TVN24 | Polska

Polska wyśle na Tajwan 400 tysięcy dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Doktor Paweł Grzesiowski o czwartej fali epidemii COVID-19: będzie musiała być wysoka
Doktor Paweł Grzesiowski o czwartej fali epidemii COVID-19: będzie musiała być wysokaTVN24
wideo 2/21
TVN24Doktor Paweł Grzesiowski o czwartej fali epidemii COVID-19: będzie musiała być wysoka

Polska przekaże Tajwanowi w darowiźnie 400 tysięcy dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak przekazano, będzie to preparat od firmy AstraZeneca. "Nie musimy jednocześnie obawiać się o to, że Polsce zabraknie szczepionek przeciw COVID-19. Szczepionki dla wszystkich naszych obywateli są zabezpieczone w odpowiedniej liczbie" - zapewnił resort.

"Trwająca pandemia postawiła przed społecznością międzynarodową bezprecedensowe wyzwania wymagające ponadstandardowych wysiłków międzynarodowych" - napisało w wydanym w sobotę komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort dodał, że "solidarność międzynarodowa i wzajemne wsparcie są kluczowe" w walce z koronawirusem na poziomie globalnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ministerstwo przypomniało, że podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 Tajwan podarował Polsce milion maseczek ochronnych, 5 tysięcy kombinezonów ochronnych oraz 20 tysięcy fartuchów chirurgicznych. "Mając w pamięci ten ważny gest solidarności, Warszawa przekaże Tajpej ponad 400 tys. dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2, aby przyspieszyć proces szczepień" - czytamy.

Podano, że darowizna ta przekazana zostanie "w geście solidarności w obliczu niedoboru szczepionek i zagrożenia kolejnymi wariantami koronawirusa". Poinformowano, że będą to dawki szczepionki od firmy AstraZeneca. Resort zwrócił przy tym uwagę, że "zwiększenie liczby osób zaszczepionych globalnie leży w interesie wszystkich".

MSZ: nie musimy obawiać się, że Polsce zabraknie szczepionek

"Nie musimy jednocześnie obawiać się o to, że Polsce zabraknie szczepionek przeciw COVID-19. Szczepionki dla wszystkich naszych obywateli są zabezpieczone w odpowiedniej liczbie. Dzięki temu akcja szczepień może odbywać się na tak dużą skalę w całej Polsce, w tysiącach punktów" - podkreśliło w komunikacie MSZ.

Ministerstwo wskazało, że polska inicjatywa jest kolejnym w ostatnim czasie przykładem bliskiej współpracy Polski i Tajwanu w obliczu trudnych wyzwań.

Resort przypomniał, że w maju tego roku Biuro Polskie w Tajpej ofiarowało Urzędowi Miasta Tajpej łącznie 1,5 tysiąca kombinezonów ochronnych. Podczas pandemii COVID-19 Polska pomogła również tajwańskim studentom w powrocie do domu, współorganizując bezpośrednie rejsy z Warszawy do Tajpej specjalnie wyczarterowanym samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT. Jak dodano, obecnie w walkę z koronawirusem na Tajwanie zaangażowanych jest około tysiąca tajwańskich lekarzy wykształconych na polskich uczelniach medycznych.

"W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej na świecie, potrzeb pomocy humanitarnej oraz naszych możliwości i posiadanych zasobów, nie wykluczamy odstępowania w przyszłości dalszych partii szczepionek kolejnym partnerom zagranicznym w potrzebie - kierując się zasadą solidarności, która jest podstawą krajowej i międzynarodowej polityki polskiego rządu" - przekazał resort.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości