TVN24 | Polska

"To jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24
Paweł Reszka: to jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej
Paweł Reszka: to jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej
wideo 2/8
Paweł Reszka: to jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej

Być może to był zły pomysł, żeby inwestować w Stadion Narodowy. Może poprzez te gigantyczne środki trzeba było dofinansować szpitale powiatowe, wojewódzkie, rozbudować je - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 dziennikarz tygodnika "Polityka" Paweł Reszka, który rozmawiał z jednym z lekarzy pracujących w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. Jak zauważył, jeśli szpital ma spełniać funkcję taką, jak w zamierzeniach rządzących, "to jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej".

Stadion Narodowy to pierwszy szpital tymczasowy uruchomiony w Polsce. Docelowo ma się w nim znaleźć 1200 łóżek dla pacjentów covidowych. Na razie jest ich kilkaset i są przeznaczone dla pacjentów "w lżejszym stanie".

Jak działa szpital na Stadionie Narodowym?

Jak zapowiadał rząd, podobne placówki będą budowane w całym kraju - jako ostatnia, czwarta linia obrony przed postępującą pandemią. Mają ratować sytuację, kiedy szpitale przyjmujące pacjentów covidowych dojdą już do granicy wydolności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dziennikarz tygodnika "Polityka" Paweł Reszka opublikował na Facebooku wpis, który - jak napisał - jest zapisem jego rozmowy z lekarzem tymczasowo pracującym w szpitalu na Narodowym. Reszka, podsumowując swoją rozmowę z lekarzem, pisze, że na Stadionie Narodowym "są nowoczesne respiratory, najdroższy sprzęt medyczny, ale prawie nie ma pacjentów". "Niektórzy lekarze dyżurują w pustych sektorach. Zarobki personelu są wysokie, koszty funkcjonowania ogromne" - pisze dziennikarz.

"24 osoby personelu medycznego na 25 pacjentów". Lekarz o "propagandowym kabarecie" na Narodowym

"To jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej"

Szerzej o kulisach pracy na Stadionie Narodowym Reszka mówił w sobotnich "Faktach po Faktach" w TVN24. - Tam jest 25 pacjentów. Więcej jest personelu medycznego niż pacjentów, którym udzielana jest pomoc - mówił.

Wskazywał, że uruchomienie szpitala na Stadionie Narodowym to "potężna inwestycja". - Za gotowość tego szpitala płacimy kolosalne pieniądze. Za jedno łóżko, które nie jest wykorzystane, płacimy 800 dziennie, za łóżko respiratorowe - ponad trzy tysiące złotych dziennie. Wydaje mi się, że jak patrzymy na to, co się dzieje w innych szpitalach, to jest najwyższa pora, żeby pacjentów w Szpitalu Narodowym było więcej - mówił.

- Jak pan premier powiedział, że wielkie wyzwania wymagają wielkich rozwiązań, a naszą odpowiedzią na pandemię jest właśnie budowa tego Szpitala Narodowego, to ten szpital jeszcze nie odpowiedział na to wielkie wyzwanie, a wydaje mi się, że jest na to najwyższy czas - mówił dalej Reszka.

"Może poprzez te gigantyczne środki trzeba było dofinansować szpitale powiatowe, wojewódzkie"

Dziennikarz mówił, że "jest czas, żeby zacząć powoli uruchamiać ten Narodowy". - A jeżeli nie, to relokujmy te środki gdzie indziej - dodał.

- Być może to był zły pomysł, żeby inwestować w Stadion Narodowy. Może poprzez te gigantyczne środki trzeba było dofinansować szpitale powiatowe, wojewódzkie, rozbudować je - zwrócił uwagę Reszka. - Znam SOR-y, które są w szpitalnych garażach. Pacjenci chorzy na płuca muszą wychodzić z tego SOR-u do toalety na zewnątrz, nie mogą wziąć prysznica - mówił.

Paweł Reszka: może poprzez te gigantyczne środki trzeba było dofinansować szpitale powiatowe, wojewódzkie
Paweł Reszka: może poprzez te gigantyczne środki trzeba było dofinansować szpitale powiatowe, wojewódzkieTVN24

"To jest absurdalne, zwłaszcza, kiedy brakuje miejsc w innych szpitalach"

Z rozmowy, jaką Reszka przeprowadził z lekarzem pracującym na Stadionie Narodowym, wynika, że jest on wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym w respiratory. Gość TVN24 był pytany, jak to ocenia, skoro z wielu szpitali w całej Polsce docierają informacje, że brakuje tych urządzeń.

- To jest absurdalne, zwłaszcza, kiedy brakuje miejsc w innych szpitalach - powiedział Reszka.

Wyliczał szpitale, w których nie ma wolnych miejsc na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

- Rozumiem, że nie wszyscy pacjenci to są pacjenci covidowi, ale chcę tylko powiedzieć, że te łóżka dla pacjentów covidowych tworzone są przez to, że się ogranicza inne oddziały: chirurgię, kardiologię, oddziały onkologiczne - zwracał uwagę.

Paweł Reszka o respiratorach dostępnych w szpitalu na Stadionie Narodowym
Paweł Reszka o respiratorach dostępnych w szpitalu na Stadionie NarodowymTVN24
Paweł Reszka o respiratorach dostępnych w szpitalu na Stadionie Narodowym
Paweł Reszka o respiratorach dostępnych w szpitalu na Stadionie NarodowymTVN24

Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości