14 lat na stanowisku szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego, około dwóch lat w fotelu premiera, w Sejmie nieprzerwanie od 1989 roku - tak pokrótce wygląda polityczny życiorys Waldemara Pawlaka. Dziś przestał władać PSL - jego miejsce zajął Janusz Piechociński.
Waldemar Pawlak urodził się w 1959 roku w małej wsi Model w woj. mazowieckim. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 26 lat w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, z którego listy w 1989 roku został posłem Sejmu kontraktowego. Gdy partia upadła, przeszedł do Polskiego Stronnictwa Ludowego "Odrodzenie". Po połączeniu z PSL "Piast" powstał PSL.
Krótkie premierowanie Pawlak należy do nielicznego grona posłów, którzy dostawali się do Sejmu w każdych kolejnych wyborach od 1991 do 2011 roku włącznie. Premierem był dwukrotnie. Pierwszy raz - w 1992 roku - zaledwie miesiąc (od czerwca do lipca), gdy nie udało mu się utworzyć rządu. Na powrót na fotel szefa rządu nie musiał długo czekać. Na stanowisko to został wybrany w październiku 1993 roku - jego rząd utrzymał się do 1995 roku. PSL do długotrwałej opozycji przeszedł w 1997 roku. W rządowych ławach usiadł dopiero po wyborach w 2007 roku, gdy ludowcy zawiązali koalicję z Platformą Obywatelską, a Pawlak został wicepremierem i ministrem gospodarki. W wyborach 2011 koalicja został przedłużona, a szef PSL utrzymał się na tym samym stanowisku.
Prawie wieczny szef ludowców
Pawlak na urząd prezydenta Polski kandydował dwukrotnie - w 1995 i 2010 roku - bezskutecznie. Prezesurę w PSL sprawował łącznie 14 lat (od 1991 do 1997 roku oraz od stycznia 2005 do listopada 2012).
Od lat kieruje też Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Waldemar Pawlak stał się bohaterem piosenki "Lewy czerwcowy" zespołu Kult, w której Kazik Staszewski wyśpiewuje: "Panie Waldku, pan się nie boi, dwie trzecie Sejmu za panem stoi. Panie Waldku, pan się nie boi, cały naród murem za panem stoi". Inspiracją do jej napisania był film "Nocna zmiana" Jacka Kurskiego poświęcony kulisom odwołania rządu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku.
Były już szef ludowców jest też pasjonatem nowych technologii. Jako jeden z pierwszych polityków zaczął pokazywać się z tabletem.
Autor: nsz//bgr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Komitet Wyborczy Waldemara Pawlaka 2010 / Wikimedia Commons / CC-BY-3.0