Powołanie w środę kolejnych sędziów Sądu Najwyższego nic nie zmienia dla zajmującego się skargą przeciwko Polsce Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - relacjonuje z Luksemburga reporter TVN24 International Michał Tracz.
Nie czekając na rozstrzygnięcie TSUE, prezydent Andrzej Duda w środę powołał 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego.
Zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta odbyło się jeszcze przed ewentualnym wydaniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości tak zwanej decyzji zabezpieczającej - zawieszającej niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu wydania ostatecznego orzeczenia. O wydanie decyzji zabezpieczającej wnioskowała Komisja Europejska.
TSUE nie patrzy na decyzje polityczne
Dla prawników TSUE, z którymi w Luksemburgu rozmawiał reporter TVN24 International Michał Tracz, decyzja ta nie zmienia "nic".
- Trybunał Sprawiedliwości (UE) pracuje tak, jak miał pracować, i wyda swoje decyzje niezależnie od tego, co dzieje się, bądź będzie się działo w Warszawie - relacjonował. - Trybunał Sprawiedliwości nie patrzy na decyzje polityczne, nie patrzy na kalendarz polityczny i podejmuje decyzje w oparciu o unijne przepisy - podkreślił.
Jak opowiadał Tracz, jego rozmówcy zaznaczają jednocześnie, że prezydent Andrzej Duda mógł poczekać na rozstrzygnięcie trybunału w Luksemburgu, ponieważ pierwsza decyzja w sprawie ewentualnego zastosowania środków tymczasowych spodziewana jest "w ciągu kilku najbliższych dni".
Komisja Europejska pod koniec września zdecydowała się skierować skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sędziowskiej, które zostało wprowadzone przez nową ustawę o Sądzie Najwyższym.
Kandydaci do SN
W końcu czerwca w Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia były 44 wakaty sędziowskie, w tym 16 w Izbie Dyscyplinarnej. Zgłoszenia nadesłało ok. 200 prawników. Poszczególnymi wnioskami zajmowały się zespoły nowej, wybranej przez polityków KRS, po czym Rada wyłoniła kandydatury.
Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Do Izby Dyscyplinarnej wyłoniono 12 kandydatów (4 miejsca pozostały na razie nieobsadzone).
Na początku września przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. 20 września prezydent Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.
Autor: mm//kg / Źródło: PAP, TVN24 International
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock