"Talibowie" chcą zburzyć pomnik Waltera

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Protest w obronie pomnika

40 osób demonstrowało w obronie pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Poznaniu. - Nie chcemy pisać złotego CV generała, ale protestujemy przeciw barbarzyństwu - argumentował europoseł Marek Siwiec. - "Walter" stanowi pomost między Polską a Hiszpanią - dodał hiszpański deputowany Miguel Angel Martinez.

Przeciwko likwidacji pomnika protestowali członkowie Obywatelskiego Ruchu Obrony Pomników i Pamiątek Lewicowych w Wielkopolsce "Walter". Frekwencja nie była imponujaca - przed pomnikiem na jednym z poznańskich osiedli demonstrowało ok. 40 osób. Była wśród nich posłanka Krystyna Łybacka (SLD), która przyrównała zwolenników rozebrania pomnika do Hunów i Talibów. - Chcą zniszczyć pomnik żołnierza, który przeszedł szlak armii wojska polskiego, który wyswobodził Polskę spod faszystowskiej okupacji - grzmiała Łybacka.

"Protestujemy przeciw barbarzyństwu"

W obronie pomnika stanęli też dwaj wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego: Marek Siwiec i hiszpański deputowany Miguel Angel Martinez. - To jest przejaw barbarzyństwa i przeciwko temu barbarzyństwu protestujemy. My nie chcemy pisać złotego CV generała Świerczewskiego, chcemy tylko przypomnieć prawdę i oddać szacunek człowiekowi, który walczył za Polskę, w którą wierzył. Świerczewski nie przez przypadek szanowany jest w Hiszpanii - argumentował Siwiec.

A Martine przypomniał: - "Walter" stanowi pomost między Polską a Hiszpanią, między ludźmi w naszych krajach. Nie możemy zgodzić się na zburzenie tych pomostów. My ich potrzebujemy budując przyszłą historię Europy. Nie możemy dopuścić do zapomnienia o ciemnej stronie historii, jaką była walka z nazizmem - uważa hiszpański europoseł.

Radni chcą usunąć pomnik

Pomnik Świerczewskiego stoi na jednym z poznańskich osiedli. Wykonany jest ze zbrojonego betonu i ma wysokość ok. 16 metrów. W marcu poznańscy radni zdecydowali o przekazaniu 300 tysięcy złotych na rozbiórkę monumentu i stworzeniu na jego miejscu terenów rekreacyjnych. Dyskusje na temat usunięcia pomnika trwały w Poznaniu od wielu lat.

Kim był Świerczewski?

Gen. Karol Świerczewski (1897-1947) był uczestnikiem Rewolucji Październikowej, walczył przeciwko Polsce w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W latach 20. i 30. zajmował eksponowane stanowiska w Armii Czerwonej. W 1936 r. pod pseudonimem "generał Walter" został wysłany do Hiszpanii, gdzie dowodził XIV Brygadą Międzynarodową. W sierpniu 1943 r. został zastępcą dowódcy l Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, był też zastępcą dowódcy Armii Polskiej w ZSRR.

W maju 1944 r., jako członek Rady Wojennej Armii, był współtwórcą dekretu, na podstawie którego działalność Wojskowych Sądów Polowych pozbawiała podsądnych prawa do obrony. Dekret ten był głównie wymierzony w żołnierzy Armii Krajowej, NSZ, WiN i innych zbrojnych organizacji niepodległościowych. Według historyków, Świerczewski sam zatwierdził 29 wyroków śmierci na żołnierzy tych organizacji.

Źródło: TVN24, PAP