Kiedy 9 sierpnia 2001 roku startowała pierwsza stacja nadająca informacje przez okrągłą dobę, niewielu wróżyło jej sukces. Dziś, dokładnie 16 lat od tamtego dnia, nikt nie wyobraża sobie polskiej telewizji bez TVN24.
O tym, jaki sukces odniosła TVN24, najlepiej mówią liczby. Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurment, w pierwszym pełnym roku nadawania średnia minutowa oglądalność kanału w grupie wszystkich widzów wynosiła 24,5 tysiąca osób. Po 16 latach jest ona ponad 10 razy wyższa.
Równie dynamicznie rosła oglądalność TVN24 w tak zwanej grupie komercyjnej, czyli wśród widzów między 16. a 49. rokiem życia.
A nie można zapominać, że konkurencja na rynku jest znacznie większa niż wtedy, gdy kanał ruszał. W ślad za TVN24 poszli inni i obecnie na rynku jest już osiem kanałów informacyjnych. Największą oglądalność spośród wszystkich ma TVN24. Wyprzedza nawet publiczne TVP INFO, które dysponuje większym zasięgiem technicznym.
TVN24 jest również liderem wśród kanałów tematycznych, a w dniach szczególnych wydarzeń zdarza się jej uzyskiwać wyniki lepsze, niż osiągają duże stacje ogólnotematyczne (na przykład TVP1 czy TVP2).
Najważniejsze wydarzenia
Swój sukces TVN24 zawdzięcza przede wszystkim relacjom na żywo oraz szybkości i precyzji w informowaniu. 11 września 2001 roku, krótko po swoim starcie, TVN24 jako pierwsza polska telewizja podała informacje o zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie i rozpoczęła relacjonowanie na żywo wydarzeń w USA.
W 2006 roku TVN24 była na miejscu dramatycznej akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w skutkach katastrofie budowanej w Polsce. 28 stycznia 2006 roku w hali Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie trwała wystawa gołębi pocztowych, pod ciężarem śniegu zawalił się dach. Zginęło 65 osób.
We wrześniu 2006 roku TVN24 ujawniła tak zwaną aferę taśmową. W programie "Teraz my!" Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego zaprezentowano zarejestrowane ukrytą kamerą nagranie rozmów między posłanką Samoobrony Renatą Beger a politykami Prawa i Sprawiedliwości. Beger negocjowała warunki przejścia do PiS.
Ujawnienie tak zwanych "taśm prawdy" wywołało wówczas kryzys polityczny.
TVN24 swój sukces zawdzięcza także platformie Kontakt 24. Dzięki Reporterom 24 telewizja może być jeszcze bliżej ludzi. W 2008 roku jednemu z widzów udało się na przykład zarejestrować moment uderzenia trąby powietrznej w autokar wiozący członków Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
W TVN24 widzowie mogli także z zapartym tchem śledzić lądowanie samolotu LOT z kapitanem Tadeuszem Wroną na pokładzie, który 1 listopada 2011 roku awaryjnie posadził maszynę na Lotnisku Chopina w Warszawie z uszkodzonym, schowanym podwoziem.
Reporterzy TVN24 w 2014 roku byli także na Majdanie w Kijowie, gdzie pokazywali ogromne protesty przeciwko rządowi oraz relacjonowali, jak upadał reżim Wiktora Janukowycza.
Polska i świat
TVN24 stale się rozwija. Nadaje z najnowocześniejszego w Europie studia w Warszawie i z dziewięciu oddziałów - w Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach i Gdańsku. Zagraniczni korespondenci TVN24 podają informacje między innymi z Waszyngtonu, Moskwy, Londynu i Brukseli.
Telewizja ma na koncie wiele nagród, zarówno dla dziennikarzy (na przykład Wiktory i Telekamery dla Justyny Pochanke i Anity Werner lub tytuł Dziennikarza Roku dla Justyny Pochanke i Bogdana Rymanowskiego), jak i samej stacji (Złota Telekamera).
TVN24 to także Kontakt24, największy serwis dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce, oraz tvn24.pl, największy portal informacyjny w kraju.
Redaktorem naczelnym TVN24 jest Adam Pieczyński.
Autor: bgr//now/jb / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN