Być może w maju wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zdecyduje się odwiedzić Polskę - poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak dodał, do tej pory nie została potwierdzona chęć złożenia ponownej wizyty przez Timmermansa w naszym kraju.
- Zaproszenia nie wysyła się w próżnię. Zaproszenie dyplomatyczne jest wcześniej uzgadniane. Nie mieliśmy żadnych informacji od kilku tygodni, aby pan Timmermans wyrażał wolę odwiedzenia Polski. Wszystko, co dochodziło do nas, to były spekulacje prasowe - powiedział szef polskiego MSZ. O możliwość wizyty wiceprzewodniczącego KE w Polsce Waszczykowski był pytany podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.
"Taka wola nie została wyrażona"
- Moi pracownicy byli w stałym kontakcie, i są nadal, z szefem gabinetu pana Timmermansa i taka wola nie została wyrażona. Zaproszenie zostało wypowiedziane, kiedy w kwietniu (wiceprzewodniczący KE) gościł w Polsce, oczywiście zapraszałem go do ponownej wizyty. Natomiast potem w tzw. drodze dyplomatycznej nie została potwierdzona chęć odwiedzenia nas w Polsce. W związku z tym czekamy na dalszy rozwój wypadków - dodał szef MSZ. - Z tego, co wiemy, również z tzw. drogi dyplomatycznej, być może taka chęć pojawi się w maju, aby odwiedzić Polskę - dodał Waszczykowski. Wiceszef KE był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Spotkał się on wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tych rozmowach, 6 kwietnia, wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.
Pytanie o Kaczyńskiego
Podczas konferencji pojawiło się też pytanie o wywiad z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim, w którym miał powiedzieć, że w Polsce nie ma problemu z demokracją, ale ten problem mają Niemcy.
- Marszałek Sejmu spotka się z przewodniczącym Bundestagu i jestem pewien, że wróci do Warszawy i stwierdzi, że nie ma żadnej podstawy, jeśli chodzi o to stwierdzenie odnoszące się do parlamentu niemieckiego - odpowiedział Steinmeier.
- Zakładając, że to cytat dokładny, to jest to wypowiedź jednego z liderów partyjnych, który aktualnie nie piastuje stanowiska rządowego, w związku z tym stanowisko rządowe nie jest tam zawarte - stwierdził z kolei Waszczykowski.
Dalsze spotkania bilateralne
Szef polskiej dyplomacji podkreślił na konferencji prasowej, że stosunki polsko-niemieckie są na bardzo dobrym poziomie i za półtora miesiąca dojdzie do spotkania w formule konsultacji międzyrządowych.
Waszczykowski zaznaczył, że wtorkowe rozmowy dotyczyły relacji bilateralnych, w tym sytuacji Niemców mieszkających w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech. - Przedstawiliśmy propozycje rozwiązań na najbliższe miesiące. W najbliższych miesiącach będziemy tę sprawę dalej omawiać - powiedział. Minister dodał, że rozmowy dotyczyły również szczytu NATO w Warszawie, a także kwestii migrantów i uchodźców. - Wiemy, że należy je rozwiązać tam, gdzie się rodzą, pomagać tym ludziom tam, gdzie powstają konflikty - powiedział.
Szef niemieckiego MSZ powiedział, że "to dzień szczególny, ponieważ 73 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się bohaterskie, straceńczo odważne powstanie w getcie warszawskim, po tym jak naziści deportowali i skazali na śmierć setki tysięcy osób". - Jest to dzień, w którym jesteśmy szczególnie świadomi naszej odpowiedzialności wobec pojednania, które rozpoczęli nasi ojcowie w ciągu ostatnich dekad po wojnie, żebyśmy kontynuowali ich dzieło. To przypomina nam, jak ważne jest, by te mosty, które już zostały zbudowane między Polską, a Niemcami, utrzymać - podkreślił niemiecki polityk.
"Musimy zadbać o to, żeby ludzie się do siebie zbliżyli"
Jak dodał, polsko-niemieckie pojednanie, sąsiedztwo i przyjaźń powinny być realizowane nie tylko w sferze politycznej. - Musimy zadbać o to, żeby ludzie się do siebie zbliżyli. Dlatego bardzo się ucieszyłem, że dzisiaj rano jeszcze raz podkreśliliśmy, że obydwaj chcemy zatroszczyć się o to, żeby młode pokolenie w przyszłości poprzez różne projekty, wymiany, mogło się spotkać - mówił szef niemieckiego MSZ. Rozmowa obu szefów dyplomacji dotyczyła również Ukrainy. - Obydwaj (z zadowoleniem) powitaliśmy fakt, że kryzys rządowy na Ukrainie został zakończony poprzez wybór nowego premiera, powstanie nowego rządu i drugi powód (...) - prezydent Poroszenko zapowiedział, że będzie też wymiana jeśli chodzi o panią Sawczenko - powiedział Steinmeier.
Autor: mart/ja / Źródło: PAP, TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24