Z prywatnym defibrylatorem uratował życie sąsiada, zanim przyjechała karetka

Źródło:
tvn24.pl
Sąsiad z prywatnym defibrylatorem uratował mu życie. Gdy przyjechała karetka, był już przytomny (materiał z 19.07.2022)
Sąsiad z prywatnym defibrylatorem uratował mu życie. Gdy przyjechała karetka, był już przytomny (materiał z 19.07.2022)Piotr Policzkiewicz
wideo 2/4
Sąsiad z prywatnym defibrylatorem uratował mu życie. Gdy przyjechała karetka, był już przytomnyPiotr Policzkiewicz

Podczas pracy z uszkodzoną szlifierką mężczyznę poraził prąd. Krzyk usłyszał sąsiad, który przez następne 12 minut walczył o życie poszkodowanego. Sam prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy i ma własny defibrylator AED. - Każdy powinien umieć dać szansę drugiemu człowiekowi - komentuje pan Piotr w rozmowie z tvn24.pl. Nagranie z przydomowej kamery udostępnił w internecie.

1 lipca tuż po godzinie 14 pan Paweł, mieszkaniec Uciechowa na Dolnym Śląsku, podczas pracy z uszkodzoną szlifierką został porażony prądem. Krzyknął, osunął się na ziemię i stracił przytomność. Wrzask usłyszał między innymi jego sąsiad, Piotr Policzkiewicz, pielęgniarz i instruktor pierwszej pomocy. Wraz z żoną rzucił się na pomoc poszkodowanemu.

"Nie wiem, czy to była minuta, czy dwie, dla mnie cała wieczność"

Moment wypadku oraz akcję ratunkową uwieczniła umieszczona na domu pana Piotra kamera monitoringu. Na nagraniu widać podbiegające do leżącego sąsiada małżeństwo, wokół którego podskakuje nadal działająca szlifierka. Po chwili żona pielęgniarza biegnie po apteczkę pierwszej pomocy i defibrylator AED. Dostarcza je mężowi. Na wideo można zaobserwować kolejnych sąsiadów i zatrzymującego się kierowcę busa, którzy także spieszą z pomocą.

- Córka sąsiada, mimo że przerażona, zachowała zimną krew i przyniosła telefon, dzięki któremu szybko wezwaliśmy służby ratunkowe. W międzyczasie sąsiad przestał oddychać, nie dawał oznak życia. Żona pobiegła po defibrylator. Prowadziliśmy resuscytację krążeniowo-oddechową, użyłem AED. Nie wiem, czy to była minuta, czy dwie, dla mnie cała wieczność, ale po jakimś czasie Paweł zaczął oddychać. Chwilę później usłyszałem syreny, przyjechała policja. Kamień spadł mi z serca - opowiadał dziennikarzowi tvn24.pl Piotr Policzkiewicz.

Po około 12 minutach od wypadku przyjechało pogotowie. W tym momencie poszkodowany mężczyzna już oddychał i był przytomny. Ratownicy zabrali go do szpitala na badania, skąd wyszedł jeszcze tego samego dnia. Dziś jest zdrowy.

Szczęśliwy zbieg okoliczności

Jak relacjonuje pan Piotr, skuteczna akcja ratunkowa była w pewnej mierze wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności. - Po pierwsze, dzień wcześniej dowiedziałem się od sąsiada, że jego szlifierka jest uszkodzona, ale chciał skończyć jedno zadanie i wtedy ją wyrzucić. Po drugie, tego samego dnia czytałem w branżowym magazynie artykuł o tym, jak postępować po porażeniu prądem. Po trzecie, mieliśmy pod ręką defibrylator, w dodatku po całym dniu jeżdżenia dopiero co wróciliśmy do domu - wylicza pielęgniarz. Nieoceniona okazała się także jego wiedza oraz wieloletnie doświadczenie w pracy pielęgniarza i prowadzeniu szkoleń z pierwszej pomocy.

Jakub Nelle, ratownik medyczny i autor bloga "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja", w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl podkreśla, że akcja została przeprowadzona wzorowo. - Sąsiad, który jest tak dobrze wyposażony i działa błyskawicznie, to prawdziwy skarb - ocenia.

Ratownik: gdyby nie defibrylator, mogłoby skończyć się dużo gorzej

Nelle, który obejrzał nagranie interwencji z Uciechowa, zaznacza, że defibrylator AED uratował poszkodowanemu życie i zdrowie.

- W 70 procentach przypadków jego użycie w najbliższym czasie po zdarzeniu sprawia, że krążenie wraca i nie dochodzi do uszkodzenia mózgu. W każdym przypadku zatrzymania krążenia w pierwszej kolejności należy zacząć resuscytację krążeniowo-oddechową i jak najszybciej udać się po AED, w międzyczasie zawiadamiając służby ratunkowe. Do czasu przyjazdu pogotowia defibrylator będzie nas prowadzić, jak za rękę, komendami. Powie nam, co trzeba robić i jaki jest stan pacjenta - mówi ratownik. - Gdyby nie defibrylator, ten wypadek mógłby zakończyć się dużo gorzej - podkreśla.

- Gdybym nie miał defibrylatora, szanse przeżycia osoby poszkodowanej malałyby z każdą minutą o 7-10 procent - dodaje pan Piotr. Zaznacza, że opublikował wideo między innymi po to, by zachęcić do znalezienia w swoim codziennym otoczeniu defibrylatora AED i zapamiętania jego lokalizacji. - Każdy powinien umieć dać szansę drugiemu człowiekowi - mówi.

Resuscytacja kupuje czas

Pan Paweł miał ogromne szczęście, że gdy doszło do zdarzenia, defibrylator AED był w zasięgu ręki. Co jednak, gdyby takiego urządzenia nie było? Jak postępować?

- Przede wszystkim trzeba powiadomić służby i przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzięki temu spowolnimy postępowanie szkód w organizmie, szczególnie neurologicznych, które mogłyby wystąpić, gdy nie prowadzi się resuscytacji. Kupujemy czas. Uciskając klatkę piersiową, utrzymujemy aktualnie występujące zaburzenie rytmu. Gdybyśmy nie robili nic, skazujemy tego człowieka na śmierć, z każdą minutą jego szanse przeżycia dramatycznie by spadały - tłumaczy Jakub Nelle. Ratownik podkreśla, że gdyby, oprócz powiadomienia pogotowia, nie robić nic, nawet odratowany pacjent mógłby na przykład zapaść w śpiączkę z powodu poważnego ubytku neurologicznego. - Trzeba pamiętać, że czasem karetka nie przyjedzie na zawołanie, bo wszystkie są akurat zajęte. Niekiedy musimy poczekać na przyjazd ratowników. Wtedy musimy działać sami - zaznacza.

Nelle apeluje o kupowanie własnych defibrylatorów AED. - Dobrze by było, gdyby jak najczęściej w domach znajdowały się takie urządzenia. Oczywiście w miarę możliwości, bo to jednak rzecz kosztująca od dwóch do czterech tysięcy złotych - mówi.

Defibrylator AED. Co to jest?

AED to skrót od angielskiego "Automated External Defibrillator", czyli "Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator". Urządzenie może być wykorzystywane nawet przez laika, bo wyposażone jest w badające stan osoby poszkodowanej elektrody i wydający polecenia głośnik.

Defibrylator jest bardzo przydatny w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Zadaniem AED jest usystematyzowanie rytmu serca przy użyciu impulsów elektrycznych. Jego użycie nie powinno jednak zastępować resuscytacji krążeniowo-oddechowej ani fachowej pomocy medycznej.

Autorka/Autor:bp//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Policzkiewicz

Pozostałe wiadomości

Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała pierwszą w czasie drugiej tury wyborów samorządowych konferencję prasową. - Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze - przekazał jej szef Sylwester Marciniak.

"Spokojna atmosfera", ale "zdarzają się incydenty". Pierwsza konferencja PKW

"Spokojna atmosfera", ale "zdarzają się incydenty". Pierwsza konferencja PKW

Źródło:
TVN24

Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladuje nikaraguańską Miss Universe Sheynnis Palacios. "Zdrada ojczyzny" to tylko jedno z długiej listy oskarżeń wysuniętych wobec 23-latki.

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

W stanie Michigan w USA dwoje dzieci zginęło potrąconych samochodem przez kobietę podejrzaną o prowadzenie pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło w czasie przyjęcia urodzinowego.

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Wjechała autem w uczestników przyjęcia urodzinowego, dwoje dzieci nie żyje. "Przerażające zdarzenie"

Źródło:
PAP

Na brzegu w północnej Brazylii odnaleziono łódź afrykańskich imigrantów z dziewięcioma ciałami na pokładzie. Jak wynika z policyjnego śledztwa, łódź płynęła z Mauretanii przez kilka lub kilkanaście tygodni, spychana prądem morskim na południe.

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

27 telefonów, 25 płaszczy i ciała dziewięciu osób

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Amerykańska pomoc dla Ukrainy przegłosowana w sobotę w Izbie Reprezentantów czeka na decyzję Senatu i podpis prezydenta. Procedura ustawodawcza oraz kwestie logistyczne związane z dostarczeniem pomocy broniącym się Ukraińcom dają Rosjanom okno czasowe - ocenił w niedzielę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną. Według ISW Rosjanie mogą zintensyfikować swoje ataki.

"Okno czasowe" dla Rosji. "Ryzyko znaczącego przełomu"

"Okno czasowe" dla Rosji. "Ryzyko znaczącego przełomu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden napisał w oświadczeniu po decyzji Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy, że do głosowania doszło "w momencie poważnej i nagłej potrzeby" i wezwał Senat do szybkich prac. "To zły dzień dla Putina. Zły dzień dla każdego, kto odważył się uwierzyć, że Ameryka może się zawahać" - stwierdził szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

 "To zły dzień dla Putina". Światowe reakcje po amerykańskiej decyzji

 "To zły dzień dla Putina". Światowe reakcje po amerykańskiej decyzji

Źródło:
Reuters, PAP

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wędkarz zauważył, że na wodzie unosi się ciało człowieka i zawiadomił służby. Tożsamość zmarłego nie jest na razie znana.

Z Odry wyłowiono ciało mężczyzny

Z Odry wyłowiono ciało mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy zapis nazwy Poznań znaleziono na denarze, którego datuje się na lata 998-1010. Monetę znaleziono pod Petersburgiem. Wybito ją za czasów Bolesława Chrobrego.

Ma ponad tysiąc lat, znaleziono ją w Rosji, jest na niej najstarszy znany zapis nazwy polskiego miasta

Ma ponad tysiąc lat, znaleziono ją w Rosji, jest na niej najstarszy znany zapis nazwy polskiego miasta

Źródło:
tvn24.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wysp Kanaryjskich wzięło udział w protestach przeciwko masowej turystyce na tym hiszpańskim archipelagu. Największe demonstracje zorganizowano na Teneryfie i Gran Canarii.

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

"Wyspy pękają w szwach". Protesty przeciw masowej turystyce

Źródło:
PAP

Dwa śmigłowce japońskiej marynarki wojennej rozbiły się na Pacyfiku podczas nocnego lotu szkoleniowego - poinformowało japońskie ministerstwo obrony. Jak przekazał resort, nie żyje jeden członek załogi, trwają poszukiwania pozostałych.

Dwa śmigłowce runęły do wody

Dwa śmigłowce runęły do wody

Źródło:
PAP, Reuters, Guardian

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Nawet strona ukraińska nie ukrywa, że przechodzi do obrony strategicznej. Jeśli chodzi o odzyskiwanie terenów, które Ukraina utraciła, to będzie to chyba zadanie dopiero na drugą część lata, jeśli środki walki spłyną, i na tyle technologii, która na to pozwoli - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Mówił także na co zostaną przeznaczone miliardy dolarów pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Miliardy dla Ukrainy od USA. Gdzie trafią, wyjaśnia generał Mieczysław Bieniek

Źródło:
TVN24

Z jadącego auta wyrzuciła przez okno śmieci, spadły przed radiowozem policyjnym. Pasażerka została ukarana mandatem. Kierowcę czekają znacznie poważniejsze konsekwencje, łącznie z długim pobytem w więzieniu.

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Wyrzuciła z jadącego auta śmieci, spadły przed radiowozem

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej w Nadleśnictwie Baligród (Podkarpacie) członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja znaleźli między innymi tajemniczą pieczęć.

Wykopali tajemniczą pieczęć, jest na niej nazwisko i nieznana już dziś funkcja

Wykopali tajemniczą pieczęć, jest na niej nazwisko i nieznana już dziś funkcja

Źródło:
PAP

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl