Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis, na podstawie którego tworzone są rejestry medyczne. Rejestry utworzone przed dniem ogłoszenia czwartkowego wyroku nadal mogą być prowadzone - zastrzegł Trybunał.
Wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego skierowała rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Dotyczył on jednego z przepisów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewidującego, że rejestry służące na przykład monitorowaniu stanu zdrowia obywateli i poziomu zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne są tworzone na mocy rozporządzeń ministra zdrowia.
Rzecznik przypomniała natomiast, że "kwestie przetwarzania danych osobowych stanowią materię zastrzeżoną dla ustawy".
Zakres i rodzaj przetwarzanych danych
Trybunał, podzielając argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich, uznał przepis za niezgodny z konstytucją w częściach, w jakich przewiduje określanie w rozporządzeniu: przedmiotu rejestrów oraz zakresu i rodzaju danych przetwarzanych w rejestrach. Do czasu zmiany ustawy nie będzie możliwe tworzenie nowych rejestrów przez ministra.
- Zdaniem TK rozporządzenia w sprawie rejestrów wydane dotychczas mają nietypowy charakter (...), utrata obowiązującej mocy przepisu nie spowoduje automatycznej eliminacji skutku, jakim było utworzenie rejestrów. Dzisiejsze orzeczenie nie spowoduje likwidacji tych rejestrów - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Stanisław Biernat.
Sześc zamiast kilkudziesięciu rejestratorów
Trybunał zajął się sprawą już w połowie lipca i wówczas odroczył rozprawę. W czwartek, po krótkiej części pytań uzupełniających i kilkunastominutowej przerwie, ogłosił wyrok.
Uchwalona w 2011 r. ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia (weszła w życie 1 stycznia 2012 r.) miała m.in. uporządkować kwestie zbierania i przetwarzania danych dotyczących chorób i pacjentów. Przed jej wejściem w życie funkcjonowało bowiem kilkadziesiąt różnych rejestrów medycznych. W nowych przepisach przewidziano, że niektóre z rejestrów utworzone zostaną bezpośrednio na mocy ustawy, inne mają być tworzone w drodze rozporządzeń.
W związku z tymi przepisami na mocy rozporządzeń powstało już sześć rejestrów: krajowy rejestr nowotworów, krajowy rejestr operacji kardiochirurgicznych, ogólnopolski rejestr ostrych zespołów wieńcowych, rejestr medycznie wspomaganej prokreacji, rejestr nowotworów złośliwych dużych gruczołów ślinowych i polski rejestr wrodzonych wad rozwojowych.
Autor: jl\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24