Wielu komentatorów wskazuje, że Mateusz Szczurek, który zastąpi Jacka Rostowskiego, jest wyjątkowo młody jak na ministra finansów. Tymczasem nie będzie on najmłodszym szefem tego resortu. W historii III RP było także wielu znacznie młodszych polityków, którzy kierowali ministerstwami. Oto ci najmłodsi - jeszcze przed czterdziestką.
Rafał Wiechecki, który w 2006 r. zaczął kierować ministerstwem gospodarki morskiej miał 28 lat. Był tym samym najmłodszym ministrem w historii III RP.
Pełnił ten urząd do sierpnia 2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Został następnie odwołany w związku z rozpadem koalicji LPR-PiS.
Zaledwie o rok starszy był Wojciech Olejniczak, który w latach 2003–2005 był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
Kolejny młody minister to Władysław Kosiniak-Kamysz, który kieruje obecnie Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Gdy w 2011 r. obejmował to stanowisko miał 30 lat.
Mateusz Szczurek nie jest najmłodszy
Młodych szefów miało Ministerstwem Łączności - resort, który zajmował się sprawami telekomunikacyjnymi w Polsce i został zlikwidowany w 2001 r. Jego kompetencje przejęło Ministerstwo Infrastruktury.
W 1992 r. ministerstwem tym przez rok kierował Krzysztof Kilian, który miał wówczas 34 lata. W 1999 r. szefem Ministerstwa Łączności był Maciej Srebro - o rok młodszy od swojego poprzednika.
38-letni Mateusz Szczurek, który - jak ogłosił w środę premier Donald Tusk - zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów, nie jest najmłodszym szefem tego resortu. W 2006 r. stanowisko to objął 34-letni wówczas Stanisław Kluza. Był on szefem resortu jedynie przez dwa miesiące. Został odwołany we wrześniu tego samego roku w związku z powrotem na stanowisko Zyty Gilowskiej.
Młodego szefa miało także ministerstwo sportu w 2007 r. Przez dwa lata kierował nim sportowiec - Tomasz Lipiec, który obejmował swoją funkcję mając 34 lata. W 2007 r. podał się do dymisji w związku z aferą korupcyjną.
Młodzi szefowie
W wieku 35 lat ministrami zostali: Roman Giertych (edukacji), Zbigniew Ziobro (sprawiedliwości), Joanna Mucha (sportu i turystyki) czy Jarosław Kalinowski (rolnictwa).
W 1993 r. 35 lat miał także Wiesław Kaczmarek, który jako ostatni pokierował Ministerstwem Przekształceń Własnościowych.Resort zajmował się procesami prywatyzacji przedsiębiorstw Skarbu Państwa. Ministerstwo zostało zlikwidowane w wyniku Reformy Centrum, a jego kompetencje przejęło później Ministerstwo Skarbu Państwa.
Przez 7 lat Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego kierował Kazimierz Ujazdowski. Gdy w 2000 r. w rządzie Jerzego Buzka stanął na czele ministerstwa miał 36 lat. Podobnie jak Marek Zdrojewski, który od 1997 pełnił funkcję ministra łączności w rządzie Jerzego Buzka.
Ministrowie przed czterdziestką
Przed czterdziestką ministerialne stanowiska objęli: Mirosław Barszcz (budownictwo), Sławomir Nowak (transport, budownictwo i gospodarki morskiej) , Artur Balazs (ds. socjalnych i cywilizacyjnych wsi), Piotr Łukasiewicz (kultura i sztuka), Marek Gróbarczyk (gospodarka morska), Andrzej Śmietanko (rolnictwo), Jacek Janiszewski (rolnictwo), Janusz Byliński (rolnictwo), Lesław Podkański (współpracy gospodarczej z zagranicą), Andrzej Chronowski (skarbu państwa), Zbigniew Siemiątkowski (spraw wewnętrznych).
Autor: db//bgr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24