TVN24 | Polska

Polka kieruje zespołem, który pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/pm
Źródło:
TVN24
Polka pomaga opracować szczepionkę przeciwko koronawirusowi
wideo 2/22
Polka pomaga opracować szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Podstawą naszej technologii jest kwas rybonukleinowy. Można go porównać do pendrive'a, na którym zapisujemy pewne informacje. Nasza szczepionka zawiera informacje na temat budowy białka, które jest obecne na powierzchni tego koronawirusa - mówi doktor Mariola Fotin-Mleczek. Cała rozmowa o 21.15 w TVN24 w programie "Polska i Świat".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski będzie gościem Justyny Pochanke w "Faktach po Faktach" w TVN24 o 19.25. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę, że w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zakażony mężczyzna, który wrócił z Niemiec, przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy przypadek koronowirusa w Polsce >>>

Szumowski: mamy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w PolsceTVN24

"Linia produkcyjna już istnieje"

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Doktor Mariola Fotin-Mleczek, szefowa działu technologii niemieckiej firmy biotechnologicznej CureVac, kieruje pracami nad przygotowaniem linii produkcyjnej takiej szczepionki. Rozmawiał z nią reporter programu "Polska i Świat" Sebastian Wasilewski.

- Wartość naszej technologii polega na tym, że linia produkcyjna już istnieje, czyli bardzo szybko można zacząć produkować szczepionkę dla ludzi. Podstawą naszej technologii jest kwas rybonukleinowy. Można go porównać do pendrive'a, na którym zapisujemy pewne informacje - tłumaczyła.

- Nasza szczepionka zawiera informacje na temat budowy białka, które jest obecne na powierzchni tego koronawirusa. Można sobie wyobrazić, że skoro mamy już linię produkcyjną i wyprodukowaliśmy już bardzo wiele takich pendrive'ów z różną informacją, to teraz jesteśmy w stanie bardzo szybko wykorzystać tę samą technologię i po prostu zmienić zapis tej informacji, która jest potrzebna naszemu układowi immunologicznemu - kontynuowała.

Doktor Mariola Fotin-Mleczek o produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowiTVN24

Jak mówiła doktor Fotin-Mleczek, szczepionka polega na zastrzyku domięśniowym. - Nasze komórki dostają kwas z informacją i zaczynają produkować białko pochodzenia z koronawirusa. Nasz układ odpornościowy rozpoznaje to jako białka obce i wytwarza przeciwciała - komórki immunologiczne, które zwalczają wirusa, neutralizują go - mówiła.

Cała rozmowa o 21.15 w TVN24 w programie "Polska i Świat".

Koronawirus SARS-CoV-2

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 roku do 4 marca tego roku zanotowano około 93 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 3 tysiące zgonów.

Jak świat walczy z koronawirusem? Relacja z 4 marca

Autor:mjz/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: