W związku ze zbliżającą się rejestracją rocznika 1973 uwalniamy możliwość dowolnego wyboru terminu dla wszystkich osób w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia chęci na szczepienia i miały wystawione e-skierowanie 31 marca - poinformowano na rządowym koncie na Twitterze "#SzczepimySię". Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski sygnalizował w czwartek znaczne przyśpieszenie w dostawach szczepionek. Na podstawie relacji z punktu szczepień w Krakowie tłumaczymy, jak uzyskać szybszy termin.
Od czwartku na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą się zarejestrować osoby urodzone w 1971 roku (50-latkowie). Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.
W tym dniu, krótko po godzinie 10, na prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu koncie "SzczepimySię" na Twitterze poinformowano o "uwolnieniu terminów" dla osób między 40. a 49. rokiem życia, które w styczniu wypełniły formularz chęci zgłoszenia na szczepienie przeciw koronawirusowi i miały wystawione e-skierowanie 31.03.2021 r.
Od 24 kwietnia na szczepienie będzie mógł się rejestrować rocznik 1973. Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników. Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.
Raport tvn24.pl: Szczepienia przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje
Polacy otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Johnson & Johnson jest jednodawkowy.
Jak otrzymać szybszy termin?
Jak na tę informacje reagują punkty szczepień? Ile będzie wolnych terminów dla grupy 40-49? Z reporterem TVN24 Mateuszem Półchłopkiem rozmawiał o tym Mariusz Skórski, koordynator ds. szczepień ze szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. - Na następny tydzień będziemy mieć około siedmiuset wolnych terminów na Pfizera, jeżeli chodzi o Modernę, to będzie to dwieście szczepionek. Będziemy mieli jeszcze około stu wolnych terminów dla AstraZeneki - wymienił.
Co mają teraz zrobić osoby z grupy 40-49, aby z takich terminów skorzystać? - Pacjenci, którzy mają wystawione e-skierowania muszą skontaktować się z infolinią 989, która umówi ich na szczepienia. Mogą również umawiać się przez Internetowe Konto Pacjenta. Trzecią możliwością jest możliwością jest wysłanie sms-a o treści 'SzczepimySie' (pod numer 880 333 333) i wówczas otrzymają propozycję terminu, którą mogą zaakceptować lub odrzucić - opisał.
Skórski przekazał, że w jego szpitalu uruchomiono dwie dodatkowe możliwości zapisu na szczepienie. Pierwszy to osobiste przyjście do okienka rejestracji i zarejestrowanie się, a drugi to telefon na specjalną infolinię krakowskiego szpitala: 12 622 95 02.
- Cały czas dysponujemy listą rezerwową, ona sięga około pięciuset osób - przekazał. Dodał, że kryterium wyboru jest wiek (od najstarszego pacjenta) oraz posiadanie e-skierowania.
Kuczmierowski: możliwe zaszczepienie wszystkich chętnych przed wakacjami
O najnowsze decyzje w sprawie szczepień pytany był Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. - Te nasze przyspieszenia wynikają przede wszystkim z tego, że więcej szczepionek przyjeżdża do Polski i jest to bardzo znaczny wzrost - zauważył.
- Tylko w kwietniu przyjedzie więcej szczepionek niż przez pierwsze trzy miesiące tego roku. W maju zapowiadany jest dwukrotny wzrost względem kwietnia. W czerwcu będzie taka dostępność, która pozwoli nam prawdopodobnie zaszczepić wszystkich chętnych Polaków jeszcze przed wakacjami - podał.
Przekonywał, że RARS podejmuje wiele działań, które "znacznie poszerzają i powiększają" sieć szczepień. - To są te inicjatywy, o których mówił minister (pełnomocnik rządu ds. szczepień, Michał) Dworczyk: punkty powszechne, populacyjne, mobilne - wymienił.
CZYTAJ WIĘCEJ: Po jednym w każdym województwie. Zobacz, gdzie powstały pilotażowe punkty szczepień powszechnych
Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24