Polska

Tusk o "bolszewikach": Wszyscy uznali, że to było o PiS. Nawet PiS tak pomyślał

Polska

[object Object]
Mocne wystąpienie Tuska w Łodzi (materiał "Faktów TVN" z 10 listopada)tvn24
wideo 2/29

"Wszyscy uznali, że to było o PiS. Nawet PiS tak pomyślał. A to było o bolszewikach, o nikim innym" - napisał w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Skomentował w ten sposób swoje słowa o "współczesnych bolszewikach", jakie padły w jego przemówieniu wygłoszonym w sobotę.

"Kiedy powiedziałem, że Polacy dziś też mogą pokonać współczesnych bolszewików, wszyscy uznali, że to było o PiS. Nawet PiS tak pomyślał" - napisał na Twitterze Donald Tusk."A to było o bolszewikach, o nikim innym" - sprecyzował były premier.

Tusk: jeśli Piłsudski i Wałęsa pokonali bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady

- Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a więc kiedy de facto bronił wspólnoty Zachodu, wspólnoty wolności, bo nie tylko naszej niepodległej ojczyzny, przed taką polityczną barbarią ze Wschodu w sensie politycznym, nie mówię tu teraz tylko o geografii, to miał trochę trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików w jakimś symbolicznym sensie, to miał o wiele trudniejszą sytuację niż my dzisiaj - mówił w sobotę w Łodzi były premier.

- Jeśli oni mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików - powiedział, zwracając się do uczestników forum.

Tusk apelował również, aby bronić wolności i praw Polaków oraz polskiej niepodległości.

Szef Rady Europejskiej wygłosił podczas Igrzysk Wolności wykład "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje". Igrzyska Wolności są interdyscyplinarnym wydarzeniem, w którym udział biorą przedstawiciele środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, a także politycy i pisarze.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości