Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Jak pomóc ofiarom

Aktualizacja:
Autor:
js,
akr
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska i Polski Czerwony Krzyż prowadzą zbiórki pieniędzy na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Ambasada Turcji w Polsce przekazała, że w punktach w pięciu miastach Polski można przekazywać pomoc rzeczową.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło duże trzęsienie ziemi. Liczba zabitych wciąż rośnie, kilkadziesiąt tysięcy osób jest rannych. Zawaliły się też liczne budynki. Kilkadziesiąt państw świata zaoferowało dotychczas swoją pomoc.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej ruszyła ze zbiórką

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uruchomiła zbiórkę na pomoc dla ofiar katastrofy. Pieniądze można wpłać online lub na konto Fundacji PCPM: mBank: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001.

"Tysiące osób wciąż znajduje się pod gruzami, potrzebna jest pilna pomoc dla poszkodowanych" - czytamy w opisie zbiórki.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest organizacją pozarządową, która powstała w 2006 roku. Niesie pomoc humanitarną, rozwojową i ratunkową osobom potrzebującym na całym świecie. PCPM działało do tej pory w Libanie, Ukrainie, Madagaskarze, Nepalu, Peru, Sudanie Południowym, Ugandzie, Tadżykistanie, Palestynie, Gruzji, Etiopii, Kenii, Zambii, Tanzanii oraz Bośni i Hercegowinie.

Pomaga także PAH

Również Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę, aby zebrać środki niezbędne do sfinansowania udzielenia natychmiastowej pomocy dla ofiar.

Pieniądze można wpłacać na portalu siepomaga.pl i na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.

CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI PAH >>>

Caritas zbiera na ofiary tragedii

Ofiarom katastrofy pomoc niesie też Caritas Polska.

Jak informuje Caritas na swojej stronie internetowej, pomóc można na trzy sposoby: - wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl; - wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC; - wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

"Jak wynika z informacji przekazanych przez Caritas Syria, w Aleppo, które mocno ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi, potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych których domy zostały zniszczone. Obecnie w 27 szkołach i obiektach przebywa 5000 przesiedleńców" - napisano na stronie organizacji.

Dodano, że "organizacja jest już od lat obecna w Syrii, gdzie, dzięki współpracy z działającą na miejscu organizacją partnerską, obejmuje wsparciem najbiedniejszych jej mieszkańców w ramach programu Rodzina Rodzinie".

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i SyriiPAP

Pomaga również Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż podał w komunikacie, że rozpoczyna zbiórkę na rzecz ofiar. "Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb" - wyjaśnia PCK.

Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "Na pomoc TURCJI i SYRII".

IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060,

SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note "HELP for TURKEY and SYRIA".

Zbiórka darów w pięciu miastach

Ambasada Turcji w Polsce poinformowała, że w punktach w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie można przekazywać dary dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Potrzebne są przede wszystkim: ciepła odzież, koce, pościele, grzejniki i inne artykuły niezbędne do przeżycia zimą.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY: Trwa zbiórka darów dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Potrzebna jest ciepła odzież, pościel, koce i grzejniki

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js, akr / prpb

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości