Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wybory. Premier o akcji ABW

[object Object]
Konferencja Donalda Tuskatvn24
wideo 2/12

- Nie będę podawał się do dymisji, w związku z działaniami, o których wszyscy wiemy, że miały charakter przestępczy - powiedział podczas porannej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zwołał ją po wieczornej akcji ABW w redakcji "Wprost". Szef rządu dystansował się od działań prokuratury. Zapowiedział jednak, że "z całą pewnością postępowanie funkcjonariuszy będzie analizowane sekunda po sekundzie". Jeśli okaże się, że doszło na nadużyć, to osoby odpowiedzialne za to poniosą konsekwencje. Nie wykluczył też przedterminowych wyborów. Ta kwestia ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach.

09:49

Pierwsze reakcje polityczne na wystąpienie Donalda Tuska.

Poseł SLD Jerzy Wenderlich przypomina, że Sojusz złożył wniosek o informację rządu w sprawie "afery taśmowej". - Wiemy, że rząd będzie unikał złożenia tej informacji przed Sejmem - mówi poseł. I dodaje, że w kontekście wieczornej akcji ABW w siedzibie "Wprost" premier "przywdziewa dziś szaty potulnego baranka" zrzucając odpowiedzialność wyłącznie na prokuraturę.

- Domagamy się informacji, czy te wczorajsze działania były inicjatywą prokuratury czy też były inspirowane politycznie. (...) Nie może być też tak, że rząd i rządzący uważają wolność słowa za piękną wartość kiedy sprzyja rządzącym. Ale kiedy wolność słowa rządzącym przeszkadza to tę wartość negują - podkreśla poseł.

09:20

Na kolejne opinie i wyjaśnienia premiera będziemy musieli poczekać tylko do jutra. Donald Tusk zapowiedział, że w piątek wróci do tematu.

09:18
Monika Olejnik ucisza premiera
Monika Olejnik ucisza premieratvn24
09:16

Czego możemy spodziewać się po zapowiadanej na godzinę 16 konferencji Prokuratora Generalnego? Na pewno nie ostrych słów pod adresem prokuratorów. Już wczoraj - jak ujawnił premier - Andrzej Seremet poinformował Donalda Tuska, "że jest absolutnie przekonany i nie ma żadnych wątpliwości, że czynności, jakie podjęła prokuratura, były uzasadnione".

09:14

Po godzinie premier kończy konferencję. Dziennikarze mają jeszcze pytania. Jeden z nich apeluje by Donald Tusk na nie odpowiedział. - To niepoważne, że daje nam pan godzinę. (...) Czy to jest zachowanie męża stanu?

- Dziękuję panu za komplement - rzuca wychodzący w sali premier.

09:12

Tusk tłumaczy, że minister Sienkiewicz nie prowadzi śledztwa. To jest w gestii prokuratury.

09:11

- Jestem zaskoczona tym, że nie powiedział nam pan, iż minister Sienkiewicz przestaje być ministrem - zwraca się do premiera Monika Olejnik. Jak argumentuje szef MSW jest dzisiaj świadkiem we własnej sprawie i "prowadzi śledztwo we własnej sprawie". Dodaje też, że wczorajsze działania prokuratury i ABW były niedopuszczalne i niespotykane od 1989 roku.

- Całe środowisko dziennikarskie jest przeciwko panu. Przykro mi - zwraca się do Tuska Olejnik.

- Tak, to zauważyłem - odpowiada premier po dłuższej pauzie.

09:10
"Nie podam się do dymisji"
"Nie podam się do dymisji"tvn24
09:09
Tusk: zdaniem prokuratora generalnego "działania były uzasadnione"
Tusk: zdaniem prokuratora generalnego "działania były uzasadnione"tvn24
09:07

Światowe agencje prasowe też śledzą konferencję szefa polskiego rządu w związku - z jak piszą - "kryzysem politycznym" w naszym kraju. Zdanie premiera o możliwym scenariuszu wcześniejszych wyborów oznaczają najwyższym priorytetem.

09:07
"Państwo może macie jakiś interes w tym by dozować napięcie"
"Państwo może macie jakiś interes w tym by dozować napięcie"tvn24
09:02

- Minister Sienkiewicz jest w pełnej dyspozycji. Dla niego ta sytuacja jest też bardzo niekomfortowa - zapewnia premier. Początek przyszłego tygodnia to termin, w którym szef rządu zamierza poinformować opinię publiczną o tym, jaka przyszłość polityczna czeka jego ministra. Tusk podkreśla, że Sienkiewicz jest gotowy podać się dymisji w każdej chwili.

08:59

Tusk po raz kolejny deklaruje, że chce wyjaśnić do końca sprawę działań prokuratury i ABW w redakcji "Wprost". Nie wyklucza, że w efekcie może się okazać, iż "najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie się ocenie wyborców". - Ale o trwaniu polskiego rządu nie mogą decydować ludzie, którzy zakładają nielegalne podsłuchy - podkreśla jeszcze raz szef rządu.

08:57
"Po co ten nośnik prokuraturze nie wiem"
"Po co ten nośnik prokuraturze nie wiem" tvn24
08:55

To pytanie musiało paść. Zadał je dziennikarz TV Republika. - Czy w związku z tymi skandalicznymi wydarzeniami poda się pan dzisiaj do dymisji?

Chwilę później wdał się w polemikę z premierem na temat między innymi zatrzymania dwóch działaczy Ruchu Narodowego. - Pan wygasi trochę. No emocje - zwraca się do niego w pewnym momencie szef rządu. - Czy pan jest na konferencji, czy na wiecu politycznym? - pyta.

Tłumaczy, że nie poda się do dymisji "w związku z działaniami,o których wszyscy wiemy że miały charakter przestępczy". Jego zdaniem być może właśnie intencję napisania takiego właśnie scenariusza politycznego miały osoby, które stoją za nagraniami.

Część dziennikarzy denerwuje się, że premier nie odpowiada precyzyjnie na zadane pytanie. Jego kontekst był inny - tłumaczą. Chodziło o ewentualne podanie się do dymisji w związku z wczorajszymi działaniami służb w redakcji ABW a nie z ujawnieniem materiałów pochodzących z podsłuchów.

08:47
Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wybory
Tusk: jeśli kryzys zaufania będzie się pogłębiał, możliwe wcześniejsze wyborytvn24
08:46

- Sprawa będzie bardzo dokładnie zbadana. Jeśli doszło do nieuzasadnionego aktu przemocy to w ogóle nie ma żadnej wątpliwości, że odpowiedzialni za to będą odpowiadali - zapewnia premier.

08:44

Są też wątki humorystyczne. Łazarewicz zwraca się za pośrednictwem premiera z prośbą do szefa MSW żeby zabrał walizkę, którą zostawili w redakcji funkcjonariusze ABW. - W redakcji ona jest zbędna - mówi Łazarewicz, czym zbudza śmiech zgromadzonych dziennikarzy.

08:42

- Postaram się zapewnić wam maksymalny komfort pracy - zapewnia szef rządu. Donald Tusk przyznaje jednak, że nie rozumie dlaczego wszystkie materiały, "które pochodzą z nielegalnych podsłuchów" nie są jeszcze opublikowane. Po raz kolejny zwraca się z apelem o jak najszybsze ujawnienie wszystkich nagrań "bo tego wymaga interes publiczny".

Dziennikarze tygodnika tłumaczą, że nie mogą tego zrobić tak szybko, jak oczekiwałby premier, bo "materiały wymagają opracowania".

08:38

Cezary Łazarewicz z "Wprost" apeluje do premiera o to, by służby - przede wszystkim prokuratura - pozwoliły dziennikarzom tygodnika pracować i skończyć składanie najnowszego numeru.

08:37

Pytanie o ewentualną dymisję szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Odpowiedź Donalda Tuska: - Na początku przyszłego tygodnia ocenię, czy minister Sienkiewicz będzie zdolny do skutecznego wykorzystywania instrumentów, jakie są w jego dyspozycji. Jeśli dojdę do wniosku, że zajmowanie się przez szefa MSW tą sprawą jest dysfunkcjonalne, podejmę odpowiednie decyzje.

08:35

- To jest konferencja a nie klub dyskusyjny - przerywa wypowiedź jednego z dziennikarzy (niestety mówi bez mikrofonu) rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier przyznaje tymczasem, że "nie wie po co" prokuraturze był potrzebny nośnik, po który ABW przyszła do redakcji "Wprost". Ale - jak dodaje - nie jemu to oceniać.

- Jeśli pytacie mnie państwo jak oceniam działanie ABW, to nie czuję się tutaj szczególnie kompetentny. (...) Nie jestem dzisiaj też gotowy do oceny na ile kompetentne były to działania - mówi premier.

08:33
"Mamy poważny problem"
"Mamy poważny problem"tvn24
08:31

- Cenę za te wydarzenia zapłaci rząd i zapłacę ją ja, a nie prokuratura - nie mam co do tego żadnych wątpliwości. A ceną może być ostra ocena w najbliższych wyborach, które mogą się odbyć nawet za kilka czy kilkanaście tygodni - tak dokładnie brzmi wypowiedź szefa rządu. Jak dodaje, może się okazać, że "wcześniejsze wybory to jedyne rozstrzygnięcie" w obecnej sytuacji.

08:29

Tymczasem Donald Tusk przyznaje, że nie wyklucza realizacji scenariusza przedterminowych wyborów. Tłumaczy, że "jeśli nie da się odblokować wewnętrznej blokady politycznej" to mogą się one odbyć nawet za kilka tygodni.

Donald Tusk skomentował wejście prokuratora i funkcjonariuszy ABW do redakcji "Wprost"
Donald Tusk skomentował wejście prokuratora i funkcjonariuszy ABW do redakcji "Wprost"tvn24
08:26

Prokurator Generalny zapowiada na godz. 16 swoją konferencję prasową.

08:26

Czas na pytania dziennikarzy.

- Czy czuje się pan politycznie odpowiedzialny za to, co się stało? - pyta Krzysztof Skórzyński, reporter "Faktów". Premier nie odpowiada. Po raz kolejny rozwija jednak wątek tego, że władza wykonawcza nie może niczego "zlecać" albo zakazywać prokuraturze. Powtarza też, że liczy na wyjaśnienie wszystkich niepokojących kwestii w kontekście tego, co działo się w środę.

- Nie ma chyba powodu przypuszczać aby istniała jakakolwiek obawa, że cokolwiek w tej sprawie może być ukryte lub niedopowiedziane - podkreśla.

08:22

- Minister Biernacki pracuje nad tym by ocenić zasadność postępowania (prokuratury - red.). (...) Jestem przekonany, że znajdziemy rozwiązanie by ujawnianie tych materiałów nie pozostawało w konflikcie z naruszaniem wartości, jaką jest wolność słowa - zaznacza premier.

08:20

Donald Tusk zastrzega, że to "jak najszybsze ujawnienie materiałów" powinno się odbywać bez naruszania zasady wolności mediów. Dodaje, że wczorajsze działania prokuratury nie miały jego zdaniem na celu zablokowanie dalszych publikacji dziennikarzy "Wprost". - Ktoś wyraźnie ograniczony umysłowo mógłby sądzić, że akcja prokuratury zablokuje, częściowo lub w całości, publikację - mówi.

08:18

Premier mówi o tym, że problem, który pojawił się po publikacji "Wprost" jest bardzo poważny i groźny dla państwa. - Możecie to państwo potraktować jako apel o natychmiastowe opublikowanie wszystkich materiałów pochodzących z nielegalnych podsłuchów - zwraca się do dziennikarzy.

08:17

- Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że z mojego punktu widzenia chciałbym uniknąć takich działań, (...) które godzą w wolność słowa. (...) Z punktu widzenia państwa polskiego tego typu materiał (nagrania opublikowane przez "Wprost" - red.) może być niebezpieczny. I tak też rozumiem stronę tytułową tygodnika. (...) Dla rządu i dla mnie osobiście rzeczą najważniejszą jest żeby bez naruszania wolności słowa doprowadzić do jak najszybszego ujawnienia wszystkich materiałów oraz tego, kto organizował te nielegalne podsłuchy.

08:13

- Zwróciłem się też do ministra sprawiedliwości - jeszcze wczoraj wieczorem - o ocenę tych zdarzeń i zasadności tego postępowania - kontynuuje szef rządu.

08:13

- Czy państwo w to wierzycie, czy też nie, działania prokuratury nie są uzgadniane i nie mogą być uzgadniane z władzą wykonawczą.

08:12

Donald Tusk wyjawia, że kiedy zaczęła się akcja ABW w siedzibie "Wprost", skontaktował się telefonicznie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Pytał, czy to działanie jest konieczne i czy musi wyglądać w ten sposób.

08:11

- Mamy poważny problem i nie możemy odwlekać w czasie tego co się stało i co może się stać w najbliższym czasie - zaczyna premier.

08:10

Donald Tusk zaczyna konferencję

08:10

Czy to już czas na przedterminowe wybory?

- Mam wrażenie, że Platforma straciłaby najwięcej właśnie w tej chwili. To jest najgorszy moment dla PO - mówi w TVN24 dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z UW.

08:03

08:03

W sali, w której za chwilę ma pojawić się premier, jest tłum dziennikarzy. Ciągle jednak nie ma Donalda Tuska.

07:37
Relacja wydarzeń w redakcji "Wprost"
Relacja wydarzeń w redakcji "Wprost"tvn24
[object Object]
Sąd postanowił, że Marek Falenta ma odbyć karę 2,5 roku więzieniatvn24
wideo 2/35

Konferencja premiera odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dwie wizyty

W środę agenci ABW dwukrotnie przyszli do siedziby tygodnika "Wprost". Po raz pierwszy około południa, gdy przyszli z postanowieniem prokuratury o wydanie nagrań, na których utrwalono rozmowy wysokich urzędników państwowych. Wrócili około godz. 20 w towarzystwie prokuratora Józefa Gacka, bo redakcja odmówiła oddania materiałów. Przeszukanie redakcji "Wprost" zleciła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Według niej, nośniki zawierające nagrania rozmów, których ujawnianie dziennikarze "Wprost" rozpoczęli w minioną sobotę, są dowodem przestępstwa dotyczącego nielegalnych podsłuchów. Redakcja odmówiła jednak wydania nagrań, uzasadniając to ochroną źródła.

Kilka godzin przepychanek

Kilka godzin trwały rozmowy i przepychanki w redakcji, zanim funkcjonariusze ABW i prokuratorzy przerwali przeszukanie i po godz. 23 opuścili siedzibę tygodnika.

"W związku z zaistniałą sytuacją tj. eskalacją konfliktu, w szczególności zagrożeniem dla bezpieczeństwa i zdrowia prokuratorów i funkcjonariuszy ABW wykonujących czynności przeszukania w siedzibie redakcji oraz brakiem prawidłowego i realnego zabezpieczenia pracy tychże przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy Policji, prokuratorzy zmuszeni byli odstąpić od kontynuowania zadań służbowych" - napisała rzeczniczka prokuratury Renata Mazur w specjalnym komunikacie.

"Konfliktowa sytuacja". Na miejscu 13 policjantów

Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski powiedział, że na miejscu było 13 funkcjonariuszy wezwanych w trybie alarmowym w ostatniej fazie "tej konfliktowej sytuacji". Jak mówił, zgodnie z prawem w takiej sytuacji prokurator wydaje funkcjonariuszom polecenia na miejscu, a takich poleceń nie było.

- Zostaliśmy wezwani na miejsce przez prokuratorów wykonujących czynności w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Nie jesteśmy tutaj stroną. Dla nas działanie w takiej sytuacji, sytuacji sporu, nie jest prostym działaniem. Naszą rolą jest zapewnienie porządku w danym miejscu - powiedział. Redakcja zapowiada zażalenie na działanie prokuratury.

[object Object]
Sikorski i Rostowski o szpadzie dyplomatycznej dla byłego ministra finansów "Wprost"
wideo 2/24

Autor: ktom/kka / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24