W piątek odbyła się konferencja Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.
Od piątku 15 stycznia na szczepienie mogą zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia ci powyżej 70. roku życia.
Również od piątku wszyscy pełnoletni obywatele mogą wypełnić formularz i zgłosić chęć zaszczepienia, ale to nie oznacza jeszcze rejestracji. To informacja dla władz, że jesteśmy takim szczepieniem zainteresowani i kiedy tylko nasza grupa zostanie włączona do szczepienia, dostaniemy maila z e-skierowaniem.
Konferencja dobiegła końca.
Zagórski: Przy zgłoszeniach bazujemy na PESEL-u. To jest wystarczający element weryfikacji. Kolejnym krokiem będzie wydanie skierowań, gdy dla danej grupy wiekowej przyjdzie czas. To będzie weryfikacja, bo skierowanie może być wystawione tylko jednej osobie, na jeden numer PESEL.
Dworczyk: Mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek szczepionki. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, że jakieś dawki albo cała ampułka ulegają zniszczeniu. Ale przy tej skali to wynika ze statystyki. Nie można wokół tego robić problemów. Nie można stworzyć takiej atmosfery, że lekarz albo pielęgniarka będą bali się zgłosić, że została zmarnowana jakaś dawka.
Dworczyk: Przyjęty przez nas sposób podziału - 30 szczepionek na punkt - ma walor. Cały system rusza. Działa nie tylko kilkadziesiąt punktów, tylko ruszają one w całym kraju.
Co z bezdomnymi? Dworczyk: Każdy pełnoletni obywatel może się zgłosić za pośrednictwem trzech kanałów. Nie ma żadnych dodatkowych warunków.
Dworczyk: Jeśli chodzi o kwestię podziału szczepionek, mapa się kształtuje. Na pewno będziemy dopasowywać liczbę dostarczanych szczepionek do zamówień. Nie ma możliwości, żeby w jakiejś miejscowości, gdzie jest mniej osób, trafiło więcej szczepionek niż do miejscowości, gdzie jest więcej osób.
Dworczyk: Analizujemy wszystkie sposoby, by jak najwięcej szczepionek docierało do Polski. Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE, głosi, że kraje członkowskie nie będą pozyskiwały oddzielnie tego preparatu.
Dworczyk odpowiada na pytania dziennikarzy.
Nowak: Apeluję, by nie odwlekać terminu szczepienia, korzystając tylko z możliwości najbliższego punktu szczepień, tylko znaleźć miejsce, które jest trochę dalej, ale może nas zaszczepić wcześniej.
Nowak: Liczba terminów, w których można się szczepić będzie wzrastała. Włączają się kolejne przychodnie.
Nowak: Oczywistą sprawą jest, że pacjent szuka punktu szczepień najbliżej miejsca zamieszkania. Niestety nie we wszystkich miejscach jest to możliwe. Wówczas proponuję, by szukać innego miejsca do szczepienia - na przykład w szpitalach tymczasowych. Tam dziennie może być zaszczepione znacznie więcej osób.
Głos zabiera p.o. prezes NFZ Filip Nowak.
Zagórski: Apeluję do wszystkich seniorów, którzy mają Profil Zaufany, by wykorzystywali rejestrację przez internet. Uruchomiliśmy specjalny kanał do zakładania Profilu Zaufanego dla osób powyżej 80. roku życia w ramach wideorozmowy. Można się na nią zapisać na stronie gov.pl.
Zagórski: Profil Zaufany i Węzeł Krajowy, który normalnie jest obciążony 2-3 wywołaniami w ciągu sekundy, w nocy był obciążony 52 wywołaniami na sekundę.
Zagórski: Było rekordowe zainteresowanie. Tuż po północy kilka milionów użytkowników chciało się zalogować do tego formularza.
Głos zabiera Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera.
Dworczyk: Chcemy, żeby proces szczepienia był transparentny. Mamy mapę Polski z informacją o liczbie zaszczepionych z podziałem na grupy wiekowe, na płeć. Ta strona jest raz dziennie aktualizowana, w lutym chcemy, by była aktualizowana częściej.
Dworczyk: Były problemy techniczne. Około godziny 1 w nocy przywróciliśmy funkcjonowanie systemu zgłoszeń.
Dworczyk: Planowaliśmy, że będzie około 6 tysięcy punktów i około 2 milonów terminów. Okazało się, że część punktów powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza. W konsekwencji uruchomiliśmy wariant B. Uruchomilismy 30 szpitali tymczasowych - zostało w nich uruchomione kilkaset tysięcy dodatkowych terminów
Dworczyk: Swoje terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów. Tych terminów jest 1,5 miliona. Od 25 stycznia do końca marca.
Dworczyk: Zgłoszenie swojej gotowości do zaszczepienia również cieszyło się dużym zainterensowaniem. Do tej pory przesłano 474 tysiące zgłoszeń. 376 tysięcy zostało potwierdzonych.
Dworczyk: Do tej pory zarejestrowało się 127 796 seniorów powyżej 80. roku życia.
Dworczyk: W ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tysiące razy. W ciągu pierwszej godziny miało miejsce ponad 10 milionów odsłon strony, za pośrednictwem której można wysyłać zgłoszenia.
Dworczyk: O północy rozpoczęła się centralna rejestracja, zgłaszanie gotowości do szczepienia. Seniorzy powyżej 80. roku życia mogą rejestrować się na konkretne terminy, w konkretnych punktach.
Dworczyk: Do dzisiejszego poranka ponad 410 tysięcy pacjentów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Rozpoczęła się konferencja.
Start konferencji zaplanowano na godzinę 11.30.
Jak zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa?
Rejestracja na szczepienie na koronawirusa jest prowadzona na trzy sposoby:
- strona internetowa www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja;
- infolinia pod numerem 989;
- osobista rejestracja w punkcie szczepień.
Na rządowej stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM