Spośród 1,7 tys. obywateli Ukrainy, którzy złożyli w tym roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, tylko dwóch otrzymały status uchodźcy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Łącznie przedstawiciele wszystkich narodowości złożyli w tym roku blisko 7 tys. wniosków, status uchodźcy otrzymało niespełna 250 osób.
Ukraińcy w tym roku złożyli w Polsce 1,7 tys. wniosków o ochronę międzynarodową. Oprócz dwóch osób, które otrzymały status uchodźcy, osiem kolejnych dostało ochronę uzupełniającą.
W zeszłym roku takich wniosków złożono ponad 2 tysiące, a ochrony międzynarodowej nie otrzymał żaden obywatel Ukrainy.
Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.
Monitoring Ukraińców zainteresowanych statusem uchodźcy
W Polsce od wielu lat o status uchodźcy przede wszystkim ubiegają się Rosjanie, głównie narodowości czeczeńskiej. W 2014 roku złożyli oni ponad 4 tysiące wniosków.
- Ten trend utrzymuje się od ponad 20 lat, jednak to wzrost liczby obywateli Ukrainy zainteresowanych statusem uchodźcy podlega stałemu monitoringowi - powiedziała rzeczniczka UdSC Ewa Piechota.
W tym roku (dane do 1 września) złożono w Polsce łącznie blisko 7 tysięcy wniosków, a status uchodźcy otrzymało prawie 250 osób. Rok temu wniosków było ponad 8 tysięcy, a ochronę międzynarodową otrzymały 262 osoby.
Prawa osób ze statusem uchodźcy
Osoba ze statusem uchodźcy nabywa szereg praw, m.in. do bezterminowego pobytu, pracy, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń pomocy społecznej. Może także podróżować za granicę, ponieważ status uchodźcy obowiązuje we wszystkich krajach, które podpisały Konwencję Genewską.
Osoba, której odmówiono w Polsce przyznania statusu uchodźcy może odwołać się od tej decyzji do Rady do Spraw Uchodźców. Jest to organ administracji publicznej rozpatrujący odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydane przez szefa UdSC w sprawach o nadanie lub pozbawienie statusu uchodźcy oraz o udzielenie ochrony uzupełniającej. W tym roku na 1,5 tys. odwołań, 756 dotyczyło obywateli Ukrainy. To właśnie Rada zdecydowała o nadaniu dwójce Ukraińców statusu uchodźcy.
Ochrona uzupełniająca to podobne prawa jak status uchodźcy
Cudzoziemcom, którym odmówiono statusu uchodźcy, może być udzielona ochrona uzupełniająca. Zgodnie z ustawą o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP otrzymują ją osoby, które w przypadku powrotu do kraju pochodzenia będą realnie narażone na ryzyko orzeczenia kary śmierci, tortur, nieludzkiego traktowania lub zagrożenia dla życia, wynikającego z powszechnego stosowania przemocy wobec ludności cywilnej w sytuacji konfliktu zbrojnego. W tym roku tę formę ochrony otrzymało ponad 100 osób.
Osobom objętym ochroną uzupełniającą przysługują prawie takie same prawa jak osobom, które uzyskały status uchodźcy - m.in. prawo pobytu w Polsce – przez okres 2 lat od dnia wydania karty pobytu, prawo do pracy i do prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak Polacy, prawo do świadczeń pomocy społecznej, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego oraz prawo do pomocy integracyjnej.
Więcej cudzoziemców chce zalegalizować pobyt w Polsce
Od początku roku pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców pozostaje od 3,7 tys. do 4 tys. osób. Ponad połowę z nich stanowią Ukraińcy. Osoba, która złożyła w Polsce wniosek o status uchodźcy ma prawo do darmowej opieki medycznej, zakwaterowania i wyżywienia. UdSC musi zapewnić także środki na zakup odzieży oraz kilkadziesiąt złotych kieszonkowego miesięcznie. Okres zapewniania pomocy socjalnej kończy się wraz z otrzymaniem decyzji dotyczącej statusu uchodźcy, w Polsce trwa to średnio kilka miesięcy.
W ostatnim czasie wzrasta również liczba składanych przez cudzoziemców wniosków w sprawach o legalizację pobytu. Od początku roku wojewodowie przyjęli ponad 65 tys. wniosków na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. W całym 2014 r. takich wniosków złożono ponad 64 tys.
- Jest to konsekwencja przede wszystkim sytuacji na Ukrainie i zwiększonej imigracji obywateli tego państwa. Obywatele Ukrainy od początku roku złożyli w sumie 40 tys. wniosków w sprawach o legalizację pobytu - powiedziała rzeczniczka UdSC. Cudzoziemcy starają się dostać do Polski nielegalnie. W tym roku Straż Graniczna zatrzymała już około 3 tys. osób spoza UE, które przedostały się do naszego kraju przez tzw. zieloną granicę. W całym 2014 r. było 4,3 tys. takich osób. Większość z nich to obywatele Ukrainy.
Autor: PM / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24