Polska

To kto wygrał wybory? PO i PiS równocześnie świętują

Polska

TwitterWszyscy wygrali

Ogłoszone w sobotę pełne wyniki wyborów samorządowych można określić mianem niejednoznacznych. W skali kraju więcej głosów otrzymał PiS, a w sejmikach wojewódzkich więcej mandatów otrzymało PO. W efekcie obie partie niemal równocześnie ogłosiły w sieci sukces.

Długotrwałe i najeżone problemami zliczanie głosów oddanych w wyborach samorządowych w minionym tygodniu znalazło swój finał dopiero w sobotę. Wyniki oficjalne są mniej korzystne dla PiS, niż te zaprezentowane tuż po głosowaniu na podstawie badań exit polls.

W skali kraju na PiS oddano 26,85 procent głosów, a na PO 26,36 procent. To uprawnia partię Jarosława Kaczyńskiego do twierdzenia, że wybory wygrała. Jednak ostatecznie to PO zdobyło więcej mandatów w sejmikach wojewódzkich, dokładnie 179. PiS musi się zadowolić natomiast tylko 171. Na tej podstawie partia Ewy Kopacz również uznaje się za wygranego.

W efekcie oba ugrupowania w sobotę ogłosiły na Twitterze swoje zwycięstwo. Zrobiły to w odstępie mniej niż godziny.

Na dodatek na grafice zamieszczonej w sieci przez PO liczby mandatów się nie zgadzają. PiS zabrano dwa, a PSL dodano dwa. Tak bowiem pierwotnie podała PKW.

Autor: mk/tr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Raporty:
Pozostałe wiadomości