Irlandia wstrzymała ekstradycję Polaka. Sąd w Dublinie pyta, czy można mieć zaufanie do Polski

[object Object]
Trybunał Sprawiedliwości UE orzeknie, czy dopuszczalna jest ekstradycja do Polski po zmianach dokonanych w sądownictwie (materiał "Faktów" TVN 13 marca 2018)Maciej Woroch | Fakty TVN
wideo 2/5

Ta sama osoba ma wpływ na prokuratorów - bo jest ich najwyższym przełożonym i na sędziów – bo sprawuje nadzór dyscyplinarny nad prezesami sądów. To nie gwarantuje prawa do uczciwego procesu w Polsce - twierdzi irlandzki sąd ekstradycyjny. Sąd w Dublinie prosi więc Trybunał Sprawiedliwości UE o orzeczenie, czy można dokonać ekstradycji Polaka do Polski, skoro w Polsce zagrożona jest praworządność.

Portal tvn24.pl poznał dokument i przeanalizował treść postanowienia irlandzkiego sądu o zadaniu pytania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Artura C. Sąd ekstradycyjny w Dublinie 12 marca wstrzymał jego ekstradycję do Polski.

Ekstradycja tymczasowo wstrzymana, czas na pytania prawne

Artur C. jest podejrzany o popełnienie przestępstw narkotykowych i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Tamtego dnia sąd podjął decyzję o skierowaniu pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE). Jednocześnie dał sobie czas na przygotowanie treści tego pytania. Dziś już wiadomo, o co irlandzki Wysoki Trybunał Sprawiedliwości (The High Court of Justice) pełniący funkcję sądu ekstradycyjnego, zamierza zapytać trybunał europejski.

Przypomnijmy, że 12 marca sędzia Aileen Donnelly obszernie i jednoznacznie dowodziła, iż w Polsce doszło do "ogromnej" liczby zmian w sądownictwie, które zagrażają jego niezależności.

Oceniła nowe ustawy o sądach jako akty prawne "świadomie, wyrachowanie i prowokacyjnie demontujące" niezależność sądownictwa - kluczowy element rządów prawa. W odniesieniu zaś do obniżenia wieku emerytalnego sędziów i zróżnicowania go wobec kobiet i mężczyzn sędzia Donnelly miała powiedzieć (według RTE - portalu irlandzkich mediów publicznych), że "Polska wydaje się już nie akceptować wspólnych europejskich wartości".

W odniesieniu do sprawy Polaka, którego ekstradycji żąda polska prokuratura, sędzia prowadząca sprawę wskazała, że Artur C. stanąłby obecnie przed sądem w stanie prawnym, w którym minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem i ma prawo do odgrywania aktywnej roli wobec prezesów sądów. Ten stan - zdaniem sędzi - może wywołać tak zwany efekt mrożący u prezesów, co pociąga za sobą konsekwencje dla wymiaru sprawiedliwości.

Takie było uzasadnienie decyzji o wstrzymaniu ekstradycji Polaka do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Dziś znamy już treść tzw. pytania prejudycjalnego, jakie irlandzki sąd zadaje trybunałowi w Luksemburgu.

Sąd w Dublinie: są przepisy o zawieszeniu europejskiego nakaz aresztowania

Sąd ekstradycyjny w Dublinie pyta, czy może dokonać ekstradycji Polaka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, skoro europejskie przepisy o ENA pozwalają zawiesić jego wykonanie "w przypadku poważnego i trwałego naruszenia przez jedno z państw członkowskich zasad określonych w art. 6 Traktatu o Unii Europejskiej".

Artykuł ten zobowiązuje kraje członkowskie m.in. do przestrzegania Europejskiej Karty Praw Człowieka, a EKPC gwarantuje każdemu "prawo do rzetelnego procesu sądowego".

Prawo to - zdaniem sądu w Dublinie - może być w Polsce zagrożone ze względu na ustawy regulujące działalność sądów i Trybunału Konstytucyjnego, które weszły w życie w ostatnich dwóch latach. Irlandzki sąd wytyka Polsce między innymi, że:

:: "minister sprawiedliwości jest obecnie prokuratorem i jest uprawniony do odgrywania aktywnej roli w oskarżaniu. Ten sam minister sprawiedliwości pełni funkcję dyscyplinarną w stosunku do prezesów sądów. Może to wywołać u tych prezydentów efekt mrożący, z czego wynika wpływ na wymierzanie sprawiedliwości";

:: zmieniła się pozycja Krajowej Rady Sądownictwa, mającej zabezpieczać niezależność sądów;

:: nowych sędziów do Sądu Najwyższego nominuje nowa Krajowa Rada Sądownictwa, "która będzie w dużej mierze zdominowana przez politycznych nominatów";

:: polskie władze upierają się przy nieważnych nominacjach części sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i nie publikują dwóch wyroków trybunału.

:: integralność i efektywność Trybunału Konstytucyjnego została poważnie zakłócona. Nie ma żadnych gwarancji, że ustawy w Polsce będą zgodne z polską konstytucją. Już sam ten fakt musi mieć wpływ na cały system sądownictwa karnego.

Sąd w Dublinie pyta, czy można mieć zaufanie do Polski

Przepis decyzji ramowej Rady Unii Europejskiej o Europejskim Nakazie Aresztowania wiąże również możliwość zawieszenia jego stosowania ze słynnym artykułem 7 Traktatu o Unii Europejskiej, mającym gwarantować ochronę praworządności w państwach członkowskich.

Sąd ekstradycyjny w Dublinie przypomina we wniosku do TSUE, że Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności na mocy artykułu 7 Traktatu i Unii Europejskiej. Powodem są zmiany wprowadzone w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym i sądownictwie powszechnym.

"Problem stanowi wpływ tych zmian na ryzyko, że pozwany [tu: podejrzany - przyp. red.] stanie w obliczu niesprawiedliwego procesu" - czytamy w piśmie irlandzkiego sądu.

"Sąd [ekstradycyjny - przyp. red.] uznał, że praworządność w Polsce została metodycznie naruszona przez skumulowane oddziaływanie wszystkich zmian legislacyjnych, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat" - napisano w piśmie do TSUE.

"W związku z tym, zgodnie z prawem irlandzkim i zgodnie z decyzją ramową [dotyczącą Europejskiego Nakazu Aresztowania - przyp. red.], ekstradycja jest zabroniona, jeżeli stanowiłoby to naruszenie praw przysługujących pozwanemu [tu: podejrzanemu - przyp. red.] na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - konstatuje sąd ekstradycyjny w Dublinie.

Irlandzki sąd uważa, że "szczegółowe, zaktualizowane, obiektywne i wiarygodne informacje dotyczące zagrożenia praworządności w Polsce stanowią wyjątkowe okoliczności uzasadniające ograniczenie wzajemnego zaufania".

Jest to o tyle ważne stwierdzenie, że przepisy europejskie mówią, iż "mechanizm europejskiego nakazu aresztowania opiera się na wysokim poziomie zaufania między państwami członkowskimi" (jak stanowi decyzja ramowa o ENA).

Sprawa pilna, człowiek w areszcie, ministerstwo czeka na dokumenty

Sąd ekstradycyjny w Dublinie prosi trybunał w Luksemburgu o rozpatrzenie sprawy jako pilnej. Wyraźnie zaznacza, że nie chodzi o tryb przyspieszony, a o nadzwyczajny tryb pilny, ponieważ podejrzany jest pozbawiony wolności, przebywa w areszcie tymczasowym.

Decyzji o wstrzymaniu ekstradycji podejrzanego do Polski irlandzki sąd nie podjął z urzędu, lecz na wniosek samego Artura C. i jego obrońców. Z postanowienia sądu w Dublinie można wyczytać, że zadanie pytania o Artura C. trybunałowi w Luksemburgu spowodowało, że wnioski o zawieszenie postępowań ekstradycyjnych złożyły kolejne osoby, którym grozi ekstradycja do Polski. Nie podano, ile jest takich spraw.

Decyzja sądu w Dublinie o wstrzymaniu ekstradycji Polaka spotkała się z krytyką Ministerstwa Sprawiedliwości RP. Publicznie wypowiadali się wiceministrowie. Patryk Jaki oświadczył, że to w Irlandii, a nie w Polsce wybór sędziów jest upolityczniony. Michał Wójcik dowodził zaś, że unia personalna prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości jest polską tradycją, a poprzedni ministrowie sprawiedliwości również odwoływali i powoływali prezesów sądów.

Ministerstwo zapowiedziało, że zajmie oficjalne stanowisko wobec decyzji irlandzkiego sądu dopiero po tym, jak zapozna się z dokumentami.

Wyrok o wstrzymaniu ekstradycji Artura C., postanowienie o zadaniu pytania prawnego i inne dokumenty dotyczące tej sprawy, dostępne są na stronie internetowej The High Court of Justice w Dublinie.

Trybunał Sprawiedliwości UE nadał już sygnaturę sprawie pytania ekstradycję do Polski Artura C. Na razie brak informacji o terminie jej rozpoznania.

Autor: jp//kg / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium