdłużej odnosił się do doniesień medialnych o materiałach, które rzekomo miały powstawiać na polityczne zlecenie i uderzać w Platformę. Dziennikarzom oferowano za nie dodatkowe pieniądze. - Jeśli, jak napisała jedna z gazeta, wycenianie materiałów jest korupcyjne to ja się mogę tylko roześmiać – ironizował Urbański. - To jest zasada mediów, od kiedy istnieją – dodał.

Urbański do komisji: Zarzuty o upolitycznienie TVP są bezpodstawne
Urbański do komisji: Zarzuty o upolitycznienie TVP są bezpodstawneTVN24

Zapewnił, że żaden materiał kompromitujący PO nie powstał. Każdy z programów emitowanych w telewizji powstaje podczas pracy zespołu i nigdy nie było materiałów zamówionych, aby zaszkodzić konkretnym politykom. - Z gazetą ("Dziennik"-red.), która pisała się o korupcji w TVP spotkam się w sądzie. Ręczę, że kara za takie zarzuty będzie sroga, bo korupcja to sprawa ściśle ścigana kodeksowo – stwierdził prezes TVP.

Poseł Platformy Obywatelskiej Kazimierz Kutz wdał się w ostrą polemikę z Urbańskim. Zarzucił mu, że telewizja publiczna stała się narzędziem w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Kutz: Telewizja jest upolityczniona
Kutz: Telewizja jest upolitycznionaTVN24

Audyt w TVP

Ostatnio gazety pisały o czystkach personalnych, które rzekomo miały mieć miejsce w mediach publicznych, a zwłaszcza w TVP. Zwalniani mają być ci dziennikarze, którzy odmawiają przygotowania materiałów kompromitujących przeciwników politycznych PiS.

Kilka dni temu „Dziennik”, opierając się na relacji zwolnionego z "Wiadomości" reportera Łukasza Słapka, napisał, że wiceszefowa Agencji Informacji Patrycja Kotecka miała wywierać naciski na reporterów, by przygotowywali materiały kompromitujące PO za dodatkowe pieniądze. Z kolei z „Panoramy” został zwolniony dziennikarz, który przypomniał informację o lojalce, jaką w 1981 r. podpisał prezes TVP - skarżył się, że nie przedłużono z nim umowy prawdopodobnie właśnie za ten materiał.

Sytuacją w telewizji zainteresował się też minister skarbu Aleksander Grad, który w poniedziałek wezwał Urbańskiego na dywanik. Po tej rozmowie zlecił w TVP audyt.

Urbański, odpowiadając na pytania posłów odniósł się też do spotkania z ministrem skarbu. - Rozmowa trwała 50 minut i odbyła się w cztery oczy. Dlatego nie rozumiem, jak dziś jedna z gazet może cytować w związku z tym anonimowego pracownika TVP („Dziennik” – red.) – mówi Urbański. – Minister pytał o ekonomiczną sytuację TVP. Nie pytał o sprawy personalne, stwierdził że nie należy to do jego kompetencji - dodał.

Wiceszef komisji kultury Jerzy Wenderlich (LiD) złożył wniosek formalny, aby na kolejne posiedzenie komisji zaprosić byłych dziennikarzy TVP, którzy publicznie podnosili pod jej adresem zarzuty o polityczne naciski. Mają to być Piotr Glicner, Marcin Leśkiewicz i Łukasz Słapek. Wenderlich uzasadnił swój wniosek tym, że Urbański twierdzi, iż wszystkie zarzuty wobec TVP, to jedynie fakty medialne.

Wenderlich: Urbański mówi "tezemi medialnymi PiS"
Wenderlich: Urbański mówi "tezemi medialnymi PiS"TVN24

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek po południu wybuchł pożar. Trwa akcja gaśnicza, do walki z ogniem ściągany jest śmigłowiec.

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Płoną połoniny w Bieszczadach. Pożar wybuchł w trudno dostępnym terenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielka Brytania nie byłaby w stanie obronić się przed potencjalnym atakiem z powietrza przy użyciu dronów i rakiet - ostrzega w czwartek Sky News. Sytuację pogarsza wzrost jakości i ilości pocisków rakietowych i dronów opracowanych przez wrogie państwa, takie jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna.

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Źródło:
PAP

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24