Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wybory. Premier o akcji ABW

[object Object]
Konferencja Donalda Tuskatvn24
wideo 2/12

- Nie będę podawał się do dymisji, w związku z działaniami, o których wszyscy wiemy, że miały charakter przestępczy - powiedział podczas porannej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zwołał ją po wieczornej akcji ABW w redakcji "Wprost". Szef rządu dystansował się od działań prokuratury. Zapowiedział jednak, że "z całą pewnością postępowanie funkcjonariuszy będzie analizowane sekunda po sekundzie". Jeśli okaże się, że doszło na nadużyć, to osoby odpowiedzialne za to poniosą konsekwencje. Nie wykluczył też przedterminowych wyborów. Ta kwestia ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach.

09:49

Pierwsze reakcje polityczne na wystąpienie Donalda Tuska.

Poseł SLD Jerzy Wenderlich przypomina, że Sojusz złożył wniosek o informację rządu w sprawie "afery taśmowej". - Wiemy, że rząd będzie unikał złożenia tej informacji przed Sejmem - mówi poseł. I dodaje, że w kontekście wieczornej akcji ABW w siedzibie "Wprost" premier "przywdziewa dziś szaty potulnego baranka" zrzucając odpowiedzialność wyłącznie na prokuraturę.

- Domagamy się informacji, czy te wczorajsze działania były inicjatywą prokuratury czy też były inspirowane politycznie. (...) Nie może być też tak, że rząd i rządzący uważają wolność słowa za piękną wartość kiedy sprzyja rządzącym. Ale kiedy wolność słowa rządzącym przeszkadza to tę wartość negują - podkreśla poseł.

09:20

Na kolejne opinie i wyjaśnienia premiera będziemy musieli poczekać tylko do jutra. Donald Tusk zapowiedział, że w piątek wróci do tematu.

09:18
Monika Olejnik ucisza premiera
Monika Olejnik ucisza premieratvn24
09:16

Czego możemy spodziewać się po zapowiadanej na godzinę 16 konferencji Prokuratora Generalnego? Na pewno nie ostrych słów pod adresem prokuratorów. Już wczoraj - jak ujawnił premier - Andrzej Seremet poinformował Donalda Tuska, "że jest absolutnie przekonany i nie ma żadnych wątpliwości, że czynności, jakie podjęła prokuratura, były uzasadnione".

09:14

Po godzinie premier kończy konferencję. Dziennikarze mają jeszcze pytania. Jeden z nich apeluje by Donald Tusk na nie odpowiedział. - To niepoważne, że daje nam pan godzinę. (...) Czy to jest zachowanie męża stanu?

- Dziękuję panu za komplement - rzuca wychodzący w sali premier.

09:12

Tusk tłumaczy, że minister Sienkiewicz nie prowadzi śledztwa. To jest w gestii prokuratury.

09:11

- Jestem zaskoczona tym, że nie powiedział nam pan, iż minister Sienkiewicz przestaje być ministrem - zwraca się do premiera Monika Olejnik. Jak argumentuje szef MSW jest dzisiaj świadkiem we własnej sprawie i "prowadzi śledztwo we własnej sprawie". Dodaje też, że wczorajsze działania prokuratury i ABW były niedopuszczalne i niespotykane od 1989 roku.

- Całe środowisko dziennikarskie jest przeciwko panu. Przykro mi - zwraca się do Tuska Olejnik.

- Tak, to zauważyłem - odpowiada premier po dłuższej pauzie.

09:10
"Nie podam się do dymisji"
"Nie podam się do dymisji"tvn24
09:09
Tusk: zdaniem prokuratora generalnego "działania były uzasadnione"
Tusk: zdaniem prokuratora generalnego "działania były uzasadnione"tvn24
09:07

Światowe agencje prasowe też śledzą konferencję szefa polskiego rządu w związku - z jak piszą - "kryzysem politycznym" w naszym kraju. Zdanie premiera o możliwym scenariuszu wcześniejszych wyborów oznaczają najwyższym priorytetem.

09:07
"Państwo może macie jakiś interes w tym by dozować napięcie"
"Państwo może macie jakiś interes w tym by dozować napięcie"tvn24
09:02

- Minister Sienkiewicz jest w pełnej dyspozycji. Dla niego ta sytuacja jest też bardzo niekomfortowa - zapewnia premier. Początek przyszłego tygodnia to termin, w którym szef rządu zamierza poinformować opinię publiczną o tym, jaka przyszłość polityczna czeka jego ministra. Tusk podkreśla, że Sienkiewicz jest gotowy podać się dymisji w każdej chwili.

08:59

Tusk po raz kolejny deklaruje, że chce wyjaśnić do końca sprawę działań prokuratury i ABW w redakcji "Wprost". Nie wyklucza, że w efekcie może się okazać, iż "najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie się ocenie wyborców". - Ale o trwaniu polskiego rządu nie mogą decydować ludzie, którzy zakładają nielegalne podsłuchy - podkreśla jeszcze raz szef rządu.

08:57
"Po co ten nośnik prokuraturze nie wiem"
"Po co ten nośnik prokuraturze nie wiem" tvn24
08:55

To pytanie musiało paść. Zadał je dziennikarz TV Republika. - Czy w związku z tymi skandalicznymi wydarzeniami poda się pan dzisiaj do dymisji?

Chwilę później wdał się w polemikę z premierem na temat między innymi zatrzymania dwóch działaczy Ruchu Narodowego. - Pan wygasi trochę. No emocje - zwraca się do niego w pewnym momencie szef rządu. - Czy pan jest na konferencji, czy na wiecu politycznym? - pyta.

Tłumaczy, że nie poda się do dymisji "w związku z działaniami,o których wszyscy wiemy że miały charakter przestępczy". Jego zdaniem być może właśnie intencję napisania takiego właśnie scenariusza politycznego miały osoby, które stoją za nagraniami.

Część dziennikarzy denerwuje się, że premier nie odpowiada precyzyjnie na zadane pytanie. Jego kontekst był inny - tłumaczą. Chodziło o ewentualne podanie się do dymisji w związku z wczorajszymi działaniami służb w redakcji ABW a nie z ujawnieniem materiałów pochodzących z podsłuchów.

08:47
Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wybory
Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wyborytvn24
08:46

- Sprawa będzie bardzo dokładnie zbadana. Jeśli doszło do nieuzasadnionego aktu przemocy to w ogóle nie ma żadnej wątpliwości, że odpowiedzialni za to będą odpowiadali - zapewnia premier.

08:44

Są też wątki humorystyczne. Łazarewicz zwraca się za pośrednictwem premiera z prośbą do szefa MSW żeby zabrał walizkę, którą zostawili w redakcji funkcjonariusze ABW. - W redakcji ona jest zbędna - mówi Łazarewicz, czym zbudza śmiech zgromadzonych dziennikarzy.

08:42

- Postaram się zapewnić wam maksymalny komfort pracy - zapewnia szef rządu. Donald Tusk przyznaje jednak, że nie rozumie dlaczego wszystkie materiały, "które pochodzą z nielegalnych podsłuchów" nie są jeszcze opublikowane. Po raz kolejny zwraca się z apelem o jak najszybsze ujawnienie wszystkich nagrań "bo tego wymaga interes publiczny".

Dziennikarze tygodnika tłumaczą, że nie mogą tego zrobić tak szybko, jak oczekiwałby premier, bo "materiały wymagają opracowania".

08:38

Cezary Łazarewicz z "Wprost" apeluje do premiera o to, by służby - przede wszystkim prokuratura - pozwoliły dziennikarzom tygodnika pracować i skończyć składanie najnowszego numeru.

08:37

Pytanie o ewentualną dymisję szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Odpowiedź Donalda Tuska: - Na początku przyszłego tygodnia ocenię, czy minister Sienkiewicz będzie zdolny do skutecznego wykorzystywania instrumentów, jakie są w jego dyspozycji. Jeśli dojdę do wniosku, że zajmowanie się przez szefa MSW tą sprawą jest dysfunkcjonalne, podejmę odpowiednie decyzje.

08:35

- To jest konferencja a nie klub dyskusyjny - przerywa wypowiedź jednego z dziennikarzy (niestety mówi bez mikrofonu) rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier przyznaje tymczasem, że "nie wie po co" prokuraturze był potrzebny nośnik, po który ABW przyszła do redakcji "Wprost". Ale - jak dodaje - nie jemu to oceniać.

- Jeśli pytacie mnie państwo jak oceniam działanie ABW, to nie czuję się tutaj szczególnie kompetentny. (...) Nie jestem dzisiaj też gotowy do oceny na ile kompetentne były to działania - mówi premier.

08:33
"Mamy poważny problem"
"Mamy poważny problem"tvn24
08:31

- Cenę za te wydarzenia zapłaci rząd i zapłacę ją ja, a nie prokuratura - nie mam co do tego żadnych wątpliwości. A ceną może być ostra ocena w najbliższych wyborach, które mogą się odbyć nawet za kilka czy kilkanaście tygodni - tak dokładnie brzmi wypowiedź szefa rządu. Jak dodaje, może się okazać, że "wcześniejsze wybory to jedyne rozstrzygnięcie" w obecnej sytuacji.

08:29

Tymczasem Donald Tusk przyznaje, że nie wyklucza realizacji scenariusza przedterminowych wyborów. Tłumaczy, że "jeśli nie da się odblokować wewnętrznej blokady politycznej" to mogą się one odbyć nawet za kilka tygodni.

Donald Tusk skomentował wejście prokuratora i funkcjonariuszy ABW do redakcji "Wprost"
Donald Tusk skomentował wejście prokuratora i funkcjonariuszy ABW do redakcji "Wprost"tvn24
08:26

Prokurator Generalny zapowiada na godz. 16 swoją konferencję prasową.

08:26

Czas na pytania dziennikarzy.

- Czy czuje się pan politycznie odpowiedzialny za to, co się stało? - pyta Krzysztof Skórzyński, reporter "Faktów". Premier nie odpowiada. Po raz kolejny rozwija jednak wątek tego, że władza wykonawcza nie może niczego "zlecać" albo zakazywać prokuraturze. Powtarza też, że liczy na wyjaśnienie wszystkich niepokojących kwestii w kontekście tego, co działo się w środę.

- Nie ma chyba powodu przypuszczać aby istniała jakakolwiek obawa, że cokolwiek w tej sprawie może być ukryte lub niedopowiedziane - podkreśla.

08:22

- Minister Biernacki pracuje nad tym by ocenić zasadność postępowania (prokuratury - red.). (...) Jestem przekonany, że znajdziemy rozwiązanie by ujawnianie tych materiałów nie pozostawało w konflikcie z naruszaniem wartości, jaką jest wolność słowa - zaznacza premier.

08:20

Donald Tusk zastrzega, że to "jak najszybsze ujawnienie materiałów" powinno się odbywać bez naruszania zasady wolności mediów. Dodaje, że wczorajsze działania prokuratury nie miały jego zdaniem na celu zablokowanie dalszych publikacji dziennikarzy "Wprost". - Ktoś wyraźnie ograniczony umysłowo mógłby sądzić, że akcja prokuratury zablokuje, częściowo lub w całości, publikację - mówi.

08:18

Premier mówi o tym, że problem, który pojawił się po publikacji "Wprost" jest bardzo poważny i groźny dla państwa. - Możecie to państwo potraktować jako apel o natychmiastowe opublikowanie wszystkich materiałów pochodzących z nielegalnych podsłuchów - zwraca się do dziennikarzy.

08:17

- Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że z mojego punktu widzenia chciałbym uniknąć takich działań, (...) które godzą w wolność słowa. (...) Z punktu widzenia państwa polskiego tego typu materiał (nagrania opublikowane przez "Wprost" - red.) może być niebezpieczny. I tak też rozumiem stronę tytułową tygodnika. (...) Dla rządu i dla mnie osobiście rzeczą najważniejszą jest żeby bez naruszania wolności słowa doprowadzić do jak najszybszego ujawnienia wszystkich materiałów oraz tego, kto organizował te nielegalne podsłuchy.

08:13

- Zwróciłem się też do ministra sprawiedliwości - jeszcze wczoraj wieczorem - o ocenę tych zdarzeń i zasadności tego postępowania - kontynuuje szef rządu.

08:13

- Czy państwo w to wierzycie, czy też nie, działania prokuratury nie są uzgadniane i nie mogą być uzgadniane z władzą wykonawczą.

08:12

Donald Tusk wyjawia, że kiedy zaczęła się akcja ABW w siedzibie "Wprost", skontaktował się telefonicznie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Pytał, czy to działanie jest konieczne i czy musi wyglądać w ten sposób.

08:11

- Mamy poważny problem i nie możemy odwlekać w czasie tego co się stało i co może się stać w najbliższym czasie - zaczyna premier.

08:10

Donald Tusk zaczyna konferencję

08:10

Czy to już czas na przedterminowe wybory?

- Mam wrażenie, że Platforma straciłaby najwięcej właśnie w tej chwili. To jest najgorszy moment dla PO - mówi w TVN24 dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z UW.

08:03

08:03

W sali, w której za chwilę ma pojawić się premier, jest tłum dziennikarzy. Ciągle jednak nie ma Donalda Tuska.

07:37
Relacja wydarzeń w redakcji "Wprost"
Relacja wydarzeń w redakcji "Wprost"tvn24
[object Object]
Sąd postanowił, że Marek Falenta ma odbyć karę 2,5 roku więzieniatvn24
wideo 2/35

Konferencja premiera odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dwie wizyty

W środę agenci ABW dwukrotnie przyszli do siedziby tygodnika "Wprost". Po raz pierwszy około południa, gdy przyszli z postanowieniem prokuratury o wydanie nagrań, na których utrwalono rozmowy wysokich urzędników państwowych. Wrócili około godz. 20 w towarzystwie prokuratora Józefa Gacka, bo redakcja odmówiła oddania materiałów. Przeszukanie redakcji "Wprost" zleciła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Według niej, nośniki zawierające nagrania rozmów, których ujawnianie dziennikarze "Wprost" rozpoczęli w minioną sobotę, są dowodem przestępstwa dotyczącego nielegalnych podsłuchów. Redakcja odmówiła jednak wydania nagrań, uzasadniając to ochroną źródła.

Kilka godzin przepychanek

Kilka godzin trwały rozmowy i przepychanki w redakcji, zanim funkcjonariusze ABW i prokuratorzy przerwali przeszukanie i po godz. 23 opuścili siedzibę tygodnika.

"W związku z zaistniałą sytuacją tj. eskalacją konfliktu, w szczególności zagrożeniem dla bezpieczeństwa i zdrowia prokuratorów i funkcjonariuszy ABW wykonujących czynności przeszukania w siedzibie redakcji oraz brakiem prawidłowego i realnego zabezpieczenia pracy tychże przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy Policji, prokuratorzy zmuszeni byli odstąpić od kontynuowania zadań służbowych" - napisała rzeczniczka prokuratury Renata Mazur w specjalnym komunikacie.

"Konfliktowa sytuacja". Na miejscu 13 policjantów

Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski powiedział, że na miejscu było 13 funkcjonariuszy wezwanych w trybie alarmowym w ostatniej fazie "tej konfliktowej sytuacji". Jak mówił, zgodnie z prawem w takiej sytuacji prokurator wydaje funkcjonariuszom polecenia na miejscu, a takich poleceń nie było.

- Zostaliśmy wezwani na miejsce przez prokuratorów wykonujących czynności w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Nie jesteśmy tutaj stroną. Dla nas działanie w takiej sytuacji, sytuacji sporu, nie jest prostym działaniem. Naszą rolą jest zapewnienie porządku w danym miejscu - powiedział. Redakcja zapowiada zażalenie na działanie prokuratury.

[object Object]
Sikorski i Rostowski o szpadzie dyplomatycznej dla byłego ministra finansów "Wprost"
wideo 2/24

Autor: ktom/kka / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Trwa przesłuchanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Prezes PiS spóźnił się ponad kwadrans na jej posiedzenie. Jarosław Kaczyński jest ostatnim świadkiem, który ma złożyć zeznania przed tą komisją. Posiedzenie komisji śledczej relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. 

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Jarosław Kaczyński zeznaje w sprawie wyborów kopertowych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Kierująca samochodem potrąciła 13-letnią rowerzystkę, która przejeżdżała przez jezdnię. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. "Ku przestrodze" policja opublikowała nagranie. I przypomina: chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do tragedii.

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Skupiła uwagę na pieszym, potrąciła 13-letnią rowerzystkę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Rafał K. został skazany na dziesięć i pół roku pozbawienia wolności w związku z wykorzystaniem seksualnym dziesięciu młodych mężczyzn, w tym dwóch niepełnoletnich. Wyrok nie jest prawomocny.

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Podawał się za seksuologa, wykorzystywał młodych mężczyzn i chłopców. Ksiądz skazany

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Dwóch policjantów z Inowrocławia, na wniosek prokuratury, zostało zatrzymanych. Wszczęto wobec nich procedurę wydalenia ze służby. W środę podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny użyli oni paralizatora. 27-latek trafił do szpitala, gdzie zmarł. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci zatrzymani, mają być wydaleni ze służby

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa. Zmarły w 2006 roku w wieku 15 lat Acutis został beatyfikowany cztery lata temu.

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym

Źródło:
Reuters, BBC, archwwa.pl, tvn24.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali drogę w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Jest to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcą zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy.

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestują na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziwię się prezydentowi, że robi jakikolwiek problem ze zmianą ambasadora przy NATO. Ma wiedzę ze strony służb o obecnym ambasadorze - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i szef służb Tomasz Siemoniak.

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Prezydent przeciwny zmianie ambasadora przy NATO. Siemoniak: dziwię się, bo ma wiedzę od jednej ze służb

Źródło:
TVN24

W Żarach w województwie lubuskim doszło do napadu na konwój z pieniędzmi. Sprawcy staranowali samochód konwojentów przewożących pieniądze i uciekli z gotówką. Policyjna obława trwa już kilkanaście godzin. W akcji wykorzystywany jest między innymi śmigłowiec Black Hawk.

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Obława po napadzie na konwój z pieniędzmi. "Napastnicy byli brutalni, wybili szyby kilofami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Policjanci ze Żnina (województwo kujawsko-pomorskie) zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o przerabianie dwuzłotowych monet, a następnie wypuszczanie ich w obieg podczas gry na automatach do gier zręcznościowych na jednej ze stacji paliw. 44-latek trafił na trzy miesiące do aresztu. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Za dwuzłotówki grozi mu nawet 25 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek wieczorem runął dwupiętrowy budynek restauracji przy plaży w Palma de Mallorca, głównym mieście Majorki. W wyniku zawalenia zginęły cztery osoby, a co najmniej 16 zostało rannych - podała agencja Reutera, powołując się na policję.

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Na Majorce zawalił się budynek restauracji. Są zabici i wielu rannych

Źródło:
PAP, Reuters

Król Karol III odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Cheshire - informuje BBC. Newsweek dodaje, że planowane publiczne aktywności odwołał również książę William. Decyzje mają związek z ogłoszeniem przez premiera Rishiego Sunaka wyborów do Izby Gmin.

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Król Karol i książę William odwołują oficjalne wyjścia. "Przesyłają szczere przeprosiny"

Źródło:
BBC, Newsweek

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl

Osuwisko zeszło w Papui-Nowej Gwinei. Do katastrofy doszło wczesnym rankiem w piątek w wiosce w prowincji Enga. Jak relacjonowali świadkowie zdarzenia, pod zwałami błota i kamieni mogło zginąć nawet kilkaset ludzi.

Ziemia osunęła się, gdy cała wioska spała. Pod skałami może leżeć kilkaset ciał

Ziemia osunęła się, gdy cała wioska spała. Pod skałami może leżeć kilkaset ciał

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Alert RCB został wydany w siedmiu województwach. W piątek w części kraju spodziewane są burze z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu i gradu.

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Alert RCB przed niebezpieczną aurą. "Śledź komunikaty"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruski niezależny portal Nasza Niwa, komentując obecną wizytę prezydenta Rosji w Mińsku, napisał, że Władimir Putin przyleciał do stolicy Białorusi niemal w nocy. Putin i jego wierny sojusznik, Alaksandr Łukaszenka, mają w piątek rozmawiać o ćwiczeniach z użyciem taktycznej broni nuklearnej.

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Putin przyleciał do swojego sojusznika niemal w nocy

Źródło:
Nasza Niwa, Radio Swoboda, PAP

Chiny wysłały bombowce w rejon Tajwanu, w ramach dwudniowych manewrów - podała Agencja Reutera. Celem ćwiczeń - jak głosi komunikat armii chińskiej - jest sprawdzenie "zdolności do objęcia władzy, dokonania ataków i opanowania kluczowych rejonów na wyspie". W odpowiedzi Tajwan poderwał samoloty i postawił w stan gotowości swoje siły zbrojne.

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Chiny wysyłają bombowce, siły zbrojne Tajwanu postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków syntetycznych i zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko dwa kilogramy gotowego "kryształu". Przejęli także 15 kilogramów odczynników chemicznych. Z tych substancji można było uzyskać blisko 100 kilogramów metamfetaminy o czarnorynkowej wartości ponad 6,7 miliona złotych. Dwie osoby usłyszały zarzuty.

"Dynamiczne działania" i narkotyki warte blisko siedem milionów

"Dynamiczne działania" i narkotyki warte blisko siedem milionów

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Górki (Pomorze) w nocy spłonęły samochody ciężarowe z naczepami. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

W nocnym pożarze spłonęło kilka ciężarówek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do jakiego doszło na prywatnej posesji w Książnicach na Podkarpaciu. Podczas wykonywania prac przydomowych 70-letnia kobieta została przygnieciona przez ciągnik. Mimo reanimacji jej życia nie udało się uratować.

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Nie żyje kobieta przygnieciona przez ciągnik

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - podał portal Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy. Tymczasem TVP ujawniła fragmenty rozmów między Mrazem i wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata, TVP ujawnia fragmenty rozmów

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVP Info, tvn24.pl

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Rosjanie usunęli boje graniczne na rzece Narwa po jej estońskiej stronie. Tallin jest zdania, że było to oczywistą prowokacją. Jednocześnie służby podkreślają, że nie reagowały siłą i będą dążyć od zwrotu boi drogą dyplomatyczną.

"Rosyjska akcja dokonana pod osłoną nocy". Estonia mówi o prowokacji Moskwy

"Rosyjska akcja dokonana pod osłoną nocy". Estonia mówi o prowokacji Moskwy

Źródło:
PAP

Ratusz podliczył, że w tegorocznej Nocy Muzeów wzięło udział 300 tysięcy osób. Największym zainteresowaniem cieszył się Zamek Królewski, który odwiedziło ponad 23 tysiące zwiedzających. Chętnie zwiedzane były także muzea oraz miejsca na co dzień niedostępne.

Ratusz podsumował Noc Muzeów. Rekordowa frekwencja

Ratusz podsumował Noc Muzeów. Rekordowa frekwencja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl