Ruszył "Tour de Konstytucja". Bodnar: okazja do spotkania, rzeczywistej rozmowy o ustawie zasadniczej

Autor:
ads/kg
Źródło:
tvn24.pl
Ruszył "Tour de Konstytucja"
Ruszył "Tour de Konstytucja"TVN24
wideo 2/2
TVN24Ruszył "Tour de Konstytucja"

W piątek wystartował "Tour de Konstytucja", który ma "popularyzować zapisy konstytucji i praktykę ustrojową wytworzoną przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej". Honorowym patronem jest rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

W piątek wystartował "Tour de Konstytucja". "W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczcimy ją dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem Konstytucji, a towarzyszyć nam będą ludzie, którzy demokrację mają w sercu" - napisali organizatorzy w zapowiedzi.

Głównym organizatorem "Tour de Konstytucja" i kierowcą "Tour-BUS-a" jest Robert Hojda, założyciel fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Honorowym patronem jest rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Akcję wspiera między innymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, czy Stowarzyszenie Sędziów Themis.

"Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Bodnar: najważniejsze jest to, żeby ten tour stał się okazją do spotkania, rzeczywistej rozmowy o konstytucji

W piątek zorganizowano konferencję na dziedzińcu biura Rzecznika Praw Obywatelskich, skąd wyruszył konstytucyjny "Tour-BUS". Pierwsze spotkanie w ramach "Tour de Konstytucja" ma się odbyć jeszcze w czwartek w Radomiu na placu Konstytucji 3 Maja.

- Mamy plan, by z każdym kolejnym miastem budziła się konstytucyjna, obywatelska energia - mówił w piątek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Zaznaczył, że "oczywiście nie każdy z uczestników będzie mógł być na całej trasie". - Ale będziemy starali się zmieniać i dojeżdżać do różnych miejscowości. Ja się wybieram do Częstochowy, Zawiercia, Katowic, Opola, Wrocławia. Prawdopodobnie też do Świnoujścia, być może Trójmiasta - wyliczał. Podkreślił, że "najważniejsze jest to, żeby ten tour stał się okazją do spotkania, rzeczywistej rozmowy o konstytucji".

Głos na konferencji zabrał też między innymi sędzia Igor Tuleya i muzyk Zbigniew Hołdys.

Igor Tuleya o akcji "Tour de Konstytucja"
Igor Tuleya o akcji "Tour de Konstytucja"TVN24

Autor:ads/kg

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości