Szymon Hołownia kandyduje na prezydenta. Kim jest?

TVN24

Szymon Hołowniatvn24
wideo 2/35

Szymon Hołownia ogłosił 8 grudnia 2018 roku, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Hołownia jest dziennikarzem i publicystą. Za swoją pracę został uhonorowany nagrodami Grand Press. Napisał kilkanaście książek, a wielu widzom znany jest z programu "Mam Talent", który współprowadził przez 11 lat.

Szymon Hołownia decyzję o kandydowaniu w wyborach prezydenckich ogłosił w Gdańsku na spotkaniu "Dlaczego i po co?".

Podkreślał, że prezydent musi być "arbitrem, który nie będzie grał z jedną z rywalizujących drużyn".

Mówił, że "marzy o Polsce solidarnej, Polsce zdrowiejącego środowiska, Polsce samorządnej i obywatelskiej". - Chcę kraju, gdzie bardziej niż o strzelnice dba się o wykluczonych komunikacyjnie, o dzieci pozbawione opieki psychiatrycznej, o transseksualną dziewczynę, która skoczyła z mostu, bo czuła się zaszczuta - wyliczał Hołownia. Opowiedział się też za "przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa".

Szymon Hołownia - kim jest kandydat na prezydenta?

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. W tym też mieście ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Następnie studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Hołownia dwukrotnie rozpoczynał nowicjat, wstępny etap życia zakonnego, w zakonie dominikanów.

Szymon Hołownia karierę dziennikarską zaczynał w "Gazecie Wyborczej", gdzie w latach 1997-2000 był redaktorem działu kultury. Następnie pracował między innymi w "Newsweeku", "Ozonie", czy "Rzeczpospolitej". Napisał też kilkanaście książek o tematyce religijnej. Obecnie współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym".

Hołownia za swoje wywiady został dwukrotnie nagrodzony statuetką Grand Press - w 2006 i 2007 roku.

Poza prasą prowadził też audycje radiowe i telewizyjne. W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv.

Dużą popularność przyniósł mu program "Mam Talent" w telewizji TVN, który nieprzerwanie współprowadził razem z Marcinem Prokopem od pierwszej edycji w 2008 roku. Pod koniec listopada tego roku ogłosił, że rozstaje się z programem i nie poprowadzi kolejnego, 13. sezonu "Mam Talent".

Hołownia jest także założycielem Fundacji Kasisi, która prowadzi dom dziecka w Zambii oraz Fundacji "Dobra Fabryka" organizującej pomoc dla mieszkańców najbiedniejszych regionów świata.

Urszula Brzezińska-Hołownia - żona Szymona Hołowni

Szymon Hołownia jest żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, która jest oficerem Wojska Polskiego i pilotką myśliwca MiG-29. Mają dwuletnią córkę.

02.05 | Pilotka myśliwca w polskiej armii: nie ma różnicy między kobietą i mężczyzną
Fakty TVN

Autor: ads / Źródło: tvn24.pl