Prawie setka statków wpłynęła do do portu w Szczecinie na finał regat The Tall Ships' Races. Imprezie przyglądają się miłośnicy żeglarstwa z całej Polski.
Otwarcie imprezy to wielkie wydarzenie, a podczas niego przemarsz pocztów sztandarowych, koncert orkiestry wojskowej, sygnał syren na wszystkich jednostek, wypuszczenie 6000 balonów w kolorach miasta.
The Tall Ships' Races to bardzo ważna, licząca się na świecie impreza żeglarska. Szczecin organizuje ją po raz pierwszy. Organizatorzy liczą, że wielki zlot przyciągnie do miasta ok. 1,5 mln turystów z kraju i z zagranicy oraz ok. 3 tys. żeglarzy.
Na finał The Tall Ships' Races do Szczecina przypłyną żaglowce różnej wielkości, klasyfikowane w czterech klasach A, B, C i D. Podziwiać będzie można np. jedne z największych żaglowców świata - rosyjskie jednostki "Kruzensztern" i "Siedow". Polskę reprezentować mają załogi m.in. "Daru Młodzieży" i "Fryderyka Chopina".
Miłośnicy żeglarstwa będą mogli zwiedzić niektóre jednostki. Przygotowano również wiele imprez towarzyszących, w tym koncerty, nocne seanse filmowe, zawody sportowe dla załóg czy wreszcie paradę jednostek na Odrze i Zalewie Szczecińskim. Finałowi ma towarzyszyć międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości Hermana Melville'a, autora m.in. "Moby Dicka", i Josepha Conrada.
O ile jednak amatorzy żeglarstwa będą mieli zapewne powody do radości, o tyle kierowcy z pewnością znajdą powody do narzekań. W związku z regatami w mieście wprowadzono bowiem duże zmiany w organizacji ruchu drogowego, szczególnie w rejonie Wałów Chrobrego nad Odrą, wokół których koncentrować się będzie cała impreza. W dniu inauguracji wielkiego finału regat – w sobotę - część ulic zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. To wszystko sprawia, że od paru dni niezwykle trudno jest przejechać ulicami Szczecina.
Dla tych, którzy nie mogli przyjechać na finał regat a mają dostęp do internetu, ustawiono w różnych miejscach kamery, dzięki którym internauci z całego świata mogą oglądać szczecińską imprezę w swoich komputerach. Obraz aktualizowany jest co 2 sekundy.
W centrum miasta zaś – na deptaku Bogusława – zaplanowano kilkudniowe Regaty Teatralne, przygotowane przez szczeciński Teatr Współczesny. W ich programie znalazły się m.in. koncert piosenek – najsłynniejszych przebojów lat 70-tych - oraz kilka przedstawień.
Porządku i bezpieczeństwa ma pilnować ponad tysiąc policjantów. Wsparcia udzielą im funkcjonariusze z Niemiec, straż miejska oraz funkcjonariusze z innych województw. Swoje posterunki w miejscach najbardziej narażonych na powstanie zagrożenia pożarowego i chemicznego zorganizuje też straż pożarna.
Bezpieczeństwa na wodzie pilnować ma 30 łodzi patrolowo-inspekcyjnych i ratowniczych.
Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Po raz pierwszy odbyły się w 1956 r. Polska, która będzie po raz piąty gospodarzem tej imprezy, bierze w nich udział od 1972 r., kiedy zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 r. żaglowce zawinęły do Gdańska. W 2003 r. po raz ostatni imprezę przeprowadzono pod nazwą The Cutty Sark Tall Ships' Races. Wtedy jej gospodarzem po raz trzeci była Gdynia, a uczestniczyło 90 jednostek, w tym 20 największych żaglowców świata.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24