"Powstaje realna opieka. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie"

Źródło:
PAP
Morawiecki: Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem
Morawiecki: Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiemTVN24
wideo 2/4
Morawiecki: Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiemTVN24

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem - mówił w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Jak powiedział, rząd będzie dalej kierował dodatkowe środki na walkę z rakiem. - Niezależnie od epidemii cała służba zdrowia stale podlega zmianom - dodał. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do końca marca rząd zobowiązuje się przygotować projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje już na rozwiązanie systemowe.

W Światowym Dniu Walki z Rakiem szef rządu Mateusz Morawiecki powiedział, że choroby nowotworowe zabierają ponad 100 tysięcy Polaków co roku. Poinformował, że w czwartek odbył rozmowy ze specjalistami w kontekście różnych obszarów działania onkologii.

- Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach - zapewniał Morawiecki.

- Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet - dodał szef rządu.

"Będziemy dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem"

Morawiecki zapewnił, że na onkologię trafią też dodatkowe środki. - Rozmawialiśmy dzisiaj także o tarczy dla sektora walki z rakiem i na pewno będziemy tutaj kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem - powiedział premier na konferencji prasowej.

Dodał, że rozmowy dotyczyły też sprawy Krajowej Sieci Onkologicznej, która - jak mówił - ma pozwolić na wymianę doświadczeń oraz na dbanie i nadzór nad jakością procesu leczenia.

- Niezależnie od tego stanu epidemii również cała służba zdrowia, która działa w pozostałych obszarach, stale podlega zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, widoczną poprawę tego dostępu do specjalistów, także wykorzystanie wszelkich technik i procedur cyfrowych - mówił premier.

Zaznaczył, że "patrzenie na leczenie z pespektywy pacjenta to to, czego wszyscy oczekują". Wskazał, że właśnie "perspektywa pacjenta jak klamra spina wszystkie zmiany", jakie rząd wprowadza.

- Nie są to zmiany dla lekarzy, nie są to zmiany dla szpitali, to są zmiany dla ludzi, dla was, dla pacjentów, po to, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło i byśmy mogli stosować możliwie najlepsze, na światowym poziomie metody skutecznego leczenia w procesach leczenia nowotworów - podkreślił premier.

Morawiecki: będziemy dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem
Morawiecki: będziemy dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiemTVN24

"Do końca marca projekt ustawy w sprawie sieci onkologicznej"

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział na konferencji prasowej, że do końca marca rząd zobowiązuje się przygotować projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje już na rozwiązanie systemowe.

Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie. Muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że "te wskaźniki, te mierniki (...) będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach". Jak podkreślił, będą tutaj obowiązywały trzy poziomy referencyjności.

Niedzielski: Krajowa Sieć Onkologiczna to możliwość wymiany informacji, większych konsultacji i standaryzacji leczenia
Niedzielski: Krajowa Sieć Onkologiczna to możliwość wymiany informacji, większych konsultacji i standaryzacji leczeniaTVN24

"Jest to najważniejszy dzień polskiej onkologii"

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii profesor Stanisław Góźdź na konferencji prasowej z udziałem Morawieckiego i Niedzielskiego przypomniał, że w 1906 r. został zawiązany Polski Komitet do Zwalczania Raka, a w 29 maja 1932 r. prezydent Ignacy Mościcki i Maria Skłodowska-Curie otworzyli Polski Instytut Radowy.

Ocenił jednak, że to powitanie Krajowej Sieci Onkologicznej jest najważniejszym wydarzeniem w historii polskiej onkologii. - Dzisiaj, po dwóch latach pilotażu, rozpoznania bojem idei Krajowej Sieci Onkologicznej uważam, że jest to najważniejszy dzień polskiej onkologii - mówił Góźdź.

- Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie. Jest pełna koordynacja, kompleksowość. Na tym wszystkim zyskuje pacjent - dodał profesor.

"Każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia"

Minister zdrowia wyjaśnił, że realizowana obecnie pilotażowo Krajowa Sieć Onkologiczna to "uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych, możliwość większych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę".

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową, będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale pojawia się ośrodek referencyjny. Ośrodki takie, jak wyjaśniał, powstaną w każdym województwie, biorąc na siebie ciężar koordynacji. - Ta koordynacja to między innymi wystandaryzowana ścieżka pacjenta (…), ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego - mówił minister.

- Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent (…) będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny i, co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową, bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego - podał szef Ministerstwa Zdrowia. Jeden koordynator w ośrodku - jak dodał - będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczają ilość czasu.

"Nakłady na onkologię mają przekroczyć w tym roku 12 miliardów złotych"

- Nakłady na onkologię mają przekroczyć w tym roku 12 miliardów złotych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że trwają prace nad zmianą wyceny usług medycznych dla chorych na nowotwory.

- Chcemy również w tej trudnej sytuacji wesprzeć ośrodki onkologiczne, które starają się utrzymać płynność działania. Żeby wesprzeć te ośrodki, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent: 3 procent jest doliczane dla każdego ośrodka, a dla ośrodków, które mają kompleksowy zakres usług, jest dodatkowo 3 procent - powiedział.

Zaznaczył, że szpitale onkologiczne były wyłączone z walki z pandemią - nie miały obowiązku przeznaczania łóżek dla chorych na COVID-19. - To oznacza, że był potencjał, żeby nie uciekać od tego, co jest jednym z głównych zabójców Polaków, żeby procedury nowotworowe były stabilnie realizowane - mówił.

Niedzielski dodał, że pacjenci onkologiczni "są już w priorytecie szczepieniowym" i trwają prace nad logistyką szczepienia tych osób.

Niedzielski: pacjent będzie mógł ocenić leczenie

Minister mówił, że ważnym elementem Krajowej Sieci Onkologicznej będzie infolinia przeznaczona dla pacjentów, którzy będą mogli za jej pośrednictwem umówić się w poszczególnych ośrodkach, umawiać kolejne wizyty, mieć kontakt z koordynatorem. - To spowoduje, że pacjent nie będzie czuł się zagubiony - podkreślił.

- Zdecydowaliśmy, że pacjent - na zasadzie pewnej ankiety satysfakcji z procesu leczenia - będzie mógł wypowiedzieć się na temat tego, jak jego proces leczenia wygląda - dodał.

"Ośrodki będą się porównywały pod kątem skuteczności leczenia"

Minister poinformował, że Krajowa Sieć Onkologiczna to "pierwszy segment sektora medycznego, który w tak dużym stopniu będzie musiał uwzględniać w swoim działaniu wyniki działalności". Ośrodki – jak wyjaśnił - "będą się porównywały pod kątem skuteczności leczenia".

- Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia bazę danych, (…) które będą podstawą porównywania poszczególnych ośrodków pod różnymi kątami, nie tylko parametrów klinicznych, ale również informacji jakościowych, które dotyczą procesu obsługi pacjenta - powiedział.

Pilotaż sieci, jak dodał, zostanie przekuty w rozwiązanie systemowe, do końca marca ma być przygotowany projekt ustawy. Regulacja ma wejść w życie od stycznia 2022 roku, by dać czas na przygotowanie do zmian.

Premier i minister zdrowia apelują do pacjentów

Na konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach przedstawiciele rządu byli pytani o zgłaszanie się do lekarzy wyraźnie mniejszej liczby pacjentów z podejrzeniem raka. Niedzielski podkreślił, że najważniejsze jest zdiagnozowanie nowotworu w jak najwcześniejszej fazie, co daje większe szanse na wyleczenie i zastosowanie skutecznej terapii.

- Tutaj najważniejszym działaniem jest wyszczepienie personelu medycznego, to jest odpowiedź na pewnego rodzaju lęk, który diagnozowaliśmy wśród pacjentów - powiedział Niedzielski.

Mówił, że "to nie ośrodki onkologiczne zamknęły się na pacjentów, tylko raczej pacjenci mieli pewne obawy przed kontaktem z systemem opieki zdrowotnej", bo czuli się zagrożeni zakażeniem koronawirusem. - To ryzyko jest teraz realnie redukowane poprzez Narodowy Program Szczepień - zapewnił.

Podkreślił, że w leczeniu onkologicznym nie ma limitów, wszystkie świadczenia są opłacane w pełni przez NFZ. - Mamy bezlimitowość, mamy bezpieczne szpitale czy ośrodki onkologiczne, dlatego apelujemy do pacjentów, żeby wracali do leczenia i profilaktyki - mówił Niedzielski.

"Zachęcamy raz jeszcze"

Morawiecki mówił, że w 2020 roku liczba zabiegów w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie była na bardzo podobnym poziomie jak rok wcześniej. Przekonywał, że niektórzy pacjenci niepotrzebnie wstrzymują się z wizytą u lekarza.

- Zachęcamy raz jeszcze, żeby korzystać z tych procedur, z dostępności, która jest poprawiona, jest znaczącą większa niż w przeszłości, dla zdrowia wszystkich państwa - zwracał się bezpośrednio do pacjentów premier.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź podkreślił, że wstrzymywanie się przez pacjentów z badaniami jest wielkim dramatem dla ochrony zdrowia. - Wszystkie nasze ośrodki onkologiczne w Polsce stoją otworem, jesteśmy przygotowani do realizacji badań profilaktycznych. Jesteśmy bezpieczni, przestrzegamy wszystkich procedur związanych z pandemią, zapraszamy na badania profilaktyczne - mówił Góźdź.

Autorka/Autor:kb/dap,kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę powodziową - przekazała szefowa jego kancelarii Małgorzata Paprocka. Nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z usuwaniem skutków powodzi przewiduje między innymi wsparcie dla kredytobiorców.

Specustawa powodziowa z podpisem prezydenta

Specustawa powodziowa z podpisem prezydenta

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Sugammadex Reig Jofre. Powodem jest wada jakościowa. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku wycofane z obrotu. "Realne zagrożenie"

Dwie serie leku wycofane z obrotu. "Realne zagrożenie"

Źródło:
tvn24.pl

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek w Lublinie Janusza P. i Przemysława B. oraz w Biłgoraju - Zbigniewa B. Śledztwo dotyczy uzasadnionego podejrzenia oszustwa znacznej wartości - przekazał rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. Wieczorem mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury we Wrocławiu, gdzie mają usłyszeć zarzuty. Kilka minut po północy Janusz P. w towarzystwie agentów CBA opuścił budynek.

"Podejrzenie oszustwa znacznej wartości". Janusz P. doprowadzony do prokuratury 

"Podejrzenie oszustwa znacznej wartości". Janusz P. doprowadzony do prokuratury 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wielka Brytania przekaże Mauritiusowi zwierzchnictwo nad leżącymi na Ocenie Indyjskim wyspami Czagos, które od niemal 60 lat były przedmiotem sporu między tymi państwami. Jednak znajdująca się na wyspie Diego Garcia baza wojskowa pozostanie pod jurysdykcją brytyjsko-amerykańską przez co najmniej 99 lat.

"Przełom" w sprawie strategicznie położonych wysp

Źródło:
PAP

- Prezydent stara się zrobić wszystko, żeby na zewnątrz stworzyć atmosferę, że w Polsce jest jakiś dualizm prawny. Nie, jest przywracana praworządność, z czym on nie chce się pogodzić - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu Lewicy. Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL-Trzeciej Drogi, wskazywał, że ten "dualizm prawny" ma swoją "datę początkową" i przypada on na początek rządów PiS po wyborczym zwycięstwie w 2015 roku.

"Pan prezydent nie może się z tym pogodzić"

"Pan prezydent nie może się z tym pogodzić"

Źródło:
TVN24

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

- Pracujemy nad tym, aby od 1 stycznia zlikwidować pobór składki od sprzedaży między innymi nieruchomości. To z całą pewnością wejdzie w życie, to zostało już wpisane dla wykazu prac rządu – powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Przekazał również, co z podwyżką zasiłku pogrzebowego.

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Węgier postępowanie dotyczące uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Unii Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej nakładanego na zagraniczne firmy.

Węgry nie wywiązały się z obietnic. Bruksela wszczyna postępowanie

Węgry nie wywiązały się z obietnic. Bruksela wszczyna postępowanie

Źródło:
PAP

Mieszkańcy wsi Osiecznica w woj. lubuskim, gdzie w wyniku wrześniowej powodzi uszkodzonych zostało około 300 budynków, domagają się budowy wałów przeciwpowodziowych. Miejscowy sołtys zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, która ma trafić do premiera Donalda Tuska.

Po powodzi mieszkańcy wsi chcą wałów przeciwpowodziowych. Jest petycja

Po powodzi mieszkańcy wsi chcą wałów przeciwpowodziowych. Jest petycja

Źródło:
TVN24

Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów poinformowały w czwartek o próbach wyłudzenia danych za pomocą wiadomości e-mail. Instytucje przypomniały, że pracownicy administracji skarbowej nie wysyłają e-maili i nie informują o przesłaniu pism w ten sposób.

"To jest uprzejme powiadomienie". Tak oszuści wyłudzają dane

"To jest uprzejme powiadomienie". Tak oszuści wyłudzają dane

Źródło:
PAP

Coraz więcej zachorowań na krztusiec w Polsce. Od początku roku do połowy września zarejestrowano 14,5 tysiąca przypadków choroby. W roku 2023 było to ich 559. Sanepid upatruje przyczyny takiej sytuacji w odmowach szczepień.

"Epidemia wyrównawcza" krztuśca. Coraz więcej odmów szczepień

"Epidemia wyrównawcza" krztuśca. Coraz więcej odmów szczepień

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Przed prawdopodobnym zjednoczeniem PiS z Suwerenną Polską w partii Jarosława Kaczyńskiego dają o sobie znać wewnętrzne tarcia. Przeciwnikiem połączenia tych dwóch ugrupowań jest europoseł Michał Dworczyk z bliskiego środowiska Mateusza Morawieckiego. Senator PiS Marek Pęk zapewnił w czwartek, że "to propozycja uzgodniona" i przyznał, że on sam jest "zwolennikiem jedności". Natomiast senator Michał Kamiński (PSL) ocenił, że chodzi tu nie tylko o wizję rozwoju partii, ale także o "twardą walkę" o to, kto zostanie kandydatem w wyborach prezydenckich.

"To jest ostatnia ważna rzecz, jaką ma w ręku Jarosław Kaczyński"

"To jest ostatnia ważna rzecz, jaką ma w ręku Jarosław Kaczyński"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Fałszywy pracownik banku próbował przekonać swoją ofiarę do zainstalowania na telefonie niebezpiecznej aplikacji. Nie wiedział, że dodzwonił się do policjanta z Elbląga, który nie dał się nabrać i nagrał rozmowę.

Oszust podawał się za pracownika banku. Telefon odebrał policjant, który nagrał rozmowę

Oszust podawał się za pracownika banku. Telefon odebrał policjant, który nagrał rozmowę

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała o tym, że w czwartek odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich i strony polskiej w sprawie ekstradycji Sebastiana M. do Polski. Mężczyzna jest ścigany po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Strona emiracka przekazała, że prokurator wyznaczony do udziału w postępowaniu ekstradycyjnym przesłuchał Polaka, który nie przyznaje się do winy.

Sebastian M. przesłuchany przez emirackiego prokuratora. Nie przyznał się i mówił o "motywacji politycznej"

Sebastian M. przesłuchany przez emirackiego prokuratora. Nie przyznał się i mówił o "motywacji politycznej"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas przesłuchania Doroty Brejzy przed komisją śledczą do spraw Pegasusa uwagę przewodniczącej przykuł element jej garderoby, nawiązujący do nazwy akcji CBA wobec jej męża. - Ma pani piękną, symboliczną broszkę. I chciałabym się zapytać, co pani wie o sprawie operacyjnej? - zwróciła się do świadka Magdalena Sroka.

Wymowna broszka Doroty Brejzy. Co oznacza

Wymowna broszka Doroty Brejzy. Co oznacza

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W czterech województwach zagrożenie w nocy mogą stanowić ulewne opady deszczu. Miejscami niebezpiecznie będzie aż do soboty.

Ostrzeżenia IMGW. Miejscami noc przyniesie ulewy

Ostrzeżenia IMGW. Miejscami noc przyniesie ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Księżna Kate i książę William podzielili się w mediach społecznościowych zdjęciami z Liz Hatton, 16-letnią fotografką cierpiącą na nowotwór. BBC pisze o "liście marzeń" nastolatki, która miała okazję fotografować uroczystość na zamku Windsor.

Księżna Kate i jej 16-letnia gościni na wyjątkowych zdjęciach. "Jej siła inspiruje nas oboje"

Księżna Kate i jej 16-letnia gościni na wyjątkowych zdjęciach. "Jej siła inspiruje nas oboje"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Dla dziennikarza tygodnika "Stern" miał to być przyjemny wyjazd w wolne dni. Jednak gdy jego pociąg zatrzymano na niemal dwie godziny w Hamburgu i zamknięto drzwi, wewnątrz zapanował strach - opisuje portal magazynu. Wszystko w związku z podejrzeniem śmiertelnie groźnego wirusa Marburg.

"110 minut strachu". Zatrzymany pociąg i wirus Marburg

"110 minut strachu". Zatrzymany pociąg i wirus Marburg

Źródło:
stern.de, tvn24.pl., BBC

Kuba pamięta nadjeżdżający z naprzeciwka samochód, który uderzył najpierw w Pawła, później w niego - to, jak leciał w powietrzu i uderzył głową o asfalt, i to, że auto przejechało mu po prawej nodze. Kuba przeżył wypadek, życia Pawła nie udało się uratować. Za kierownicą opla merivy, który wjechał w dwóch 11-latków, siedziała 79-letnia obecnie Stanisława B. Biegły ustalił, że jechała za szybko i nieostrożnie, nie hamowała. Kobieta została oskarżona o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nie przyznaje się do winy. Grozi jej do ośmiu lat więzienia.

Jeden chłopiec leżał we krwi, drugi krzyczał, że nie chce umierać

Jeden chłopiec leżał we krwi, drugi krzyczał, że nie chce umierać

Źródło:
tvn24.pl

Liu Wenjie, dyrektorka finansowa prowincji Hunan, zginęła wypadając z balkonu własnego apartamentu na 12. piętrze wieżowca. Tuż za nią z tego samego balkonu wypadło dwóch młodych mężczyzn. Chińskie władze przekazały, że było to zabójstwo i wyciszyły sprawę, co jednak jedynie podsyciło spekulacje. Dyrektorka była bowiem wysoko postawioną przedstawicielką partii, a w tle sprawy są wielkie pieniądze.

Decydowała o miliardach, wypadła z balkonu. Za nią dwaj młodzi mężczyźni

Decydowała o miliardach, wypadła z balkonu. Za nią dwaj młodzi mężczyźni

Źródło:
Caixin, China Daily, Foreign Policy, dimsumdaily.hk, tvn24.pl

Władze Dominikany planują deportować nawet dziesięć tysięcy migrantów tygodniowo. Dotknie to przede wszystkim Haitańczyków, których tysiące przekraczają granicę, uciekając z ogarniętej przemocą ojczyzny. - Jesteśmy zmuszeni działać zdecydowanie - przekazał rzecznik prezydenta.

Turystyczny raj chce deportować 10 tysięcy migrantów tygodniowo

Turystyczny raj chce deportować 10 tysięcy migrantów tygodniowo

Źródło:
Reuters, BBC
Setki takich ofert. "Rujnują ludziom życie"

Setki takich ofert. "Rujnują ludziom życie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Prezes NBP nie ma prawa przyznawać sobie żadnej premii. Na tym w zasadzie mogę zakończyć odpowiedź. To rutynowe działania NBP, które od zawsze, na tej samej podstawie prawnej, są dokonywane przez te same ciała i w ten sam sposób - tak na pytanie o wzrost swojego wynagrodzenia odpowiedział podczas konferencji prasowej Adam Glapiński. Wcześniej komunikat w tej sprawie wystosował Narodowy Bank Polski, który tłumaczy, że wynagrodzenie prezesa NBP kształtuje się na poziomie około 35 procent średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych.

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

Źródło:
PAP

Trybunał Konstytucyjny wydał zabezpieczenie w sprawie możliwości postawienia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. W składzie orzekającym znalazły się między innymi prezes TK Julia Przyłębska i była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Trybunał Konstytucyjny "postanowił o zabezpieczeniu" w sprawie Świrskiego

Trybunał Konstytucyjny "postanowił o zabezpieczeniu" w sprawie Świrskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Najwyższy uchylił wyrok z 2022 roku skazujący kardiochirurga Mirosława G. na pół roku więzienia w zawieszeniu za nieumyślne narażenie pacjenta na utratę życia i umorzył sprawę z powodu przedawnienia.

Wyrok w sprawie kardiochirurga Mirosława G. uchylony. Decyzja Sądu Najwyższego

Wyrok w sprawie kardiochirurga Mirosława G. uchylony. Decyzja Sądu Najwyższego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) pokazało nagrania przedstawiające, jak z amerykańskich niszczycieli rakietowych odpalane są pociski przechwytujące irańskie rakiety balistyczne. Jak przekazano, okręty te "zniszczyły wiele irańskich rakiet" lecących w kierunku Izraela.

Tak amerykańskie niszczyciele zatrzymywały irańskie rakiety. Nagrania

Tak amerykańskie niszczyciele zatrzymywały irańskie rakiety. Nagrania

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce - zapowiedział w czwartek wicepremier Krzysztof Gawkowski. Polityk poinformował, że instytut miałby rozpocząć swoje działania wraz z początkiem nowego roku. W jego tworzeniu kluczowy udział wziąć ma profesor Piotr Sankowski.

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Źródło:
PAP
Lewica ma problem z IDEAS NCBR. "Jeśli Gdula bardziej fiknie, to będzie dla niego game over"

Lewica ma problem z IDEAS NCBR. "Jeśli Gdula bardziej fiknie, to będzie dla niego game over"

Źródło:
tvn24.pl
Premium